2 TB HDD bulunan sistemde 120 GB SSD yeterli midir?

Çoğu oyunda fazladan 1-2dk yükleme ekranı görmek istemiyorsan bana göre en az 500g SSD olmalı. Onun dışında sadece windows performansı için SSD alacaksan 120SSD yeterli.

Çoğu oyunda fazladan 1-2dk yükleme ekranı görmek istemiyorsan bana göre en az 500G SSD olmalı. Onun dışında sadece Windows performansı için SSD alacaksan 120SSD yeterli.

Maallesef HDD 5900RPM olduğu için çok yavaş her şey oyunlar için sıkıntı değil ancak Win 10 bir şey yüklerken veya çıkarma yaparken çok yavaş sırf onun için alıyorum.

@Warfare000 HDD'yi veri depolamak için kullanmıyorum. SSD'yi çok fazla doldurmamak adına diğer oyunları HDD'ye yüklüyorum. Bu zamana kadar hiç sık veri yazmadım. Tek yaptığım 5-6 kere oyun yüklemek.

Recep Baltaş, yanılmıyorsam SSD'ler ile alakalı bir videoda, HDD'lerin bekleyerek de ömür dolduğuna değinmişti.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 21
  • 2.png
    2.png
    65,4 KB · Görüntüleme: 20
  • 3.png
    3.png
    62,3 KB · Görüntüleme: 20
Maallesef HDD 5900RPM olduğu için çok yavaş her şey oyunlar için sıkıntı değil ancak Win 10 bir şey yüklerken veya çıkarma yaparken çok yavaş sırf onun için alıyorum.
2020 yılında HDD ile windows 10 kullanmak o kadar da yavaş değil. Bende HDD ile windows 10 kullanıyorum, sadece windows 10 ile gelen programları kaldırmak ve arka planda çalışan uygulamaları kapatman yeterli. Tabii ki windows için SSD almak gözle görülür bir hız artışı sağlayacaktır. Masaüstünde ve uygulamalarda yaptığın çoğu şey üzerinde etkisini görürsün.

@Warfare000 HDD'yi veri depolamak için kullanmıyorum. SSD'yi çok fazla doldurmamak adına diğer oyunları HDD'ye yüklüyorum. Bu zamana kadar hiç sık veri yazmadım. Tek yaptığım 5-6 kere oyun yüklemek.

Recep Baltaş, yanılmıyorsam SSD'ler ile alakalı bir videoda, HDD'lerin bekleyerek de ömür dolduğuna değinmişti.

Hiçbir HDD güvenilmemeli 1 ayda da bozulabilir 5 yılda 10 yılda bundan bir önceki HDD 7200 RPM 2 TB seagte HDD vardı ve düzgün kullanmıştım 7200 RPM likten bir önceki ise 500 GB ve tam 5 yıl gitti ve çok fazla sil yükle ve format gördü anlayacağınız zaten hepsinin bir ömrü var sonuçta. Ayrıca şuan birtek 7200rpm likte sıkıntı yaşadım veri kaybı yaşamıştım sadece 3 format görmüştü.

Senin düşündüğün şekilde düşünerek bir karar verdim sonuç olarak doğru olmadığını anladım. İleride "120 GB SSD ve 2 TB HDD almak yerine sadece 500 GB SSD'm olsa daha iyiymiş" dememen için. Son karar yine senin, sadece tavsiye veriyorum.

2020 yılında HDD ile Windows 10 kullanmak o kadar da yavaş değil. Bende HDD ile Windows 10 kullanıyorum, sadece Windows 10 ile gelen programları kaldırmak ve arka planda çalışan uygulamaları kapatma yeterli. Tabii ki Windows için SSD almak gözle görülür bir hız artışı sağlayacaktır. Masaüstünde ve uygulamalarda yaptığın çoğu şey üzerinde etkisini görürsün.

7200RPM'den 5900'e düşünce dayanılmıyor ve bayağı sinir bozucu bir hal alıyor örnek 30 GB'lik bir RAR'ı 7200 RPM'de 10 dk da çıkarırken 5900'de 30 dk da çıkarıyor bu da haylisinir bozucu.
Senin düşündüğün şekilde düşünerek bir karar verdim sonuç olarak doğru olmadığını anladım. İleride "120 GB SSD ve 2 TB HDD almak yerine sadece 500 GB Ssd'm olsa daha iyiymiş" dememen için. Son karar yine senin, sadece tavsiye veriyorum.

Çoktan aldım bile ki ben sadece oyun için kullanıyorum PC'yi bence dediğim gibi sizin dediğiniz 1 2 saniyelik takılmalar garip sesler çıkarması aynı benim eski HDD ve bad sector hatası vardı bence sizin HDD bir sıkıntı var gibi.

Geri
Yukarı