20 günü aşan tamir süresinde iade alınabilir mi?

wiuken

Centipat
Daha fazla  
Merhaba benim HP Omen 16 laptopum 16 iş günü oldu hala teknik serviste ve inceleme diyorlar. 20 iş günü geçtiği taktirde iade alabilecek miyim?

Merhaba benim HP Omen 16 laptopum 16 iş günü oldu hala teknik serviste ve inceleme diyorlar. 20 iş günü geçtiği taktirde iade alabilecek miyim?
Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıldır. Ancak, imalatçı-üretici ya da ithalatçı firmalar iki yıldan daha uzun süreler için garanti süresi verebilir. Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en çok 30 işgünüdür.

Garanti süresi malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıldır. Ancak, imalatçı-üretici ya da ithalatçı firmalar iki yıldan daha uzun süreler için garanti süresi verebilir. Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en çok 30 işgünüdür.
İnternette azami tamir süresi 20 gün yazıyor? Kendi kutusunun üstünde ki garanti belgesinde de azami tamir süresi 20 gün olarak belirtilmiş.

Daha 4 gün var hocam.
Dostum ürünü birkez daha böyle anakart arızasından yollamıştım. Anakart parça siparişi geçtiler yurtdışından ve anakart değişimi yapıldı. Aynı arızadan veriyorum cihazı 4 günde parça siparişi verip onarım yapamazlar henüz daha arızayı tespit edememişler.

Dostum ürünü birkez daha böyle anakart arızasından yollamıştım. Anakart parça siparişi geçtiler yurtdışından ve anakart değişimi yapıldı. Aynı arızadan veriyorum cihazı 4 günde parça siparişi verip onarım yapamazlar henüz daha arızayı tespit edememişler.
Türkiye'de yaşıyoruz, "Sorun bulunmadı" diyerek geri yollayabilirler.

Onarılmak üzere yetkili servis istasyonuna gönderilen bir malın azami tamir süresi ne kadardır?
Azami tamir süresi otomobiller ve kamyonetler için 45 iş günü, diǧer tüm mallar için ise 20 iş günüdür.

Azami tamir süresi ne zaman başlar?
Azami tamir süresi, garanti süresi içerisinde, mala ilişkin arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirimi tarihinde, garanti süresi dışında ise malın yetkili servis istasyonuna teslim tarihinden itibaren başlar.

Tüketici arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup ve benzeri bir yolla yapabilir. Uyuşmazlık halinde bildirime ilişkin ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.
Kaynak

Kralım sanada ayrıca teşekkürler. Cihazı iadeye uğraşıyorum. İade olmazsa değişim ürününü satacağım. Senin konuyu görmesem benim şansa herhalde diye kullanmaya devam ederdim. Teşekkürler tekrar.

Geri
Yukarı