2024 yılında S21 FE alınır mı?

Bütçe
17.000TL
Telefonu çoğunlukla sosyal medya uygulamaları, fotoğraf çekimi vs. için kullanıyorum. Arada bir PUBG tarzı oyunlar oynamayı severim. Arayüzü ve hızı benim için önemli batarya konusunda S21FE'ye göre GT2'nin üstünlüğü varmış. Şuan halihazırda Haylou'nun T15 Bluetooth kulaklığını kullanıyorum fakat eskidiği için yenilemeyi planlıyordum. Buds2 hediyesi ve Samsung olması biraz beni çekiyor. Forumlardan da gördüğüm kadarıyla sosyal medya uygulamaları ve hızı sayesinde GT2'nin baya üzerindeymiş diye duydum. Fakat batarya konusu, kutu içeriği ve hızlı şarjı yüzünden biraz GT2'ye de yönelmiyor değilim. S21FE'de yaklaşık 5000TL gibi bir indirime sahip olduğum için onu da kaçırmak istemiyorum fakat bazıları GT2 bazıları S21FE'nin daha iyi olduğunu söylüyor. Batarya ve performans konusunda arada çok büyük fark yok ise S21FE almayı seçerim. Sizce telefonu genellikle sosyal medya, fotoğraf çekimi arada bir de oyun oynamak için kullanan biri hangi telefonu tercih etmeli? Ekran canlılığı da benim için önemli bir etken. Çoğu zaman film veya video izlemeyi severim.

Telefonu çoğunlukla sosyal medya uygulamaları, fotoğraf çekimi vs. için kullanıyorum. Arada bir PUBG tarzı oyunlar oynamayı severim. Arayüzü ve hızı benim için önemli batarya konusunda S21FE'ye göre GT2'nin üstünlüğü varmış. Şu an halihazırda Haylou'nun T15 Bluetooth kulaklığını kullanıyorum fakat eskidiği için yenilemeyi planlıyordum. Buds 2 hediyesi ve Samsung olması biraz beni çekiyor. Forumlardan da gördüğüm kadarıyla sosyal medya uygulamaları ve hızı sayesinde GT2'nin bayağı üzerindeymiş diye duydum. Fakat batarya konusu, kutu içeriği ve hızlı şarjı yüzünden biraz GT2'ye de yönelmiyor değilim. S21FE'de yaklaşık 5000TL gibi bir indirime sahip olduğum için onu da kaçırmak istemiyorum fakat bazıları GT2 bazıları S21FE'nin daha iyi olduğunu söylüyor. Batarya ve performans konusunda arada çok büyük fark yok ise S21FE almayı seçerim. Sizce telefonu genellikle sosyal medya, fotoğraf çekimi arada bir de oyun oynamak için kullanan biri hangi telefonu tercih etmeli? Ekran canlılığı da benim için önemli bir etken. Çoğu zaman film veya video izlemeyi severim.

Ekran kalitesi olarak kimi S21 FE demiş kimi GT 2. hocam isterseniz biraz forumdaki karşılaştırmalara ekran sürelerine bakın. Sosyal medya ve arayüz olarak S21 FE daha üstün. Kulaklık olarak da hediye geliyor bu da sizin yararınıza oluyor. Ve S21 FE ciddi bir fiyattan buralara düşüyor. Hızlı şarj ve şarj adaptörü ve kılıf ile GT 2 önde. Ama işin sıkıntılı tarafı mesela kılıfınız sarardı 2 sene sonra telefoncular pek Realme, Oppo (eski Lenovo markaları gibi) markaların kılıfını bulmak zorlaşıyor. Samsung'un bir artısıda bu. Ama arayüz olarak ve sosyal medya olarak S21 FE önde. PUBG için gelirsek ikisi de aynı SoC ama performanslarına bakmadım. 1000 TL ile Buds 2 almış oluyorsunuz fakat şarj adaptörü ve kılıfınız olmuyor GT 2 de ise Buds 2 kalitesinde bir kulaklık bulunur mu net bir şey söyleyemem.

@ruzgaew panel kaliteleri birbirine yakın. Ekranda pek bir fark hissetmezsiniz.

Ana kameraları da birbirine yakın ama GT 2'nin arayüz gereği işlemesi çok da başarılı değil. LMCam ile uğraşırım derseniz ana kamerada S21 FE'yi yakalarsınız.
Geri kalan kamera paketinde ise (geniş açı ve selfie) S21 FE üstün.
S21 FE'nin telefoto kameraya sahip olmasi da ciddi bir artı.
Ayrıca S21 FE'de sosyal medya entegrasyonu yer alıyor. Bu da sosyal medya için de bir artıdır.

Batarya kısmında iki cihazın da tüketimi benzer, bu sebepten aralarındaki farkı 500 mAh oluşturuyor.
Fakat atlanmaması gereken bir detay var, o da şarj hızı.
Aradaki batarya farkı ciddi değil ama 67W ile 25W arasında ciddi dolum hızı var. Bu sebepten bu konu GT 2 lehine.

SoC tarafında iki cihaz da benzer SoC'lere sahip. Hatta CPU bazında RAW güç olarak aynılar. GPU'lari da yakin. Ağır oyunlarda GT 2 soğutması gereği ve Samsung'un oyun servisi yüzünden öne geçiyor. Ağır oyunlara girmedikce farkı hissetmek mümkün değil.

SoC tarafında iki cihaz da benzer SoC'lere sahip.

SoC dediğimiz işlemci değil mi? İkisi de SD 888 kullanıyor.

Hocam S21 FE PUBG testine buradan bakabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SoC dediğimiz işlemci değil mi? İkisi de SD 888 kullanıyor.
Ben Exynos varyanti üzerine konuştum. Ama Exynos - Snapdragon arasındaki farkın en az olduğu seri S21 serisi olduğu için ha SD ha Exynos takılmaya lüzum yok.
Oyun hakkında dediklerim hala geçerli. 🙂

Ben Exynos varyanti üzerine konuştum. Ama Exynos - Snapdragon arasındaki farkın en az olduğu seri S21 serisi olduğu için ha SD ha Exynos takılmaya lüzum yok.
Oyun hakkında dediklerim hala geçerli. 🙂

Ben şundan dolayı takıldım alacağı S21 FE 2. nesil yani SD 888 kullanan versiyonu olduğu için ikisi de aynı işlemciye sahip oluyor sadece arada markaların tercih ettiği özellikler kıyaslanıyor. (RAM, ROM, kamera, kutu içeriği, hızlı şarj, arayüz, sosyal medya entegrasyonu vb.)

Exynos versiyonu bence çok da iyi değil. Snapdragon versiyonu daha iyi.

Exynos versiyonu bence çok da iyi değil. Snapdragon versiyonu daha iyi.
Gayet de yakın SoC'ler. İkisi de aynı üretim bandindan geçti, aynı mimariye sahipler.
Screenshot_20240107_140837_Chrome.jpg

GPU'lari da oldukça yakın.
Screenshot_20240107_140922_Chrome.jpg

Tuketimleri de yakın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

NPU'lari bile yakın:

Gayet de yakın SoC'ler. İkisi de aynı üretim bandindan geçti, aynı mimariye sahipler.

Exynos isim olarak güven vermiyor nedense. Sanki 2 sene sonra her an donma kasma yaratabilecek gibi his veriyor.

Snapdragon 888 de AV1 desteği yok yanlız, bu codec ileride daha yoğun kullanılacak gibi. S21 FE Android 14 aldı, 2 tane daha kaldı. Isınma ile ilgili ben oyun falan oynamadığım için birşey söyleyemeyeceğim. Fakat eskiden kullandığım Sony xperia Z den çok daha az ısınıyor. Açık alanda kız kardeşim ekran ışık kalitesini çok beğendi.

Geri
Yukarı