2060 Super için 2K monitör mü, 4K mı?

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler. Başlık 1080P mi, 2K mı? olacak. Rekabetçi oyun çok nadir oynuyorum. Genelde hikayeli oyun oynarım ve monitörü arada film, dizi izlemek için de kullanacağım. 144 Hz almamın bana rekabetçi oyun haricinde artısı olmayacak mı yani?
2K’da 144HZ’in rekabetçi oyunlarda bir artısı var rakiplere göre ama hikayeli oyunlar için de güzel olur bence. Mouse imlecini hareket ettirirken bile o akıcılığı hissetmek güzel bir duygu. Oyunu akıcı hissedersiniz.

144Hz takıntın yoksa 2K VA panel al. Kaç yıl besleyebilirsin onu bilemem. Ben 3700x + 2070s kombinasyonuna 1080P 144Hz 1ms aldım çünkü 144Hz bambaşka bir tad. Kesinlikle çözünürlükten daha önemli benim için.

Denildiği gibi, rekabetçi oyunlar oynamıyorsan ve ileriye dönük istiyorsan 2K tercih edebilirsin. Ekran kartın 2K'da bir çok oyunu çok rahat destekleyebilir. 4K için aynısını diyemeceğim. 4K'da bir çok oyunu high ayarlarda oynayamayabilirsin. 1080 ise bence şuan için geri kalmış teknoloji gibi geliyor bana (şahsi fikrim). 2K bence uzun vadede de iş görecektir...

Ben 1050ti için 6-7 ay önce 1080p 144hz aldım, ama keşke 2K alsaydım diyorum...

Denildiği gibi, rekabetçi oyunlar oynamıyorsan ve ileriye dönük istiyorsan 2K tercih edebilirsin. Ekran kartın 2K'da bir çok oyunu çok rahat destekleyebilir. 4K için aynısını diyemeceğim. 4K'da bir çok oyunu high ayarlarda oynayamayabilirsin. 1080 ise bence şuan için geri kalmış teknoloji gibi geliyor bana (şahsi fikrim). 2K bence uzun vadede de iş görecektir...

Ben 1050ti için 6-7 ay önce 1080p 144hz aldım, ama keşke 2K alsaydım diyorum...
Bikaç sene önce o zamanlar 2K 144Hz’yi besleyebilecek güçte sistem toplayan arkadaşlar vardı gün geçtikçe yeni oyunlar çıktıkça veya oyunlar güncellendikçe fps kaybı yaşadılar ve monitörlerini (144Hz) besleyememeye başladılar. Birkaç tanesiyle konuşma fırsatım olmuştu monitörleri ikinci el zararına satıp veya onu ek monitör olarak kullanıp 1080P’ye geçmişlerdi. Ha tekrardan dip not: “sadece freeworld tarzı skyrim, farcry vs oyunlar oynanacaksa ve 144Hz takıntısı yoksa 2K alınabilir.”

Bikaç sene önce o zamanlar 2K 144Hz’yi besleyebilecek güçte sistem toplayan arkadaşlar vardı gün geçtikçe yeni oyunlar çıktıkça veya oyunlar güncellendikçe fps kaybı yaşadılar ve monitörlerini (144Hz) besleyememeye başladılar. Birkaç tanesiyle konuşma fırsatım olmuştu monitörleri ikinci el zararına satıp veya onu ek monitör olarak kullanıp 1080P’ye geçmişlerdi. Ha tekrardan dip not: “sadece freeworld tarzı skyrim, farcry vs oyunlar oynanacaksa ve 144Hz takıntısı yoksa 2K alınabilir.”
İyi ama 2k ekran ile 1080p oyunları oynayabilirsin.Bunun için monitörü satıp, tekrar 1080p almaya gerek yok.Tek yapacağın şey çözünürlük değiştirmek olacaktır.

Son düzenleme:
İlerde oyun yelpazesini genişletir ve rakabetçi oyunları da oynamaya başlarsanız 144hz - 1ms panelin faydasını görürsünüz. Çözünürlük olarak 1440p öneririm ve bu özellikllerde alacağınız en iyi IPS modellerden biri:

2K ekranda 1080p oynamak, 1080p ekranda 1080p oynamaktan daha kötü sonuç verir.
Bu her monitörde aynı değil.CHG70 kullanıyorum 27" bende öyle bir durum yok.1080p de cam gibi görüntü veriyor.2k da 27" üstünü alırsanız dediğiniz doğru.Ayrıca her markanın 27" 2k da ki piksel yoğunlukları farklı olabilir.Bu sebeble söylediğiniz de doğruluk payı var ama bu hepsi için geçerli değil.

1080p devri geçti artık arkadaşlar. Bu zamanda halen 10 sene öncenin görüntü teknolojisine sahip 1080p monitör öneren arkadaşlar var hayret ediyorum.

@PARAMORE Üstat monitör uzunca yıllar kullanılan bir çevre bileşenidir sistem bileşenleri gibi her 2-3 sene de bir upgrade edilmez. Dolayısı ile monitör tercih ederken geleceğe dönük olması çok önemli bir husus.

8K görüntü teknolojisi konuşulur oldu artık bir kaç sene sonra evlerimize bile girecek. Bu zamandan sonra 1080p bir monitör tercih etmek ölü bir yatırım olacaktır. Size tavsiyem birkaç sene sonrasını da düşünerek 4K ultra HD bir monitörden yana tercihinizi kullanmanız.
1440p WQHD bir monitör de tercih edilebilir ama 1440p daha çok günü kurtaran bir ara çözüm bunu da belirteyim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı