İnceleme 2023'te GIGABYTE GTX 1660 Ti alınır mı?

Tüm foruma iyi günler. Hem bizler için hem Türkiye için önemli bir yıl olan 2023'te, halen daha GTX 1660 Ti kullanılabilir mi? sorusunu hep birlikte çözüme kavuşturacağız bugün. Ancak özellikle bendeki modeliyle ilgileneceğim bilginiz olsun 😀.

→İlk olarak değinmemiz gereken nokta Fiyat konusu.

Bahsi geçen GIGABYTE GTX 1660 Ti ekran kartımızın şuanda ikinci el piyasasındaki fiyatları (Sıfırlarından bahsetmiyorum bile. Çünkü başka markalara ait modellerde fiyatlar 6 Bin TL civarındeyken, GIGABYTE markasına ait modeller 10 Bin TL civarlarında. Bu fiyatlara RTX 3060 performansı veren RX 6600 alabilme imkanımız varken asla gidipte 1660 Ti almazdım ben açıkçası.) sarı site ve bu tarz ikinci el piyasasının olduğu platformlarda 2.700-3.200 TL civarlarında dolaşıyor. Ben ModArt PC Alım/Satım grubu üzerinden bir satıcıyla görüştüm, 6 ay mining yapılmış bu kartı kargo dahil 2.530TL'ye satın aldım.

Kutu İçeriği
Evet, satın aldığımız ikinci el kartımız elimize ulaştı. İlk yapacağımız şey, eğer satıcı fatura ve garantisinin olduğunu biz satın almadan önce söylediyse, bu belgeleri kutu içerisinde aramak. Baktık garanti belgesini göremedik (GIGABYTE için).
Hemen Endeks Bilişim veya Arena üzerinden IMEI numarasıyla sorgulama yapmak. Baktık bu sitelerdende sonuç çıkmadı, satıcı ile iletişime geçip ürünü satın aldığı sitenin/mağazanın garanti bilgilerini istemek. Eğer yine bir sonuca ulaşamadıysak, satıcıdan iade istemeliyiz veya Param Güvende ile alışveriş yaptıysak iade kaydı oluşturmalıyız.

Neyse, konumuza geri dönelim. Kutu içeriği demiştik. Garantimizi kontrol ettik. Evet, hala devam ediyor. Faturamızda içerisinden çıktı. Problem yok.
Ekstra olarak GIGABYTE sürücüler için bir CD göndermiş ama yıl olmuş 2023 ve bizler artık CD/DVD okuyucu kullanmıyoruz.

IMG_20230125_172108.jpg
(Gerçi 2019'da da kullanmıyorduk sayın firmalar! Koymayın şu CD'leri artık. Flash Bellek koyun en olmadı 🙂.)
Son olarak kartımızı nasıl montajlayabileceğimize dair bir kağıt parçası çıkıyor. Sallayın gitsin.

IMG_20230125_172319.jpg
Technopat üyeleri olarak çocuk oyuncağı bu iş bizim için.

→Montaj / Kurulum
Geldik en zevkli kısma. Montaj kısmına. Hemen kasamızdaki braketleri çıkartıyoruz ve kartımızı PCI-e x16 yuvamıza takıyoruz. Güç kaynağımızdan gelen 8-Pin PCI-e güç kablomuzu da ekran kartımıza taktığımıza göre montajımız bitmiş demektir.

IMG_20230125_174809.jpg

Güncel Sürücüleri Kurma
Bilgisayarımızın güç tuşuna bastık ve ekranımız nihayet geldi. Ama bir sorun var. Oyunlarımızda düşük FPS değerleri alıyoruz. Niye?
Çünkü daha kartımızın güncel sürücülerini kurmadık. Ne duruyoruz? Hemen kuralım.
(Burada bir parantez açalım. Eğer sisteminize takacağınız ilk ekran kartı buysa sizler için sıkıntı yok. Ama başka bir karttan geçiş yaptıysak, öncelikle DDU adlı programı indirmemiz gerek. Zaten Sosyal'de bu konu hakkında bir sürü Rehberimiz var. Onlara göz atarak, eski sürücülerinizi silebilirsiniz.)

Yukarıda vermiş olduğum siteye giriş yaparak;
Ürün serisini GeForce 16 Series
Ürünü → GeForce GTX 1660 Ti
olarak seçtikten sonra, kullandığınız işletim sistemini işaretleyerek sürücüleri indiriyor ve ardından kuruyorsunuz.

→Sıcaklık Testleri
Sürücülerimizi kurduğumuza göre artık oyun oynamaya geçebi- demeden önce sıcaklıklarımızı kontrol etmemiz gerek 😀.
(SABREDİN AZ KALDI 😉.)

Bu süreçte kullanımı kolay kullanabilecemiz programlar 3DMark ve FurMark olacaktır. Ben sizleri sıkmadan hemen test anında dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğim.

1-Sıcaklık
FurMark testimizi yaklaşık 10 dakika kadar açık tutuyoruz ve hemen sol üstte gözüken Sıcaklık değerimizi kontrol ediyoruz.
Bu değerlerimiz 75C°'leri geçmediği sürece problem olmayacaktır. Aksi taktirde kartınızın ömrü kısalmış ve ondan tam performansı alamayacağınızı belirtmek isterim.

FURMARK 1660Tİ.png

2-Fan Devri
Test esnasında aynı şekilde sol üst tarafta fan yazılı bir bölüm göreceksiniz. Bu bölümde değerlerimiz %70-%75'in üstüne çıktığı taktirde sıkıntı var demektir. Hem fanlarımız sesli çalışacak hem de kartımızın ısındığına tekrardan kanaat getirmiş olacağız. Bu da demin dediğim gibi tam performans alamayacağımız anlamına gelecek.
FURMARK 1660Tİ.png

→Oyun Testleri
Tüm kontrollerimizi yaptıktan sonra artık rahat bir oh çekebiliriz. Evet kartınız tam olarak oyun oynamaya hazır. Ancak şunu belirtmeden geçmeyelim; Ultra takıntınız varsa gelecek için uygun bir kart değil sizin için. Normal şartlarda ise hala iyi bir kart. Uzun seneler götürebilir.
Gelin birlikte günümüz oyunlarından ve çeşitli oyunlardan performans testlerimize göz atalım.

RED DEAD REDEMPTION 2 (2018) ULTRA-HIGH SETTINGS FSR 2.0 QUALITY

RDR 2 ULTRA SETTINGS FSR 2.0 ON GTX 1660 Tİ.png

CYBERPUNK 2077 (2020) HIGH SETTINGS FSR OFF
CYBERPUNK ULTRA GTX 1660 Tİ-min.png

CYBERPUNK 2077 (2020) HIGH SETTINGS FSR 2.1 QUALITY
CYBERPUNK BALANCED GTX 1660 Tİ-min.png

GRAND THEFT AUTO V (2013) VERY HIGH SETTINGS MSAA OFF (OYUN HDD'YE KURULU OLDUĞU İÇİN FPS DÜŞÜŞÜ YAŞANDI.)
GTA V GTX 1660 Tİ-min.png

BATTLEFIELD 1 (2016) ULTRA SETTINGS
BF 1 GTX 1660 Tİ.png

MAFIA DEFINITIVE EDITION (2020) ULTRA SETTINGS
MAFIA DE GTX 1660 Tİ-min.png

GRAND THEFT AUTO VICE CITY DEFINITIVE EDITION (2021) ULTRA-HIGH SETTINGS
GTA VC DE GTX 1660 Tİ.png

FORZA HORIZON 4 (2018) ULTRA SETTINGS
FH 4 ULTRA GTX 1660 Tİ.png

DYING LIGHT (2015) ULTRA SETTINGS
DL ULTRA GTX 1660 Tİ-min.png

BEAMNG.DRIVE (2013) HIGH SETTINGS AI TRAFFIC ON
BeamNG GTX 1660 Tİ.png

Evet. Buraya kadar okuyan herkese teşekkür ederim. Şimdi genel olarak bu kart hakkında bir yorum yapacaksak; DLSS ve RT çekirdekleri bulundurmaması en büyük eksilerindendir. Hala 1080P AAA oyunları HIGH-MEDIUM ayarlarda açabilecek güçtedir. 6GB VRAM'i bulunması gelecek vaadetmez. Ancak nasıl 1050 Ti şu an milli kartımızsa, 1660Ti'da aynen o şekilde bir gün yerini alacaktır. 2023 için hala kullanılabilitesi var ancak 1-2 yıla HIGH ayar ömrü bitecektir benim kanaatimce. İyi sosyaller 😁.​

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel bir inceleme olmuş eline sağlık. Detaylı olmuş gibi. Memnun musun peki?
Hocam aslında performansı iyi sıkıntım yok. Ama bilgisayar başında fazla vakit geçiriyorum. Bu kart önceki kartıma göre daha fazla güç tükettiği için elektrik faturasına ciddi etki yapıyor.

Evet doğru. Benim bütçem 100TL bile yukarı çıkamadığı için mecbur 1660 Ti tercih etmek zorunda kaldım.
Kötü bir kart almamışsınız gene. Sadece biraz eskidi artık. Ben 2.5-3 sene önce bu ikiliyi karşılaştırıyordum kendim için.

@wennzy bu arada 2020'deki fiyatından ucuza almışsınız. 😁

Kötü bir kart almamışsınız gene. Sadece biraz eskidi artık. Ben 2.5-3 sene önce bu ikiliyi karşılaştırıyordum kendim için.
Benimde yaza hedefim kenara para biriktirip RX 6600'e geçmek nasipse. Umarım herkesin hayalleri gerçekleşir diyelim. Benim bile adam akıllı toplayabildiğim ilk oyun sistemim. Aslında çok yanlış bir vakitte topladım. Kârda mıyım zararda mıyım bilmiyorum. Monitörle birlikte 13.000TL'ye mâl oldu. Bir kaç ay önceye kadar 8.999TL'ye RTX 2060'lı sistem çıkarttılar ama ben Ağustos'ta sistemimi toplamıştım bile 🥲. Kısacası tüm talihsizlikler beni buldu. Neyse, her şerde bir hayr var derler 🙂.

@wennzy bu arada 2020'deki fiyatından ucuza almışsınız. 😁
2020'nin ilk çeyreğinde 1660 Superli sistemi 3.500TL'ye topluyorduk hey gidi hey 🤣.

2020'nin ilk çeyreğinde 1660 Superli sistemi 3.500TL'ye topluyorduk hey gidi hey 🤣.
Gerçekten mi? Ben Haziran ayında 2060S'li sistemi 7k'ya almıştım.

Benimde yaza hedefim kenara para biriktirip RX 6600'e geçmek nasipse. Umarım herkesin hayalleri gerçekleşir diyelim. Benim bile adam akıllı toplayabildiğim ilk oyun sistemim. Aslında çok yanlış bir vakitte topladım. Kârda mıyım zararda mıyım bilmiyorum. Monitörle birlikte 13.000TL'ye mâl oldu. Bir kaç ay önceye kadar 8.999TL'ye RTX 2060'lı sistem çıkarttılar ama ben Ağustos'ta sistemimi toplamıştım bile 🥲. Kısacası tüm talihsizlikler beni buldu. Neyse, her şerde bir hayr var derler 🙂.
Aslında o paraya mâl olduğuna göre diğer parçalardan kısmamışsınız. Hazır sistemlerde kıstıkları birçok parça oluyor. Çok şanslıysanız düzgün denk gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı