2021'de okumak mı, influencer, YouTuber vs. olmak mı?

Üniversite para için okunmaz, üniversite öğrenmek için okunur. Bu nedenle zaten Avrupa gelişmiş bir ülke aslında. Çünkü herkesin üniversite okumayacağını fark etmiş bir kıta. Üniversite okumak yerine kendi sevdiği işi yapan birisi (örn. marangozluk) üniversite mezunundan hem daha yararlıdır hem de genelde daha çok kazanır. Bizim toplumumuz ne yazıktır ki, masa başı iş yapıp rahat yaşamak istemeleri. He birde ilk başladıkları anda yüksek maaş isteyenler var ki beni benden alıyorlar.
Yüzde 99'u öyle.
Adamlar parasına bakar, adı üzerine influencer. Yani size hizmet satıyor. Reklam yapıyor. İnsan psikolojisini kullanmayı bilen biri için topluluklar yönlendirmeyi beklenen birer koyun sürüsü gibi oluyor. Gerçekler böyle. O adamlar hayatta başarılı oluyorsa bundan sizene, para kazanma şekillerini eleştirmek size ne katacak bunları düşünmek gereklidir. Çünkü onlar başarılı olurken genellikle çoğunuz harekete geçmediğiniz için başarısız oluyorsunuz bundan mütevellit işte burada argo kullanarak eleştiri yapıyorsunuz ama harekete geçseniz belki yeriniz çok daha farklı olur. Ne de olsa, "Erken kalkan yol alır." diye bir atasözümüz var.

Adamlar parasına bakar, adı üzerine influencer. Yani size hizmet satıyor. Reklam yapıyor. İnsan psikolojisini kullanmayı bilen biri için topluluklar yönlendirmeyi beklenen birer koyun sürüsü gibi oluyor. Gerçekler böyle. O adamlar hayatta başarılı oluyorsa bundan sizene, para kazanma şekillerini eleştirmek size ne katacak bunları düşünmek gereklidir. Çünkü onlar başarılı olurken genellikle çoğunuz harekete geçmediğiniz için başarısız oluyorsunuz bundan mütevellit işte burada argo kullanarak eleştiri yapıyorsunuz ama harekete geçseniz belki yeriniz çok daha farklı olur. Ne de olsa, "Erken kalkan yol alır." diye bir atasözümüz var.
Onlar kadar para kazanmak yerine akıllı, zeki ve ahlaklı bir insan olmayı tercih ederim.

Onlar kadar para kazanmak yerine akıllı, zeki ve ahlaklı bir insan olmayı tercih ederim.
İnsanları gerçek anlamda tanımadan bu değerleri ne yazık ki vermen mantıklı değil. Örnek olarak şu anda seni gösterebiliriz. Zeki, ahlaklı olduğunu söylüyorsun ama argo kullandığın andan ve hala robot gibi tekrar ettiğinden dolayı bu değerler şu anlık sana yakışmıyor. Fakat seni tanımadığım için bir yargı veremiyorum. İzlenim ile yargı arasında farklar vardır. Birisinde tanımadan laflar edersin, diğerinde adı üzerine yargını gerçekleştirirsin. Bu arada insanların senin kişilik standartların sana göre "altında" kalması o kişinin saydığın değerler altında olduğunu belirlemez. Bir kere bunu izlenimle vermen belki de bu değerler "altında" kalan kişinin aslında SEN olduğunu gösterir.

İnsanları gerçek anlamda tanımadan bu değerleri ne yazık ki vermen mantıklı değil. Örnek olarak şu anda seni gösterebiliriz. Zeki, ahlaklı olduğunu söylüyorsun ama argo kullandığın andan ve hala robot gibi tekrar ettiğinden dolayı bu değerler şu anlık sana yakışmıyor. Fakat seni tanımadığım için bir yargı veremiyorum. İzlenim ile yargı arasında farklar vardır. Birisinde tanımadan laflar edersin, diğerinde adı üzerine yargını gerçekleştirirsin. Bu arada insanların senin kişilik standartların sana göre "altında" kalması o kişinin saydığın değerler altında olduğunu belirlemez. Bir kere bunu izlenimle vermen belki de bu değerler "altında" kalan kişinin aslında SEN olduğunu gösterir.
1. Robot gibi tekrar etmiyorum, sadece senin kadar uzun yazılar yazıp zamanımı kaybetmek istemiyorum.
2. Mesela Cellat'tan bahsedelim. Cellat'ın sadece kıyafet değiştirdiği videolardan kendisine baba diyen bir çocuk ordusu oluşturup para kazanması ne kadar etik? Video dışındaki hayatığını görmememize rağmen onu yargılamamız mantıksız mı kalıyor?
3. Sanırım hayatında küfür görmemişsin. Mal dediğim için sanki büyük hakaretler etmişim gibi davranıyorsun.
4. O kişiler sadece benim değil beyni olan insanların çoğunun kişilik standartlarının altında.

Kesinlikle okumak.

Bugün eğer saçma sapan, insanlığa hiçbir katkısı olmayan şeyler yaparsanız belki ünlü olursunuz, belki şöhret ve para içinde yüzersiniz. Ama 10-15 sene sonra herkeste olduğu gibi sizin de havanız biter. Medya böyledir, her seferinde birisi parlar ve söner.

İlimle iştigal etmek daha güzel ve faydalı bir şey. Bir meslek seçerken sadece kendini değil, insanlara da nasıl faydalı olabilirim diye düşünmelisin. Ha bildiğin bir ilim vardır, onun yayınını yapar ve içeriğini üretirsin. Elbette bu istisna. Bu da insanlara faydalı olmaktır. Gönül ister ki bizim ülkemizde de bilimsel yayınlar revaçta olsa ama işte kimse uğraşmıyor, herkes saçma olsun ama kolay para kazanayım kafasında.

Galiba Yotuber'ların tek faydası ülkeye dolar girişini sağlaması. Başka faydalarının olduğunu zannetmiyorum.(bir bilgi ve ülkenin kalitesini arttırma amaçlı bilgi verici içerik Yapanlar'a sözüm yok.)

Yeni konular

Geri
Yukarı