2022'de asgari ücret kaç olur?

5000 TL altı bütün meblağlar asgari ücrete zam gelmediği anlamına gelir. Köle gibi geçen sene ile aynı ücrete çalışıyorsunuz demektir zira asgari ücret, 2021'de açıklandığı günki 374$'ın üstünde olmalıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Stabil bir piyasa için SAGP (Satın Alma Gücü Paritesi) üzerinden düşünürsek doğru ancak bu hesapla diyelim ki; 10 bin TL yani 725 dolar oldu. Enflasyon resmi %20'den, gayri resmi %58'den (ortalama) resmi %100'ü, gayri resmi %150 üzerine çıkıp hiperenflasyona sebep olduktan sonra bir anlamı yok. (Tabi bir de işin ÜFE'si var) Diğer bir deyişle mühim olan TL'nin değeri ve güveni artmadıkça faizle yapılan pansuman gibi geçici ertelemeden öteye gitmez maalesef. Gerçi bu kafayla ne sizin geçici zam ne benim uzun vade kalıcı politika teorisi hayal gibi ama hayırlısı.

Son düzenleme:
2022 Asgari Ücret: 4250 TL oldu.
1 $ = 15.57 (hala yükselişte)
2021 açıklanan Kasım TÜFE: %21.31. Aylık bazda %3.51. (TÜİK'e göre)
Stabil bir piyasa için SAGP (Satın Alma Gücü Paritesi) üzerinden düşünürsek doğru ancak bu hesapla diyelim ki; 10 bin TL yani 725 dolar oldu. Enflasyon resmi %20'den, gayri resmi %58'den (ortalama) resmi %100'ü, gayri resmi %150 üzerine çıkıp hiperenflasyona sebep olduktan sonra bir anlamı yok. (Tabi bir de işin ÜFE'si var) Diğer bir deyişle mühim olan TL'nin değeri ve güveni artmadıkça faizle yapılan pansuman gibi geçici ertelemeden öteye gitmez maalesef. Gerçi bu kafayla ne sizin geçici zam ne benim uzun vade kalıcı politika teorisi hayal gibi ama hayırlısı.
Resmi döviz kuru bakımından takribi %37'lik bir refah kaybı var.

Son düzenleme:
2022 asgari ücret: 4250 TL oldu.
1 $ = 15.57 (hala yükselişte)
2021 açıklanan kasım TUF'e: %21.31. aylık bazda %3.51. (TÜİK'e göre)

Resmi döviz kuru bakımından takribi %37'lik bir refah kaybı var.

Milletle kafa buluyolar %50 artış yapmışlar en az 5600 TL olması gerekiyordu bu dolar kurunda göz boyamalar başladı.

Çok gereksiz bir tartışma yarattığının farkındasın ama anlamayacaksın anlaşılan.

sfqfqwf.png

afqf.png

ABD ortalama asgari ücret 2500$, 5600X= 300$ ve RTX3070 sistem bir aylık maaşın ile kurup üstüne para kalabiliyor. Tabii ABD ile Türkiye'yi kıyaslamak saçma. Evet kesinlikle sadece elektronik aletlerde zam var. Ben rahat yaşayamıyorum lüks bir hayat sahibi kesinlikle değilim. Ama artık anlarsan, anlamayacaksan yazmayacağım... Araba, ev bir lüks mü? Galiba ilkokulda ihtiyaç ve istek konusunu bir okumalısın, daha doğrusu bize nasıl öğrettiklerine. Tabii daha gizli zammı saymıyorum süpermarket ihtiyacında. :D

Örnek vermiştim yukarıda sadece. Karşıma o çıktı. @BerkayZ87 @264523.

Son düzenleyen: Moderatör:
Araba, ev bir lüks mü?
Kur'an'daki ayetleri eğip büken ateistler gibi ne güzel bükmüşsün ya öyle :D Araba ev lüks mü diyorum ben? Araba ve evi tak diye alamazsın demiştim, gelmişsin lüks demişsin. Aynen dediğin gibi diğer ülkelerle karşılaştırma yapamazsın, her ülke kendi ekonomisi üzerinden yapılan fiyatlandırmadan sorumludur. Orada ucuzsa git orada kur düzenini o zaman. Ama nereye gidersen git zengin değilsen araba ve ev almak zaman alır. ''Zaman alır'' kısmını ''lüks'' olarak çevirmişsin.

Ayrıca 15K ile geçinemiyorum kısmına hala gülüyorum.

Kur'an'daki ayetleri eğip büken ateistler gibi ne güzel bükmüşsün ya öyle :D Araba ev lüks mü diyorum ben? Araba ve evi tak diye alamazsın demiştim, gelmişsin lüks demişsin. Aynen dediğin gibi diğer ülkelerle karşılaştırma yapamazsın, her ülke kendi ekonomisi üzerinden yapılan fiyatlandırmadan sorumludur. Orada ucuzsa git orada kur düzenini o zaman. Ama nereye gidersen git zengin değilsen araba ve ev almak zaman alır. "Zaman alır" kısmını "lüks" olarak çevirmişsin.

Ayrıca 15K ile geçinemiyorum kısmına hala gülüyorum.

Mesajlarımız farklı bir konuya taşındı sanırsam. Ev konusu dünyanın her yerinde zor, evet. Ben şu anki mesajında dediklerimi desteklediğini görüyorum. Diğer mesajındada desteklemediğini hangisine inanacağım? Anladığım şu an sadece benim açığımı aradığın, ve anlaşılan bulmuşsun mesajın farklı konuda olduğu için kafam karışmış. Neyse anladığını düşünüyorum. İyigünler dilerim.

Geri
Yukarı