2000-3000 TL'ye Sistem Önerisi

Debad

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, uzun zamandır bilgisayar konusundan uzak kaldığım için şu an kendimce yetişemiyorum.

Sistemi edinme amacım öncelikle yoğun şekilde Photoshop kullanımı, yüksek çözünürlükte bol katmanlı. Çizim Wacom tablet ile desteklenecek. Ayrıca video editing de de kullanmak istiyorum.
İlerde upgrade edilebilmesi açısından desktoplara yönelmiş durumdayım.

Uzun zaman Imaclerle ilgillendim fakat fiyatları içeriğindeki sisteme göre çok yüksek geliyor bana. Belki de ayrı bir noktadan bakınca daha iyidir, Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini rica ediyorum.

Piyasa da hazır toplanmış bilgisayarlara baktığımda Casper'ın noz 4790'ı kafamı celmıstı fakat anakart z77 dıyor, orda kafam epey karıstı.

Bir de hazır sistem olarak Asus M70 AD ler var. bu sistemlerin fiyatları yaklaşık 2400 ve 2900 arasında değişiyor. Casper 2900 TL'ye monitor dahil veriyor, ekran kartı gtx560 ama dediğim faktör var anakart z77, işlemci 4790.
Asus m70/ad de ise gt640 4gb var 128 bit.

Sonunda bu siteyi buldum, burda aynı bütçelere daha iyi sistem tavsiyeleri verileceğini söylüyor bir kaç yerde, yardımcı olursanız cok sevinirim.
Artık Tablet pc kasıyor. Hiç birşey açmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler. Tavsiyeleri sabırla bekliyorum.

Kendimce bir şeyler denedim. 3400 e çıktı sistem.
Aşağıda kendimce yaptığım sistem ilk mesajımı karşılar mı, yoksa daha ucuza kurtarma şansım var mı daha iyi bir konfigrasyon ile. Daha sadece bir haftadır donanımları inceleme şansım oldu. 8-9 senedir uzağım donanıma.

Kendimce yaptığım sistem.
Link olarak koyma durumunu bilmiyorum , sadece kopyaladım.
  • Intel Core i7 4770K Soket 1150 3.5GHz 8MB Cache 22nm İşlemci
1.272,89 TL
891,03 TL
  • MSI Z97 GAMING 5 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) DVI&DP Anakart
666,88 TL
466,81 TL
  • CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
391,20 TL
273,84 TL
  • Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
229,73 TL
145,72 TL
  • Asus R9 270 DirectCU II 2GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
690,51 TL
483,35 TL
  • CORSAIR CARBIDE SERİSİ™ 300WR GAMING ATX MidT PENCERELİ SİYAH KASA
391,20 TL
273,84 TL
  • ZALMAN ZM700-GLX SERİSİ 80PLUS 700W GÜÇ KAYNAĞI
330,81 TL
231,57 TL
  • ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI
89,27 TL
62,49 TL
  • AOC 21.5" E2270Swn GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
417,45 TL
292,22 TL
  • OEM Windows 8.1 Single Language 64 bit Türkçe
380,70 TL
266,49 TL

Toplam : 3387,36 TL. Bana göre yüksek. Bu fiyatı gerçekten tüm gereksinimi karşılayacak, ilerki senelere de beni rahat rahat götürecekse girebilirim.

Bakıp tavsiye verebilirseniz, çok sevinirim arkadaşlar.

Sana çizim konusunda zorluk çıkarmayacak ve yüksek çözünürlüklü terrain kabartmada, fizik oluşturmada işini kolaylaştıracak sistem topladım. Bazı arkadaşlar SSD çıkart şunu bunu tak diyeceklerdir ama sakın SSD'yi çıkartma. Ben CryEngine kullanıyorum ve SSD sayesında 2048x2048:x2 çözünürlükte terrain oluştururken ki çok uzun loading süreleri neredeyse sıfır'a iniyor.
12.png

Dostum, arkadaş çizim yapacak ve siz bütçeyi çok aşmışsınız. Cuda çekirdekleri çok işe yarayacaktır ayrıca çizim ve render yapılacak bir bilgisayarda SSD olmazsa olmazdır.

Cevaplar ve öneriler için çok teşekür ederim. Açıkcası 3d renderingden çok digital çizim ve boyama olayları için kullanıyorum, photo editing içinde. Tabi daha sonra 3d modellemelere kayabilirim, destekleyen bir bilgisayarım yoktu daha önce, pek heveslendirmedi dolayısı ile.
Tavsiye ettiğniz her iki sisteme göre sorularım olacak, işletim sistemi eklediğimde zaten ister istemez fiyat 380 tl kadar oynuyor anladığım kadarıyla.
Jarox sistem - kasada power supply var mı? Ayrıca ilerki dönemlerde cpu ve ram arttırma potansiyeli var mıdır? Dvd playerda yok sanıyorum sistemde bunu da ekstra ekliyorum, wifi destekliyor mu bu sistem yoksa ekstra eklemelimiyim.
Barış sistem- Aslında sizin önerdiğiniz sistemde diğer genel sorduğum konular geçerli, uzun ömür bir sistem olabilir mi, cpu ve ram artışı mümkünmü ileriye dönük, ekstra soğutucu fan gerektirir mi. Ayrıca wifi , işletim sistemi gereksinimi sanırım fiyatını yine yukarı çıkarıyor.

Lakin son dönemde yeter, adam gibi sistem alayım, uzun dönem beni götürsün.. Yormasın diye, hakkında çok olumlu mesajlar okuğum imac 21.5 liklere bakıyordum. En donanımlı hali 3.999 tl. Fakat asla güncelleme şansı yok, laptop gibi sistem eskiyice çöpe dönüyor, monitor olarak bile kullanamıyorsun. 3.999 zaten çoook büyük bir rakam benim için.
Bu sebeple bütün bunları göz önüne alarak asus m70 e kafam kaymıştı. Sistemindeki ekran kartı ve ramı daha ilerki zamanlarda güncellerim diye, içerisinde kendenden güç kaynağı bulunuyor.fakat en fazla 16 gb olabiliyormuş. İletki senelerde, yetmiyor dedirtecek gibi geldi. Laptopum şimdi en fazla 4gb destekliyor.. Çok acıtmıştı bu gerçek. Fujitsu t5010 tablet pc var elimde, adamlar ekran kartını nasıl yetersiz koyar tablet pc yapıp anlamıyorum, yüksek çözünürlükte layerlar çoğalınca makine yanıyo, kalemi takip edemiyor sistem... İşte bunlar beni delirtti de masaüstüne kaydı kafam zaten.

Sizden ricam bunları göz önüne alıp, bana bilgi vermeniz, bir de benim attığım sistem nasıldır, çok mu yetersiz kaldı.içerisine win 8.1 attım fiyat arttı tabi.

Şimdi böyle olunca asus m70 e kafam gidiyor çünkü monitörsüz sistem fiyatı
2399 tl.. İlerde ekran kartı değiştirilerek ve ssd eklenerek çok yeterli bir şeye dönebilir mi, yoksa boşver abi onu, sen bizim önerdiğimiz sistemlerden şaşma mı dersiniz..

Asus m70 içerik
Asus M70AD-TR002S Core i7 4770 3.4GHz 8GB 2TB (4GB VGA) Windows 8 Masaüstü Bilgisayar
Ürün Özellikleri :
http://www.google.com.tr/aclk?sa=l&...tegoryId=60002752&wt_gl=cpc.tum.genel.dinamik

Çok uzun yazdım farkındayım, fakat en iyi şekilde anlatmaya çalışmak istedim.

Şimdiden tavsiyeler ve yönlendirmeler için teşekkür ederim.

Kardeşim, en karlısı toplama bilgisayardır. Hazır kasaları aklından geri dönüşü olmayacak şekilde sil.
1. Evet kasada 600 watt bir power mevcut.
2. Anakartın Z97 chipset'e sahip. İleride gelecek olan Broadwell işlemcilere desteği mevcut. Ram 8 gb olarak gayet yeterli fakat ileride çoklu sanal işletim sistemi kullanmayı düşünürsen 16 gb'ye çıkartabilirsin.
3. Dwd-Rw koymadım. Açıkcası Dwd-Rw dönemini geçtiğimizi düşünüyorum kardeşim. Her şey USB girişinden hallediliyor artık.
4. Hayır, Wİ-Fİ'de desteklemiyor. Aslında Wİ-Fİ destekleyen bir anakart sipariş geçeli sanırım 4 yıl oldu. :)
5. Kişisel görüşüme göre İntel i5 4690'a harici bir soğutma almaya gerek yok. Saten 22 nm bir işlemci. Yük altında 68 dereceyi geçmiyor bu mübarek din kardeşimiz. :)
6. Win 8.1'i bütçeniz kısıtlı ise buradan halledebilirsiniz.

Tüm söylediklerinize bakarak kendimce sizlerin oluşturduklarından bir şey yaptım, bu olmuş mu?

sistem.jpg

Bu asus R9 280x araştırırken Artifact diye bir sıkıntı görüyorum internette, gtx 770 de de böyle bir sıkıntı var mı, şimdi biraz araştırırım zaten, ama sıkıcı gözüktü gözüme.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı