2018 Yılı Dolar Kuru Tahmini

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
3200 lük Pc ile ne yapmayı planlıyorsunuz ? Türkiye'de 20.000 Lik bilgisayar işimi anca görüyor. Ve ben o bilgisayarı America da sadece 4000 Dolara topluyorum 2 aylık maaşım ile alabiliyor ve üstüne'de 1800 dolar param kalıyor böyle devam ederseniz dolar 10 da olur 10000'de.
Sizce o bu dediklerinizden bir şey çıkaracak mı? Aynı mesaja benzer konu açtı orada duyduğu gerçekler yetmedi herhalde konu kapatılınca. Böyleleri görünce doların artması çok kısa bir süre için olsa bile insanı mutlu ediyor. Ama olsun koydular değil mi?

Hayatında hiç dolar görmemiş olan insanlar burada doların seviyesini belirler olmuş :D Geçen sene Nisan ayında da 4 ile 5'i bulur diyordunuz fakat bulmadı o yüzden biz bu tartışma işini bırakalım. Bunlar uzmanlık gerektirecek konular.

Buyrun, bunu Mayıs'ta söyledim: Dolar 2 TL Olacak

Birincisi, Doları 7-8 TL arasında bekliyorum uzun vadede. Hem oynadı diye konu açmak mantıksız. Dolar konularının hepsi kapanıyor da zaten.

Ayrıca kriz denen durum sadece dolar veya enflasyonun artması değildir. Doların, enflasyonun artıp ta maaşların aynı kalmasına ekonomik kriz denir.

Dolar da bir gün bitecek illa ki. Şu an doların dönmesini sağlayan şey petrol. Belki biz göremeyeceğiz ama çocuklarımız ileride doların bittiğini görecek. Petrol sınırlı sayıda çünkü.

Euro değerlenecek, Almanya, Euro'yu taşıyor şu anda. Almanya Japonya ve Güney Kore'nin toplam ihracatından daha fazla ihracat yapıyor. Euro/Dolar'ı uzun vadede 1.7 seviyesinde görebiliriz.

Son düzenleme:
3200 lük Pc ile ne yapmayı planlıyorsunuz ? Türkiye'de 20.000 Lik bilgisayar işimi anca görüyor. Ve ben o bilgisayarı America da sadece 4000 Dolara topluyorum 2 aylık maaşım ile alabiliyor ve üstüne'de 1800 dolar param kalıyor böyle devam ederseniz dolar 10 da olur 10000'de.
hangi maasa gore 1800 kaliyor?
Amerika’da asgari ücret saatlik olarak ve eyalet bazında farklılaştırılarak uygulanıyor. Amerika’da federal hükümetin 2018 yılı için uygulanmasını istediği asgari ücret $7.25 dolar. Yani Türk Lirası olarak söylersek yaklaşık 30 lira. Asgari ücretin federal hükümetin açıkladığı $7.25 dolar olarak uygulandığı Texas eyaletinde asgari ücretle McDonalds restoranında kasiyer olarak çalışan Amerikalı bir işçi, haftada 40 saat ve ayda 160 saat çalıştığı takdirde, $1.160 dolar yani 4.800 liramaaş alacak. Bu rakam ülkemizin tam 3 katı gibi görünsede, örneğin Texas’ta bulunan Houston şehrinde ayda elinize geçen $1.160 dolar ile açlık sınırında dolaşırsınız. Daha önce diğer ülkelerde asgari ücret karşılaştırması yaptığımız yazıda da belirttiğimiz üzere, asgari ücretin tutarından ziyade alım gücü ile ilgilenmek daha önemli.

12,48 TL bazında sabitlenecek.
Kısa süre içinde o seviyelere çıkabileceğini sanmıyorum. O seviyelere çıkması bizim sadece açımızdan değil Avrupa açısından da sıkıntılara neden olacak. Şimdiden Euro/Dolar yıl sonu paritesi düşürüldü. Komşumuz Yunanistan'ın ne kadar etkilediği de ortada. GSYH'mız Yunanistan'dan 4 kat daha fazla olduğunu düşünürsek dahada çok etki edeceği ortada. Ama halen somut adımlar atılmaz 'dış güçler, Amerika' diye kesilip atılır ise gündemimiz Ahlat'a Cumhurbaşkanlığı köşkü, İçişlerine bağlı kurum binalarına Erdoğan portresi genelgesi olursa bizi daha çok kötü günler bekler.

Kısa süre içinde o seviyelere çıkabileceğini sanmıyorum. O seviyelere çıkması bizim sadece açımızdan değil Avrupa açısından da sıkıntılara neden olacak. Şimdiden Euro/Dolar yıl sonu paritesi düşürüldü. Komşumuz Yunanistan'ın ne kadar etkilediği de ortada. GSYH'mız Yunanistan'dan 4 kat daha fazla olduğunu düşünürsek dahada çok etki edeceği ortada. Ama halen somut adımlar atılmaz 'dış güçler, Amerika' diye kesilip atılır ise gündemimiz Ahlat'a Cumhurbaşkanlığı köşkü, İçişlerine bağlı kurum binalarına Erdoğan portresi genelgesi olursa bizi daha çok kötü günler bekler.
Anlık olarak 4 liradan 7 liraya çıktı fikrini bir daha düşün istersen. Dış güçcüler hep olacak ve akıl alınmayacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı