2011 2013 yıllarında Türkiye ekonomisi nasıldı?

2012 yılında askere gitmiştim görev yerim doğuda olduğu için yanlış hatırlamıyorsam 310 TL çavuş maaşı alıyorduk o para 1 ay yetiyordu sigara dahil 🙂 askeriyenin kantini biraz daha ucuz oluyordu tabii oda var fakat şu an 15 TL olan cipsi 1TL'den aldığımı hatırlıyorum aynı şekilde 1 lt kola 1 ya da 1.5 TL gibi bir şeydi 🙂 ek olarak 2012 senesinde sıfır Toyota avesis almıştı babam 55.000 TL'ye şu an 10 yaşında olan o araba 2. elde 350.000 TL.
Geride kaldılar geride kaldı o günler 🙂

Dolar olarak daha kötüydü. Dolar 2 TL iken cipsler 2.5 TL civarındaydı şu an dolar 18 TL cipsler 12 TL'ye falan satılıyor yani bana kalırsa ekonomi iyiye gidiyor eskiden bizim evde yiyecek çok alınmazdı şimdi rahat alabiliyoruz.

Açıkçası benim sevdiğim beğendiğim yıllardı o zamanlar. Ekonomik olarak alım gücümüz çok daha iyidi. Gezi sürecine kadar ülke hep yukarı doğru giderdi. 2013 gezi sonrası hep bayır aşağı gitmeye başladık...

Babam emekli olmuştu 2008-2009'du sanırım. O zaman emekli ikramiyesinin 3'te 1'i ile 2 yaşında araba almıştık mesela. Veya emekli ikramiyesi ile bir ev alabiliyordu. Yada en kötü 15-20 bin TL daha ekleyip sıfır daire çok rahat alabiliyordu insanlar. Bizim neredeyse bütün sülale benim akranlarım üniversite arkadaşlarım İphone kullanıyordu o zaman.

Şimdi emekli ikramiyesine bırak 2 yaşında araba almayı üstüne 2 katı para versen alamazsın. Ev desen hayal 10 katını versen zor alırsın. O zamanlar alışverişe gittiğimiz zaman markette fiyatlara hiç bakmazdık. Araba ağzına kadar dolu olurdu. Aynı arabayı şimdi doldursan asgari ücretin yarısını bırakırsın heralde.

Geri
Yukarı