F-35 ve F-16 İt Dalaşı Performansı

F-16'nın geliştirilen versiyonları ile havadan karaya performansı yükseldi ancak F-35 kadar ustun olmasi zor. Hala bir bombardiman ucagi degil ve tasidigi muhimmat kisitli. F-35'i havadan karaya stealth modda kullanirsan o da buyuk ihtimalle 2 hava hava fuzesi, 2 de bomba alacaktir yanina. Muhimmat sorunu olsa da nokta atisi icin ideal. Stealth mod istenmediginde ise F-35'in muhimmat tasima kapasitesi cok fazla artiyor, F-16'nın canina okuyabilir bu konuda.

Ya da soyle diyeyim. F-35 ve F-16'ya sahip 2 ulke it dalasinda F-16'yı tercih ederken BVR angajmanda ve nokta atislarinda F-35'i tercih etme ihtimali yuksektir.
Tabii versiyon farklarından dolayı her şey değişiyor, ancak hiçbiri şu anda F-22 uçakları kadar iyi değil diye düşünüyorum. Tabii F-35'i detaylıca araştırmam gerekiyor, bi' gezineyim bakalım neler var neler yok.

Tabii versiyon farklarından dolayı her şey değişiyor, ancak hiçbiri şu anda F-22 uçakları kadar iyi değil diye düşünüyorum. Tabii F-35'i detaylıca araştırmam gerekiyor, bi' gezineyim bakalım neler var neler yok.
F-22 konuya dagil değil. Rakibi bir uçak yok, 5. neslin kralı. F-35 falan hikaye kalıyor karsısında.

F-22 konuya dahil değil. Rakibi bir uçak yok, 5. neslin kralı. F-35 falan hikaye kalıyor karsısında.
O halde bana göre teknolojisi açısından F-35 daha iyi gibi geliyor, daha da geliştirilirse F-16'nın pek mantığı kalmayabilir.

O halde bana göre teknolojisi açısından F-35 daha iyi gibi geliyor, daha da geliştirilirse F-16'nın pek mantığı kalmayabilir.
2 ucagin da gorev mantiklari biraz farkli oldugundan modernizasyonlar ile hala cogu ulkenin filosunda yer alacaktır F-16'lar. USAF'ın hala avcı olarak vurucu gucunu olusturuyor mesela F-16'lar. Masrafının ve idame zorluğunun dusuk olması da ucagi on plana cıkarıyor.

Ornegin bize F-35'ler gelseydi bile F-16 Block 30 40 50'ler gorevine devam edecekti. BVR angajmanda ve teknolojik ozellikler konusunda F-35 cok onde olmasına ragmen it dalasinda sorunlarının oldugu da bir gercek, bu konunun amacıyda buydu. :)

2 ucagin da gorev mantiklari biraz farkli oldugundan modernizasyonlar ile hala cogu ulkenin filosunda yer alacaktır F-16'lar. USAF'ın hala avcı olarak vurucu gucunu olusturuyor mesela F-16'lar. Masrafının ve idame zorluğunun dusuk olması da ucagi on plana cıkarıyor.

Ornegin bize F-35'ler gelseydi bile F-16 Block 30 40 50'ler gorevine devam edecekti. BVR angajmanda ve teknolojik ozellikler konusunda F-35 cok onde olmasına ragmen it dalasinda sorunlarının oldugu da bir gercek, bu konunun amacıyda buydu. :)
Aklıma, ''İt dalaşına girmeyin guzulam'' sözü geldi iyi mi :D Benim bu F-35'leri biraz araştırmam lazım gibi, gerçekten merak uyandırmıyor değil. F-16 zaten hem maliyet olarak, hem de olay yerine sonradan gelen polis olmayarak gönüllerde yer edindi. İkisi arasında it dalaşı özellikle manevrada F-16'yı öne geçirir, hız konusunda nedense F-35'i yavaş bulan tek kişi değilim bu çok iyi sence neden bu kadar yavaş?

F-35 kafasına göre görüş ötesi füze atamaz diye düşünüyorum. O mesafeden tespit ettiği hedefin kara konuşlu radarlar ve AWACS'larla ortak hareket etmesi gerekiyor. Görüş ötesinden kastım; 5. nesil bir jetin 100 km'den bir hedefi vurmasından bahsediyorum. Hedef MİG-29 olsa vurabilir ama 4+ nesil bir jeti vuramaz orasıda ayrı bir konu. Avcı olarak bana göre gelmiş geçmiş en iyi jet uçağı ve tasarımı F-16'dır. Bakın göreceksiniz, gelecek zamanda Amerika bu jeti Steatlh haline getirecek daha iyi bir Blok çalışması yapacak. F-16 ile F-35 it dalaşına girerse şayet manevra ve kabiliyet açısından F-16 her türlü ezecektir. Şimdi gelip burada 2020 yolondo it dalaşı mı kaldı diyenler olacaktır ama kaldı kardeşim. İT DALAŞI BİTMEZ. Star Wars'taki gemiler dahi üretilse yine it dalaşına girilecektir. Okuduğum bazı makelelere göre envanterde avcı olarak ayrılan Block versiyonların sadece avcı olarak daha modern ve kabiliyetli hale getirilmesi için bildiride bulunulmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

F-35 kafasına göre görüş ötesi füze atamaz diye düşünüyorum. O mesafeden tespit ettiği hedefin kara konuşlu radarlar ve AWACS'larla ortak hareket etmesi gerekiyor. Görüş ötesinden kastım; 5. nesil bir jetin 100 km'den bir hedefi vurmasından bahsediyorum. Hedef MİG-29 olsa vurabilir ama 4+ nesil bir jeti vuramaz orasıda ayrı bir konu. Avcı olarak bana göre gelmiş geçmiş en iyi jet uçağı ve tasarımı F-16'dır. Bakın göreceksiniz, gelecek zamanda Amerika bu jeti Stealth haline getirecek daha iyi bir Blok çalışması yapacak. F-16 ile F-35 it dalaşına girerse şayet manevra ve kabiliyet açısından F-16 her türlü ezecektir. Şimdi gelip burada "2020 yılında it dalaşı mı kaldı?" diyenler olacaktır ama kaldı kardeşim. İT DALAŞI BİTMEZ. Star Wars'taki gemiler dahi üretilse yine it dalaşına girilecektir. Okuduğum bazı makelelere göre envanterde avcı olarak ayrılan Block versiyonların sadece avcı olarak daha modern ve kabiliyetli hale getirilmesi için bildiride bulunulmuş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
F-16'nın stealth olabileceğini sanmıyorum. Menzili çok düşük ve muhimmatını içeride saklayabilecek yer yok. Yakıt tankı olmadan menzili çok az. Amerika uğraşmayacaktır. Hali hazırda çok eskidiler. It dalaşı konusuna gelirsek it dalaşı dediğimiz olay bitti. Günümüz savaş uçaklarının neredeyse tamamı sadece 2 adet WVR füzesi taşıyor ve makineli top mermileri çok az. Bunun yerine çok daha fazla BVR taşınıyor. Şunu söylemeden geçmeyeyim: 1990 yılı sonrasında düşürülen uçakların 90% (BVR) görüş ötesi füzeler ile düşürülmüştür.

@Silinen üye F-35'in gövde ve kanat altı ekstra yakıt deposu almasıyla birlikte radar izinin ne olacağı bile belli değilken stealth F-16 için büyük bir proje şart. O kadar ileri gidecek bir modernizasyon için uçağın çok fazla değişmesi gerekiyor.

F-16'yı stealth yapmanın pek manası da yok bence. Amacı belli bir uçak.

@Silinen üye F-35'in gövde ve kanat altı ekstra yakıt deposu almasıyla birlikte radar izinin ne olacağı bile belli değilken stealth F-16 için büyük bir proje şart. O kadar ileri gidecek bir modernizasyon için uçağın çok fazla değişmesi gerekiyor.

F-16'yı stealth yapmanın pek manası da yok bence. Amacı belli bir uçak.
Tasarım açısından Steatlh model bir F-16 tasarımı olabilir demek istemiştim. Tek motorlu daha ufak ve pazar payı yüksek ve fiyatı daha uygun.

Yeni konular

Geri
Yukarı