2060 Super için 2K monitör mü, 4K mı?

PARAMORE

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Eczacı
Sistemim: Ryzen 5 3600, Galax 2060 Super, B450 Tomahawk Max, 3200 MHz 16 GB.
Kartımın FPS değerleri diğer OC versiyon kartlara oranla biraz düşük. (MSI Gaming, ASUS ROG STRIX, Gigabyte Gaming OC vb.) Düşükten kastım %3-4'lük bir fark yani abartı fark değil. MSI Ventus, ASUS Dual ayarında soğutma kalitesi ve güce sahip diyebilirim. Birçok Benchmark'ta ve oyunda test ettim ve kartım ortalama 2060 Super performansını gösteriyor.
Merak ettiğim: 1080P IPS 144 Hz monitöre mi yönelmeliyim yoksa 1440P VA 144 Hz monitör de Ultra ayarlarda işimi görür mü? Sistemi en az 3-4 sene kullanmayı planlıyorum. Oyunları Ultra ve High ayarlarda oynamayı seviyorum. 2K monitörde 3-4 sene daha 60 ve üzeri FPS alabilir miyim sizce Ultra'da? Bütçe olarak 1500-2500 lira gibi bir aralık var aklımda. Monitörü birkaç ay içinde almayı planlıyorum, aklıma yatan bir şey bulursam.
Edit: Başlık "1080P mi, 2K mı" diye düzeltilirse sevinirim. Yanlış yazmışım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim fikrimi sorarsanız, monitör ekran kartına göre alınmaz.Çünkü ekran kartı çok daha çabuk eskiyen bir teknoloji, ama monitör şuanda alırsanız eğer, uzun süre sizi götürecek, o yüzden almışken kalıcı bir seçim yapıp, 1440p 144hz 1ms bir monitör almalısınız.Çünkü ilerde tekrar ekran kartı değiştirip, 1440p oyunlar oynamak isteyebilirsiniz.Yarın tekrar iyi bir ekran kartı alırsınız ve bu sefer de o ekran kartını hak edecek bir monitörünüz olmaz.4k'yı sorarsan bana göre oldukça gereksiz.

Dikkat edilecek noktalar var tabi ki.1440p alıcaksanız da 27" üstünü kesinlikle almayın.Piksel yoğunluğu dediğimiz DPİ, inç arttıkça azalır.O yüzden ne kadar küçük olursa o iyidir.1080P kullanacağınız zaman da çamur gibi bir görüntü olmaması için 1440p de büyük ekran alınmaz.1440p veya 4k da alacaksanız, alacağınız marka modellerde ki dpi oranını karşılaştırıp almanızı tavsiye ederim.Bu şartlara uyarsanız memnun kalırsınız.

Son düzenleme:
Benim fikrimi sorarsanız, monitör ekran kartına göre alınmaz.Çünkü ekran kartı çok daha çabuk eskiyen bir teknoloji, ama monitör şuanda alırsanız eğer uzun süre sizi götürecek, o yüzden almışken kalıcı bir seçim yapıp, 1440p bir monitör almalısınız.
İşte aradığım yorum.

Uzun yıllar kullanırım derseniz 1440p 144HZ. Bu ekran kartıyla çoğu oyunda 1440p’de 144FPS alamazsınız büyük ihtimal ama bundan 2 3 yıl sonra çıkacak kartlarla alabilirsiniz bence. Uzun vadeli bir kullanım için 1440P 144HZ. Yoksa 1080P 144HZ. 144HZ’in altına düşmeyin akıcılık olarak arada çok fark var. 60HZ’den 144’e geçmiş biri olarak sanki önceki monitörümde 10FPS görüyormuşum gibi hissettirdi.

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler. Başlık 1080P mi, 2K mı? olacak. Rekabetçi oyun çok nadir oynuyorum. Genelde hikayeli oyun oynarım ve monitörü arada film, dizi izlemek için de kullanacağım. 144 Hz almamın bana rekabetçi oyun haricinde artısı olmayacak mı yani?

İleriye dönüklük açısından 2k 144hz tercih ederdim. 1080p 144hz kullanıyorum şimdilik. Yakın zamanda 2k bir monitör alıp şu an kullandığımı 2. monitör olarak kullanacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı