F-35 ve F-16 İt Dalaşı Performansı

Eğer minimum mühimmatta olacaksa bu kapışma, F16'nın önde geleceğini düşünüyorum. Tabii neye göre önde elecek, kaçacak mı, rakibi düşürecek mi tartışılır. :)

Ama işin içine teknolojiler de girince renk değişiyor Hatta bir adım öteye gideyim, bir F35 filosunun savaş esnasında AWACS olmadan gezmeyeceği kanaatindeyim. Dolayısıyla düşman uçaklarını önceden saptayabilirler.

Ruslar konusunda şunu diyebilirim ki, Amerikalılar'da olan istikrarın Ruslar'da olduğunu düşünmüyorum. Mesela 1950'lerden itibaren uzay programları ve uzay yarışını çok araştırmıştım ve olaya objektif bakınca, bu durumu orada da görüyorsunuz. Ruslar öncül de olsa, iyi teknolojik atılımlar yapsalar da, günün sonunda öne geçen ve önce bitiren Amerikkanlar oluyor.

Zaten şu an, @Yararsız Üye 'ün de dediği, Rusya artık Sovyetler dönemindeki gibi güçlü değil, her anlamda.
O değil de 3 kişi bu konuda ne yapıyoruz:) Başka arkadaşlarda fikirlerini yazarsa iyi olur.

Kaliteli ve ağır konu. :) Sosyalde bu kadar donanımlı, özellikle de bu tarz konularda donanımlı çok isim yok. :)

Ama işin içine teknolojiler de girince renk değişiyor Hatta bir adım öteye gideyim, bir F35 filosunun savaş esnasında AWACS olmadan gezmeyeceği kanaatindeyim. Dolayısıyla düşman uçaklarını önceden saptayabilirler.
Tabii ki teknolojileri birbirleriyle destekleyerek kullanmak başarı ve verimi arttırır ancak ben bu konuda aslında savaş anını kastetmemiştim. Örneğin bizim Yunanistan ile Ege'de yaptığımız F-16 vs F-16 ya da F-16 vs Mirage it dalaşı gibi bir durumu kastetmiştim.

AWACS kaldırmak için daha büyük çaplı bir operasyona girişmek gerekiyor. Bir de it dalaşı deyince 1 adet kazanan taraf, 1 adet kaybeden taraf veya düşen uçak yoktur her zaman. İt dalaşı kilit atmayla, önlemeyle veya sadece karşılıklı uçup rakibine göre silahlarını ve burnunu önce bir şekilde doğrultmaya da dayalı olabilir.

Attack Troll'ün dediği gibi Rusya'nın iplenmesinin tek sebebi ellerindeki Sovyetler zamanından kalma nükleer silahları. Bunlar olmasa çok da takmazlar ancak ellerindeki kozlar hala önemsenmesi gerekecek seviyede büyük.

Ben Ruslar'ı hiç sevmiyor olsam da başarılı bulurum. Neden bulurum? ABD çoğu projesinde NATO ile ortak çalışıp çok fazla Avrupa desteği alarak bir şeyler yapsa da Rusya sahip olduğu dandik ekonomiyle kendi başına bir şeyler yapmaya çalışıyor. ABD'nin üstünlük kurması normal çünkü hem destekçisi ve teknoloji transferi yapacağı müttefiki çok hem de maddi kaynakları daha yüksek. Buna rağmen Ruslar'ın kimseye bağımlı olmadan kendi kendini idare etmesi küçümsenmeyecek bir başarıdır.

Bu konuda Sovyetlerin ve Soğuk Savaş dönemindeki ağır silahlanmanın ekmeğini iki taraf da yiyor tabii ki. Düşünsene, F-22 gibi rakipsiz bir uçak yapan ülke bile bugün kaç yıllık uçakta hala tonlarca sorun yaşayabiliyor, söyleyemeyeceğim paraları akıtıyor...

NOT: Rusya'nın Hindistan gibi ülkelerle ortak çalıştığını biliyorum. Bunun temelinde yatan en büyük sorun da yine yetersiz maddi kaynaklar...

Son düzenleme:
F-16'ya bayılıyorum ya. Dış görünüş olarak çok zarif ve ölümcül duruyor:) F-35'e zaten gıcık oluyorum o ayrı bir konu tabii🤣 Teknik sorunlarını zaten konuşmaktan bıktık. Hiçbiri bir F-22 olamaz benim gözümde orası da ayrı.

F-22 zaten çok ayrı bir kategoride, onu katarsak konuya mekanın sahibi geldi deyip kovar hepsini. :D
Onu da gömen çıkar merak etme🤣 Resmen hırs yapıyor insanlar askeri uçak diyince🤣

F-22'yi teknik olarak gomen cikarsa (maliyet ve su an rakibi olmadigi icin bir sey ifade etmeyen bir ucak oldugundan ben de gomerim, burada anlasalım) ben de onu gomebilirim bir yerlere. :D

SU-57'nin sorun yasamasi iyi oluyor, F-22 killer'cilar gelirdi yoksa.

Savaş uçakları hakkında çok bir şey bilmem, lakin F-35 bence hak ettiği gibi olmamış. Belki adamlar yeni teknolojiye geçerken deneme amaçlı ve düşmanları ''Ahaha baksana ya F-35'in şu özelliklerine bla bla'' gibi düşünmesini isteyip bu alanda bi' nebze olsun rakiplerini yavaşlatmayı istemiş olabilir.
F-22'yi araya koymayalım lütfen, o varken hiçbir uçağın sözü geçmez. F-22 Raptor pilotu olmayı çok isterdim.
Ruslara asla güvenmem, ölümü verseniz toprak yerine başka şeyler yaparlar ciddiyim. Zaten kendi içinde biten bi' ülke ve şu anda en ufak savaş çıkarması onun tamamen ekonomisini bitirebilir. F-16 bence uzun menzilde ve kara saldırısında kat kat iyi, ancak F-35 eğer daha da geliştirilir ise her türlü geçecek potansiyeli var. Ancak içerdiği teknolojiye girer isek, her türlü F-35 kazanır.
Bak şimdi aklım F-22 Raptor'a takıldı, ben bi' gidip az videolara bakayım ve hayal kurayım :(

F-16 bence uzun menzilde ve kara saldırısında kat kat iyi,
F-16'nın geliştirilen versiyonları ile havadan karaya performansı yükseldi ancak F-35 kadar ustun olmasi zor. Hala bir bombardiman ucagi degil ve tasidigi muhimmat kisitli. F-35'i havadan karaya stealth modda kullanirsan o da buyuk ihtimalle 2 hava hava fuzesi, 2 de bomba alacaktir yanina. Muhimmat sorunu olsa da nokta atisi icin ideal. Stealth mod istenmediginde ise F-35'in muhimmat tasima kapasitesi cok fazla artiyor, F-16'nın canina okuyabilir bu konuda.

Ya da soyle diyeyim. F-35 ve F-16'ya sahip 2 ulke it dalasinda F-16'yı tercih ederken BVR angajmanda ve nokta atislarinda F-35'i tercih etme ihtimali yuksektir.

Geri
Yukarı