2013'teki alım gücü ve 2019 kıyaslaması

Geçmişte aldığım ve bugün alamadığım bir ürünle basit bir hesap yaptım.

6 sene önce aldığım 2013 model MacBook Pro = O dönemdeki aylık gelirim x 3 (asgari ücretli ve öğrenciydim (bakınız öğrenciydim kısmı çokomelli))

Bugün 2018 model MacBook Pro (2018 olan touchbarlı) = Şu anki aylık gelirim x 3,90 (Tam zamanlı ve üniversite mezunu olarak çalışıyorum. 3904 TL net gelirim var.)

Bu işte bir terslik yok mu? 🤔🤔

Bu arada şimdi ne kullanıyorsun derseniz; cam yerine naylon ekran koruması olan (şaka değil) en ucuz Dell inspiron. 2500u işlemcisi var.

Not: bize öznel değil, bilimsel verilerle gel diyenler olacak. Onlara bilimsel verilerle gelince "soğan da yeme" diyorlar :D

Son düzenleme:
2011 yılında orta seviye ekran kartları ) GTX 460 - hd6850 vb ) 400- 500 TL arasındaydı . Yanına aldığın işlemcide AMD tarafında 300, intel tarafında taş catlasa 500 liraydı . Şuanda resmen 4-5 katı.
500 liraya anakart, işlemci, ram, hdd ve psu alıştım . Ozamana göre giriş seviyesindeydi.

Bu hızlı düşüş devam ederse elimizde ki sistemlere gözümüz gibi bakıp 10 yıl idare etmek zorunda kalacağız. 😁

2014'de Asus K55VJ İ7 3630QM işlemcili notebookumu 1.3 asgari ücret ile alabilmiştim. Günümüzde muhtemelen 2x asgari ücreti buluyordur o seviyede ki bir notebook.

İnşallah üretim ve halkın refahına önemi arttırıp daha iyi ekonomi ve psikolojiye en yakın zamanda ulaşırız. ☺

Bizim insanımız cahil maalesef. 2 paket makarna veya 1 paket kömür için oy veriyorlar. Başımıza gelenleri başta olan partiden değil de diğer partilerden biliyorlar. Hal böyle olunca ne bekliyoruz ki...

Geri
Yukarı