2 yıllık bilgisayar programcılığı okunur mu?

@Asdasgudas Yazılım nasıl çağın gerisinde kalabilir? Şuan yazılıma aşırı talep var fakat bu işi gerçekten yapabilen kişi sayısı 10 kişide 1 kişidir. LinkedIn'e girip bakıyorum, bir dil ile hesap makinesi yapan kişi o dili bildiğini söylüyor ve bunu profiline ekliyor. Bir iş veren olsam, bu kişiyi neden işe alayım ki? Benim gözlemlediğim tek şey, iyi bir yazılımcı asla işsiz kalmıyor.

Hocam yanlış anlamayın ama ben elektrik-elektronik mühendisliği okudum(yeni mezunum). Bilgisayar mühendisleriyle beraber aynı pozisyona başvurduğum zaman(yazılımcı olarak) bilgisayar mühendislerini mülakata bile çağırmıyorlar. Çünkü artık çağın gerisinde kaldı(ben böyle yorumluyorum). 3 farklı firmada bir arkadaşımla aynı pozisyona başvurduk. Baba firmalar hepsi bilgisayar mühendisini çağırmadılar beni mülakata çağırdılar. Çünkü artık onların yaptığı işi ben de yapabiliyorum. Firmalar 1 taşla iki kuş vurmaya çalışıyorlar ve vurduklarında birisi ölüyor.
Bilgisayar mühendisliği çağın gerisinde kalmadı da, insanların bakış açıları dediğiniz gibi bir taşla iki kuş vurmak üzerine olduğundan söylediğinizde haklısınız.Genelde büyük firmalar işten anlayan 1 kişi alıp yanına "herşeyden az çok anlasın yeter" mantıgıyla adam alırlar.Kendini geliştirmek ayrı konu, üst seviye bir elektrik-elektronik müh ile üst seviye bir bilgisayar müh aynı işi yapmazlar emin ol.Genelde fabrikalar firewall'daki açıklardan, sunuculardaki hesap yönetimlerinden patladıklarında bunların farkını anlıyor :)

Bende programcılık düsünen arkadaşa içim, iş hayatına daha giriş aşamasındaki zorluga degindim.Girdikten sonraki konu apayrı bir konu.

@Hypeer hocam neden gerisinde kaldığını söyleyeyim kısaca. Hani üniversitelerimiz hep övünür güncel müfredatımız var diye. Bugün Avrupa'nın saygın üniversitelerinde ve Amerika'da bilgisayar mühendisliği okuyan insanlara kuantum öğretiyorlar. Bilgisayarın ne olduğunu öğretiyorlar. Bizde nasıl? Hadi bakalım bölüme girdin al bilgisayarı yaz bakayım iki üç satır Phyton kodu diyorlar. Bizim ülkemizde bilgisayar mühendislerine biyoloji dersi verilmesini eleştiren aptallar var hocam. Birçok teorik bilgisayar tipi var. DNA temelli, kuantum vesaire vesaire. Çoğu gencimiz yurt dışına çıkmak istiyor da(sadece örnek karıştırmayalım konuyu) adamlar senin bilmediğin şeylerle uğraşıyor. 2-3 tane yazılım dilini ben de öğrenip nihayetinde çalışabilirim. İnsanlar bilgisayar mühendisliğine sadece yazılım gözüyle bakıyor. O yüzden bence Türkiye'de bilgisayar mühendisliği mevcut dünyadan geride kalmıştır.
Bilgisayar mühendisliği çağın gerisinde kalmadı da, insanların bakış açıları dediğiniz gibi bir taşla iki kuş vurmak üzerine olduğundan söylediğinizde haklısınız.Genelde büyük firmalar işten anlayan 1 kişi alıp yanına "herşeyden az çok anlasın yeter" mantıgıyla adam alırlar.Kendini geliştirmek ayrı konu, üst seviye bir elektrik-elektronik müh ile üst seviye bir bilgisayar müh aynı işi yapmazlar emin ol.Genelde fabrikalar firewall'daki açıklardan, sunuculardaki hesap yönetimlerinden patladıklarında bunların farkını anlıyor :)

Bende programcılık düsünen arkadaşa içim, iş hayatına daha giriş aşamasındaki zorluga degindim.Girdikten sonraki konu apayrı bir konu.
Hayır hocam siz yanlış anladınız. Örneğin C alanında ben de bilgisayar mühendisi de eşit derecede yetkiniz. Ben birimiz kötü demiyorum. Bilgisayar mühendisi de C'de yetkin ben de . Ama firma aynı zamanda başka departmanlarında, benim elektronik alanındaki becerilerimden de faydalanmak için beni işe alıyor ben onu anlatmak istemiştim. Firma yazılımcı arıyor ama karıştırmayalım. Yoksa ben bilgisayar mühendisi kötüydü ben daha iyiydim demedim.

DGS ile 4 yilliga tamamlanabilir ama DGS'nin kontenjanlari cok az ve 4 yillik universiteye 1. veya 2. sınıftan basliyorsunuz.

Geri
Yukarı