2 yıllık binada çatlaklar oluşuyor!

Beton tuğladan önemsizdir diyorsun. Senin dediğin mantıklı mı sence?

Hayatında matkap ile kolon delmemiş herhalde...
Bu işleme kolon güçlendirme deniyor. İskan alabilmek için önemli detaylardandır. Ne güzel bilmeden konuşuyorsunuz :).
resim_2021-04-04_002508.png

İnşaat sektöründe tuğla hariç tercih edilebilecek çok ürün vardır. Fakat genel olarak tuğla kullanılır. Hem daha dayanıklı hem daha ucuzdur. Diğer ürünler tuğlaya nazaran, sünger gibi olabilir. Su döktüğünüz zaman suyu çekebilir veya şişebilir. İyi günler.
Türkiye'deki sektörü globale vurursak tüm dünyaya göre tuğla kullanımının %60'ı Türk inşaat şirketleri tarafından yapılır ve Orta Doğu-Körfez ülkeleri hariç masraflı bir yöntem olarak görülür. Türkiye'de 5.5 büyüklüğünde deprem olunca bile yıkılmasının sebebi tuğla kullanımının çok fazla olmasıdır. Duvarların denge noktaları kuvvet uygulandığında çok hızlı değişir ve yıkım kaçınılmaz olur. 2006'dan önce Türkiye genelinde yapılan binaların deprem dayanıklılık testinden geçme oranı %25 iken Avrupa'da 1990 yılından önce yapılan binaların bu testlerden geçme oranı ise %77'dir(TÜİK). Yani iş tuğla kullanmakta değil. Düzgün insanlarla çalışmakta. Türkiye'dekine göre değil genel olarak yorumlarsak daha iyi olur. Size iyi sosyaller dilerim. Ayrıca son paylaştığınız fotoğrafta da kolonun içinde tuğla göremiyorum. Yani konulmaz zaten de ben yine göremedim.

Bu işleme kolon güçlendirme deniyor. İskan alabilmek için önemli detaylardandır. Ne güzel bilmeden konuşuyorsunuz :).
Eki Görüntüle 956616

Madem o kadar bilgilisin, bana tuğlanın betondan nasıl daha önemli olduğunu bilimsel olarak açıklar mısın? Kolon güçlendirme ne alaka bir kere? Kolon tuğladan mı yapılır?

Mühendislik firmasıyla anlaşın veya belediyeye başvurun binayı kontrol etsinler. Her çatlak korkulacak bir şey olmayabilir ama kontrol edilmesinde fayda var. Burada en tecrübeli inşaat mühendisi bile gelse 3 fotoğraftan bir şey söyleyemez.

Evi 2 yıl önce sıfır bina diyerek aldım. Tabi binanın tüm evraklarını araştırdım ve hiçbir sorun olmadığını görerek aldım. Ben aldığımda hafif çatlaklar vardı ve 2 yıl sonra bugün çatlaklar gerçekten çok büyüdü. Sıvayla kapamaya çalışıyorum yine açılıyor. Tüm apartman sakinleri aynı olaydan şikayetçi hatta bunun için yarın toplantı yapacağız. Size aşağıya fotoğraflarını koyacağım. Bazı kolonların kenarlarındada var.

Belediye'deki yapı kontrol müdürlüğüne gideceksiniz. Bu resimleri onlara gösterin. Dilekçe yazacaksınız. Onlar gelip inceleme yapacaklardır. Mutlaka gidin.

İnşaatçıyız hocam biz. Yüksek ihtimalle düşük maliyet için, sıvayı veya alçıyı az kullanmışlar. ya da son günlerde yaygın olan, kullanma tarihi geçmiş olan inşaat malzemelerini kullanmadan dolayı bu tür ciddi sorunlar olabiliyor. 2 yıllık binanın duvarının çatlaması imkansız olmalı.

İşte bugün saat 12.00'da bir toplantı var ve toplantıdan sonra uzman birisini getirteceğiz. Çünkü sadece sıva çatlağına benzemiyor özellikle 2 tane kolonun kenarlarında çatlaklar mevcut. Bu inşaatlar yapılırken belediye sizi denetlemiyor mu? Tam olarak nasıl oluyor?
Emlakçıya dava açmanız nasıl olur?
Apartmanla beraber gerekli testleri yaptırdıktan sonra elimizdeki kanıtlarla dava açabiliriz. Bir konuşmak lazım.

Belediye'deki yapı kontrol müdürlüğüne gideceksiniz. Bu resimleri onlara gösterin. Dilekçe yazacaksınız. Onlar gelip inceleme yapacaklardır. Mutlaka gidin.
Aslında yöneticimiz tarafından belediyeye dilekçe gönderildi ama 3 hafta oldu hala geri dönüş yok. Bekliyoruz, birde bizim apartmanın bitane akılsız adamı var. Evi yatırım için almış şimdide içinde kendisi oturmadığı için bu konu beni alakadar etmez diyip bizim işimize karışıyor. Bunun için 2 gün önce apartmanın ortasında adam gelip kavga çıkardı. Onun için ben dava ile uğraşmak istemiyorum. Burda can güvenliği söz konusu. Zaten evi çatlakları kapatıp satıp gideceğim. Alan düşünsün. Ben saçmasapan adamlarla muhattap olmak istemiyorum. Bunun için belediye olaya uyanmadan satabilirsem iyidir. Sizce satabilir miyim? Bu durumda?

Aslında yöneticimiz tarafından belediyeye dilekçe gönderildi ama 3 hafta oldu hala geri dönüş yok. Bekliyoruz, bir de bizim apartmanın bir tane akılsız adamı var. Evi yatırım için almış şimdi de içinde kendisi oturmadığı için bu konu beni alakadar etmez deyip bizim işimize karışıyor. Bunun için 2 gün önce apartmanın ortasında adam gelip kavga çıkardı. Onun için ben dava ile uğraşmak istemiyorum. Burada can güvenliği söz konusu. Zaten evi çatlakları kapatıp satıp gideceğim. Alan düşünsün. Ben saçma sapan adamlarla muhatap olmak istemiyorum. Bunun için belediye olaya uyanmadan satabilirsem iyidir. Sizce satabilir miyim? Bu durumda?

Öncelikle merhaba, evi satarsanız, sattığınız kişi size direkt olarak dava açar. Nedeni ise hasar var. Şunu söyler " bu kişi bana hasarlı ev sattı ve bana bunu söylemedi der". Bu da sizin için kötü olur. Suçlu olarak gözükürsünüz. Hep birlikte belediyeye gidip durumu açıklayın. Çünkü dilekçelere bakmak uzun sürüyor. Bizzat kendiniz ve apartmandaki kişilerle birlikte gidin. Durumu anlatın ve acileyetini belirtin. Gerekirse mahkameye başvurun. Oturduğunuz ilçenin adalet sarayına gidin. Yanınızda mutlaka kimlik bulunsun. Hatta savcı ile görüşün ve durumun acil olduğunu, can söz konusu olduğunu dile getirmeniz gerekiyor. Savcı ile görüşemiyorsanız (dava dosyası olmadan, savcı ile görüşemeyebilirsiniz), başka görevli kişiye söyleyin. Apartmandaki kişiler de mahkameye başvursun. Çok kişi olması avantajlı olur. Tekrar yazıyorum, evi satmak size çok pahalıya patlar. Sattığınız kişi sizi mahkameye verir, bu hiç iyi olmaz. Siz mağdur olursunuz. Üstelik suçlu olarak gözükeceksiniz. Bir de şunu eklemek istiyorum, birlikten kuvvet doğar. Bunu unutmayın. Umarım, bu sorun tez vakitte düzelir. Canınızı sıkmayın. İyi forumlar...

Geri
Yukarı