2 Yıllık bilgisayar programcılığı okunur mu?

Ne yaptınız acaba? Bende düşünüyorum okumayı merak ettim.
2 yıl bitirdim okulu okurken baya geliştirdim kendimi. Şuan bir firmada yazılım destek uzmanı olarak çalışıyorum. Halen kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kendini geliştireceksen, iş bulabileceğin bir bölüm. Ama sevdiğin işi yapmak çok önemli. Dgs ile mühendisliği de geçebilirsin. 2 yıllık diyip kötüleyenleri dinleme gittim okudum, geliştirdim kendimi şuan çalışıyorum. Bana 2 yıllık okunmaz boş kalırsın diyen çok oldu. Her şey sana bağlı gidip sadece dersleri geçeyim ve derste öğretilenler yeter bana diyorsan gitme. Çünkü çok temel şeyleri öğretiyorlar. İşin içine girince hiç bir şey bilmediğini görüyorsun.

2 yıl bitirdim okulu okurken bayağı geliştirdim kendimi. Şu an bir firmada yazılım destek uzmanı olarak çalışıyorum. Halen kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kendini geliştireceksen, iş bulabileceğin bir bölüm. Ama sevdiğin işi yapmak çok önemli. DGS ile mühendisliği de geçebilirsin. 2 yıllık deyip kötüleyenleri dinleme gittim okudum, geliştirdim kendimi şu an çalışıyorum. Bana 2 yıllık okunmaz boş kalırsın diyen çok oldu. Her şey sana bağlı gidip sadece dersleri geçeyim ve derste öğretilenler yeter bana diyorsan gitme. Çünkü çok temel şeyleri öğretiyorlar. İşin içine girince hiçbir şey bilmediğini görüyorsun.

Kendinizi nasıl geliştirdiniz hangi alanda uzmanlaştınız.

2 Yıllık Programcılık okudum, bu sene mühendisliğe geçeceğim. Şunu diyeyim bilgisayarda hep oyun oynamak ayrı o bilgisayarın nasıl çalıştığını, veya oyunların nasıl yapıldığını merak edip ilgi duymak ayrı. Programcılıkta oyun oynatmayacaklar sana. Yazılım sürekli kendini geliştirmeni isteyen bir daldır. Üniversite okudun diye yazılımcı olmazsın. Üniversite de çok temel olan yazılım eğitimini alırsın ve kendini geliştirmek sana kalır. Ben yazılıma ilgi duyuyorum ve gerçekten oturur saatlerce kendimi geliştiririm diyorsan seç bu bölümü.
Agam bir instagram verir misin? Senle konuşmak istiyorum.

2 yıllık bittikten sonra DGS ile Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliğine de geçebilirsin.
Ondan sonra ilk sınıftan başlatırlar ama. 3. yıldan başlatmıyor çoğu üniversite.
Çok şanslıysan bir sürü alttan ders ile 2. sınıftan başlarsın. Cehennemi yaşarsın.
Bence DGS ile mühendislik kazanmak YKS den daha kolay çünkü
DGS de sadece Türkçe ve matematik dersi var ve en önemlisi sayısal kısımda sadece mat 1 konularından sorumlusun. Logaritma, trigonometri, integral vb. başa bela konular yok. Ama üniversiteler DGS ile gelenlere az sayıda kontenjan açıyorlar. Bu yüzden okul puanını iyi tutup sınavdan da iyi puan alman gerekiyor. 2 sene vaktin var. Günde 1 saat DGS çalışsan rahatlıkla kazanabilirsin sınavı.
Maalesef 3. sınıftan başlatmıyorlar ama. Çoğu 1. sınıftan başlatıyor.

2 yıl bitirdim okulu okurken bayağı geliştirdim kendimi. Şu an bir firmada yazılım destek uzmanı olarak çalışıyorum. Halen kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kendini geliştireceksen, iş bulabileceğin bir bölüm. Ama sevdiğin işi yapmak çok önemli. DGS ile mühendisliği de geçebilirsin. 2 yıllık deyip kötüleyenleri dinleme gittim okudum, geliştirdim kendimi şu an çalışıyorum. Bana 2 yıllık okunmaz boş kalırsın diyen çok oldu. Her şey sana bağlı gidip sadece dersleri geçeyim ve derste öğretilenler yeter bana diyorsan gitme. Çünkü çok temel şeyleri öğretiyorlar. İşin içine girince hiçbir şey bilmediğini görüyorsun.

Hocam konu biraz eski ama 2 yıllık ve 4 yıllık PC arasında mezun olduğunuzda iş imkanı veya alacağınız maaş fark ediyor mu yoksa ikisinin de iş imkanı ve maaşı aynı iş tamamen sende bitiyor şeklinde mi?

Hocam konu biraz eski ama 2 yıllık ve 4 yıllık PC arasında mezun olduğunuzda iş imkanı veya alacağınız maaş fark ediyor mu yoksa ikisinin de iş imkanı ve maaşı aynı iş tamamen sende bitiyor şeklinde mi?

Merhabalar. İlk öncelikle şöyle söyleyeyim. Tabi ki 4 yıllık ile 2 yıllık bir değil. Tecrübelerime dayanaraktan şunu rahatlıkla söyleyebilirim 4 yıllıkları işverenler daha çok tercih ediyor. İş imkanı konusunda fark ediyordur. Çünkü bazı firmalar bir ilan yayınlıyor her şeyi biliyorsun ama senden 4 yıllık diploma istiyor, bundan eleniyorsun. 4 yıllığın artısı ek mühendislik derslerini almış olmaları ve diğer dersleri de daha detaylı görmeleri. Ama tabi burada iş yine sana düşüyor. Sen kendini geliştirirsen ve gerçekten bu bölümü seviyorsan aradaki farkı azaltabilirsin. Maaş konusuna bir şey diyemem o firmadan firmaya değişiklik gösterecektir. Ayrıca senin tecrüben, neler bildiğin, neler yapabildiğin de maaş konusuna etki edecektir.

Selam kardeşim ben de bu bölümü düşünüyorum, senin için nasıl geçti? Ne yaptın söyler misin?

Şöyle söyleyeyim mezun olmadan önce bir firma da Front end developer olarak staj yaptım. Gönüllü olarak öğrenmek için devam ettim. Baya şey öğrendim, hatta beni işe alacaklardı o zamanlar pandeminin patlaması ile yalan oldu. Daha sonra 3,4 ay iş arayışına girdim. İş aramaya devam ederken kendimi yazılım alanında geliştirdim. Çeşitli projeler yaptım. Kariyer gibi siteler de güzel bir cv hazırladım. Başvurduğum firmalara güzel bir önyazı ile başvuru yaptım. Baya araştırmalar yaptım, projelerimi github gibi platforma yükledim. Linkledin açtım burada kendi alanımdaki iyi insanları takip ettim. Daha sonra bir firma da işe başladım yazılım destek uzmanı 8 ay kadar çalıştım. Çeşitli problemler nedeniyle işi bıraktım. İşi bıraktıktan sonra 5 ay boş kaldım. Ama bu sürede boş durmadım başvurular da bulundum. Yetersiz olduğum yerler oldu. Morel bozmadım eksiklerimi gördüm, onların üstüne gittim. Normalde yazılım istiyordum. Lakin bazı durumlardan dolayı, bilgi işlem ilanlarına başvurmaya başladım. Bu alanda bir çok şeyi unutmuştum, yazılıma yöneldiğim için. Daha sonra büyük bir otelde çalışmaya başladım. Şimdi halen o oteldeyim. 1,5 yılımı doldurmak üzereyim. Çok şey öğrendim. Kendimi ağ ve sistem alanında da geliştirmiş oldum. Şuan hem çalışırken hem de iyi bir yazılım eğitimi alıyorum. Hedefim yazılım alanına geçmek. Sana son olarak verebileceğim tavsiye pes etme, kendini geliştir. İnsanların dediklerini çok önemseme bir çok olumsuzluk ile karşılaşacaksın.
Agam bir instagram verir misin? Senle konuşmak istiyorum.
Buradan mesaj gönderirsen sana özelden iletirim.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı