20.000 TL'ye sistem toplama

Bütçe
20.000

608716

Centipat
Arkadaşlar merhaba,
iPhone 11 promax 256 GB cihazımı satıp sistem toplamak istiyorum.
Ama bilgisayara dair hiçbir şey yok elimde. Ne monitör ne mouse ne klavye hiçbir şey.
Bu yüzden ikinci ele de bakıyorum. OC yapmayı düşünmüyorum bu yüzden temel frekansı yüksek işlemci bakıyorum. i5 10600K temelde 4.10GHz 6 çekirdek. 3060 ile de tam uyumlu 2K dahil. Araştırdım bayağı. Daha iyi bir tavsiyeniz var mı paylaşır mısınız? Intel işlemci düşünüyorum Ryzen'in ısınma problemiyle uğraşmak istemiyorum. Sıvı soğutma değil de kule tipinin yeterli olduğu bir sistem. Kasa dahil tavsiyenizi rica edeceğim. İkinci elden ne bakmalıyım ne bakmamalıyım? Bir de ekran kartı bu bütçeye dahil değil. Onu başka yerden temin edeceğim. Ekran kartı tavsiyenize görede ne alacağımı belirleyeceğim. Klavye mouse kulaklık monitör koltuk masa her şey dahil yardımcı olur musunuz?

Ekran kartı olarak RX 6800, 7900 XT gibi kartlar düşünülebilir.

Son düzenleme:

Ekran kartı olarak RX 6800, 7900 XT gibi kartlar düşünülebilir.
Hocam çok sağolun. Hepsine baktım tek tek. Elinize kolunuza sağlık. Amd ekran kartı düşünmüyorum sürücü güncelleme çökme falan uğraşmak istemiyorum. 3060 alıcam daha sonra. 1700p değilde 1200p düşünüyorum. Onu belirtmemişim kusuruma bakmayın. İkinci eldende bişeyler bakıyorum. İ7 12600k bu işlemcinin sıfır fiyatına denk ikinci elde. Anakartı ve ekran kartını sıfır almayı planlıyorum. Kasa ve psu tavsiyesi için çok sağolun. Kasa konusunda çok bilgim yoktu. Ssd konusuna biraz hassas yaklaşıyorum samsung evo yada pro alabilirim onlarada bakıyorum ikinci elde. Samsung sandisk kingston dışında ssd almam. Çok sağolun hocam tekrardan 🙏

Hocam çok sağolun. Hepsine baktım tek tek. Elinize kolunuza sağlık. Amd ekran kartı düşünmüyorum sürücü güncelleme çökme falan uğraşmak istemiyorum. 3060 alıcam daha sonra. 1700p değilde 1200p düşünüyorum. Onu belirtmemişim kusuruma bakmayın. İkinci eldende bişeyler bakıyorum. İ7 12600k bu işlemcinin sıfır fiyatına denk ikinci elde. Anakartı ve ekran kartını sıfır almayı planlıyorum. Kasa ve psu tavsiyesi için çok sağolun. Kasa konusunda çok bilgim yoktu. Ssd konusuna biraz hassas yaklaşıyorum samsung evo yada pro alabilirim onlarada bakıyorum ikinci elde. Samsung sandisk kingston dışında ssd almam. Çok sağolun hocam tekrardan 🙏
RX 6800 kullaniyorum sikintisiz. 3070 alabiliyordum onun fiyata ama 6800 aldimz. Param cebimde kaldi ve 8 GB daha fazla VRAM ve 20 FPS kazandim,

RX 6800 kullaniyorum sikintisiz. 3070 alabiliyordum onun fiyata ama 6800 aldimz. Param cebimde kaldi ve 8 GB daha fazla VRAM ve 20 FPS kazandim,
Hocam ben kullanılmaz demedim. Sürücü güncelleme mavi ekran hataları vs. Uğraşmak istemiyorum dedim. Amd sürücü güncelleme olayını bitirmeden amd ekran kartı almam. +20 fps in hiçbir önemi yok. Bi defa para veririm, nvidia ya veririm.

Hocam ben kullanılmaz demedim. Sürücü güncelleme mavi ekran hataları vs. Uğraşmak istemiyorum dedim. Amd sürücü güncelleme olayını bitirmeden amd ekran kartı almam. +20 fps in hiçbir önemi yok. Bi defa para veririm, nvidia ya veririm.
SIz bilirsiniz. Bu kadar yuksek butcede 3060 almak benim icimi acitirdi acikcasi.

SIz bilirsiniz. Bu kadar yuksek butcede 3060 almak benim icimi acitirdi acikcasi.
3060 alırım uzun seneler kullanırım. Amd kartlar güven vermiyor, fiyat olarak uygun olsalar bile. Performansları iyi olabilir ama nvidia teknolojisi diye bi gerçek var. Çok büyük fiyat varkı da yok ayrıca. sizin belirttiğiniz kart 6000 tl civarlarında. 3060 8000 e bulunuyor. RTX 3000 serisi 2000 farka değer. Belki 3070 te alabilirim. Ti serisi pahalı oluyo piyango çıkmadan zor onlar 😂
Birde ek olarak, kulaklık,masa, oyuncu koltuğu, bunlarada bütçe ayırmam lazım. Dediğim gibi bilgisayara dahil hiçbişey yok elimde. Sıfırdan dizicem.

3060 alırım uzun seneler kullanırım. Amd kartlar güven vermiyor, fiyat olarak uygun olsalar bile. Performansları iyi olabilir ama nvidia teknolojisi diye bi gerçek var. Çok büyük fiyat varkı da yok ayrıca. sizin belirttiğiniz kart 6000 tl civarlarında. 3060 8000 e bulunuyor. RTX 3000 serisi 2000 farka değer. Belki 3070 te alabilirim. Ti serisi pahalı oluyo piyango çıkmadan zor onlar 😂
Birde ek olarak, kulaklık,masa, oyuncu koltuğu, bunlarada bütçe ayırmam lazım. Dediğim gibi bilgisayara dahil hiçbişey yok elimde. Sıfırdan dizicem.
3060'i pek uzun sene kullanamayacaksiniz gibi :D

Nvidia teknolojisi diye bir sey yok, bir ise yaramiyor. Enayi kazikliyorlar. FSR 2.0, DLSS 2.0 dan eksik kalir bir yani yok. 2000 TL Fark verip daha gucsuz ve daha az gelecege donuk kart aliyorsunuz. Terchih meselesi tabii, kafasinda NVIDIA cok iyi AMD ocu diye kodlamis adama ne anlatabilirim.

NVIDIA eger gercekten alicisina deger verseydi 3070 Ti'a 8 GB VRAM koymazdi. Kullaniciyi ekran karti degistirmeye itiyorlar. DLSS 3.0'in sadece 4000 derisi icin oldugunu da unutmamak gerek. En azindan 3000 serisi icinde optimize edilebilirdi. Ama yok, hem fazla para verip hem de omru maksimum 1-2 yil kalmis karta cuvalla para veriyorlar.

3060'i pek uzun sene kullanamayacaksiniz gibi :D

Nvidia teknolojisi diye bir sey yok, bir ise yaramiyor. Enayi kazikliyorlar. FSR 2.0, DLSS 2.0 dan eksik kalir bir yani yok. 2000 TL Fark verip daha gucsuz ve daha az gelecege donuk kart aliyorsunuz. Terchih meselesi tabii, kafasinda NVIDIA cok iyi AMD ocu diye kodlamis adama ne anlatabilirim.

NVIDIA eger gercekten alicisina deger verseydi 3070 Ti'a 8 GB VRAM koymazdi. Kullaniciyi ekran karti degistirmeye itiyorlar. DLSS 3.0'in sadece 4000 derisi icin oldugunu da unutmamak gerek. En azindan 3000 serisi icinde optimize edilebilirdi. Ama yok, hem fazla para verip hem de omru maksimum 1-2 yil kalmis karta cuvalla para veriyorlar.
Nvidia teknolojisi diye bişey yok mu ? Dostum sen çok yanlış yerdesin. Nvidia 1660 ti lara bile hala güncelleme veriyor. Amd fanboyluğu yapacağına biraz araştır bence. Şuan takip ettiğin izlediğin ne kadar yayıncı oyuncu varsa hepsi nvidia kullanıyor. Donanım arşivindaki abdullah ın amd yi ne kadar övdüğünü herkes biliyor. bilgisayarında threadripper olmasına rağmen nvidia kullanıyor adam 😂
AMD asıl alıcısına değer verseydi, sürücü güncelleme olayını komple kaldırırdı. Yıl olmuş 2023 hala sürücü güncelleme muhabbeti devam. Üstelik bundan kaybettiğini bile bile devam ediyor. Sürücü çökmesinden kaynaklanan mavi ekran hatalarıda cabası…
RTX 2000 serisi ile bile hala orta düzeyin üzerinde sistem toplanabiliyor. Hatta 2080 ti işin içine girdiğinde üstdüzeyde toplanabiliyor..
BU DEVİRDE ZATEN ARTIK HERŞEY ÇUVALLA PARA DOSTUM. Verdiğin para değsin bence.
8000 tl amd mi 10000 tl nvidia mı dersen nvidia derim. Amd nin sadece işlemcisi alınır, ama fiyat uygunluğu yanıltmasın, ryzen işlemcilerin çok ciddi ısınma problemi var, yani sıvı soğutucu şart. Oda eklenince fiyata bi avantajı kalmıyor. Oc yapmadan ryzenlerin bi anlamı yok. Oc yapınca ısınmaya çare bulmak zor. Amd de herşey kısır döngü. R5 3600, 3200 ram desteklemiyor. İşlemciye önbellek hacmi muazzam kabul, transistör mesafesi olayında da (nm) intelin çok önündeler, o da kabul. Ama amd nin işlemcilerinin kutusunda stok fan yerine en azından kule tipi veya sıvı soğutma olması lazım ki ben amd kullanıcılarını düşünüyor diyebiliyim..

Yani demem o ki fanboyluk yapacağına önce araştır tarafsız, bi tart. Fiyat odaklı olma.
Bi tarafta 3500/3000 bi samsung 500 gb ssd var, diğer tarafta corsair mp510 5000/4500 500 gb ssd var, samsung ssd 1500 tl, corsair 1000 tl diyelim, hangisini alırsın ? Senin kafayla corsair alırsın, 2 sene sonra öldü ssd gitti herşey diye yenisine bakarsın, benim bakış açımla samsung alırım, en az 5 sene kullanırım o ssd yi. Mental bu olursa senin için daha hayırlı olur.

Tek tavsiyem 2.el riskine girmemiz olur. Sifir fiyatlari gayet makul şuan

Geri
Yukarı