2006'da Ege'de Yaşanan Ölümlü Yunan - Türk F-16'sının İt Dalaşı

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Ege'de rutin eğitim uçuşu için Dalaman'dan 4 Türk F-16'sı havalanmıştı. 2'li kol şeklinde uçan 2 Türk F-16'sını Rodos açıklarında tespit eden Yunanistan, Türk uçaklarını taciz edip önlemek için 2 F-16 kaldırıp Türk uçaklarının üstüne saldı. Agresif bir dog fight için çabalayan Yunan pilotlarından biri 2'li kol halinde uçan Türk F-16'larının arasına girerek taciz etmek isteyince uçağın kontrolünü kaybedip Türk F-16'sına çarparak hem kendisini hem de Türk F-16'sını düşürdü.

Pilotların paraşütlerini gören 2 ülke de arama kurtarma ekiplerini olay yerine götürmek için düğmeye bastı. Türk pilotu, Türk ticaret gemisi tarafından kurtarıldı. Yunan pilotun akıbeti ise bilinmiyordu. Yunan SAT komandoları ve ekipleri Türk gemisine Türkiye'den önce ulaştı. Türk pilotu rehin alıp Yunanistan'a götürmek ve sorgulamak için emir almışlardı. Daha sonra 2 adet Cougar tipi Türk helikopteri gemiye ulaştı ancak Yunanistan'ın tacizi sebebiyle gemiye inemeyip hava asılı kalarak beklemeye başladı.

Gemiye inen 2 subay ve 1 astsubay Türk pilotunu alıp götürmek istedi. Yunan askerler izin vermedi. Türk subaylar ile Yunan askerleri müzakere için konuşmaya giderken astsubay ben İngilizce bilmiyorum diyerek Türk pilotun yanında kaldı. Müzakere sonucunda Yunan ekipleri ve Türk subayları Türk pilotun yanına geldiğinde astsubay Türk pilotunu çoktan güvenilir bir şekilde helikoptere bindirmişti.

Pilotun kurtarıldığını gören Yunan askerlerine karşı astsubay, o artık helikopterde, tutuklayacaksanız beni tutuklayın dedi. Yunan askerleri Türk pilotunu esir almak için emir aldığından Türk askerlerine bir şey yapamadılar. Kurtarma operasyonu başarıyla gerçekleşti. Bu operasyon kurgulanmış mıydı yoksa gelişi güzel mi gerçekleşti bilinmiyor ama sonuç olarak başarıyla pilotumuz tedavi için ülkeye götürüldü.

Olay sonucunda 2 F-16 düştü, Yunan pilotu hatasının bedelini canıyla ödedi, öldü. Yunanistan mağdura yatarak Türkiye'yi suçladı. Türkiye eğitimi NATO'ya bildirmişti ve kurallara uygun bir eğitimi icra ediyordu.

063aec64f16block50tsk.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı