2011 Corolla'nın freni tutmadı!

Menemen Baronu

Hectopat
Yer
Trakya
Bugün resmen ölümden döndüm.
Aracım 2011 model Toyota Corolla 1.4D-4D Yarı Otomatik ve şu an 245.000 Km'de.
Olayı anlatıyorum:
Bugün bir arkadaşıma uğradım ve arabayı bayıra parkettim. Bayırın aşağısında çok işlek bir cadde var. Çıkarken de arabayı geri vitese alarak çıkacaktım. Önce arabayı çalıştırdım ve R'ye takıp el frenini indirdim ve gaza bastım. Tam durayım derken frene bastım ve o an fren pedalı ayağıma bir yumuşak geldi ve araba durmadı. Yavaş yavaş aşağıya doğru gitmeye başladı. Frene bastım durmuyor, el frenini çektim olmuyor. En sonunda arabayı i-stop edince viteste olduğu için durdu. Öncelikle çok korktum çünkü durmasaydım eğer tırın altında kalacaktım. Ustamı aradım ve bana araba çalışınca beklemediğimi ve frenlerin yağlanamadığını söyledi. O gün kapalıydı ama bana sıkıntı etmememi ve bir dahakine artık çalıştırdıktan sonra 1 dk beklemem gerektiğini söyledi. Sizce sorun ne olabilir? Ustamın söylediği doğru mu?

Bugün resmen ölümden döndüm.
Aracım 2011 model Toyota Corolla 1.4D-4D yarı otomatik ve şu an 245.000 Km'de.
Olayı anlatıyorum:
Bugün bir arkadaşıma uğradım ve arabayı bayıra parkettim. Bayırın aşağısında çok işlek bir cadde var. Çıkarken de arabayı geri vitese alarak çıkacaktım. Önce arabayı çalıştırdım ve R'ye takıp el frenini indirdim ve gaza bastım. Tam durayım derken frene bastım ve o an fren pedalı ayağıma bir yumuşak geldi ve araba durmadı. Yavaş yavaş aşağıya doğru gitmeye başladı. Frene bastım durmuyor, el frenini çektim olmuyor. En sonunda arabayı i-stop edince viteste olduğu için durdu. Öncelikle çok korktum çünkü durmasaydım eğer tırın altında kalacaktım. Ustamı aradım ve bana araba çalışınca beklemediğimi ve frenlerin yağlanamadığını söyledi. O gün kapalıydı ama bana sıkıntı etmememi ve bir dahakine artık çalıştırdıktan sonra 1 dk beklemem gerektiğini söyledi. Sizce sorun ne olabilir? Ustamın söylediği doğru mu?

fren hidroliği işlevsel hale gelmiş olabilir veya hidrolik yağı taşıyan kablolarda meydana gelen problem olabilir

fren hidroliği işlevsel hale gelmiş olabilir veya hidrolik yağı taşıyan kablolarda meydana gelen problem olabilir
Yazmayı unuttum: Bu olay olduktan sonra yaklaşık 120 km uzun yol yaptım(zorundaydım). Özellikle de frenlere baya yüklendim. Bir sorun olmadı. Acaba ilk dakikalar yağlanma falan mı oluyor?

Büyük geçmiş olsun.
Sağolun hocam. Allah göstermesin.

Yazmayı unuttum: Bu olay olduktan sonra yaklaşık 120 km uzun yol yaptım(zorundaydım). Özellikle de frenlere bayağı yüklendim. Bir sorun olmadı. Acaba ilk dakikalar yağlanma falan mı oluyor?

Sağ olun hocam. Allah göstermesin.

Fren hortumlarında hava kabarcığı var gibi geldi bana götürün bir havasını alsınlar hidrolikte azalma var mı bir kontrol etsinler. O boşluk ile havayı sıkıyorsunuz zaten hidroliği değiştirince direksiyona geçin frene basıp basıp çekin derler havayı alırlar öyle. Sizin kablolarda sızıntı filan olabilir ya da bayıra park edince kabarcık sisteme girmiş olabilir.

Geri
Yukarı