20nm nVidia ve AMD GPU'lar Detaylandırıldı!

Hele sukur 20 nm geldi mi, gelecek mi tartismalari son bulmaya basladi. Iki dev firma da GPU detaylarini nihayet sundu. nVidia tarafinda 20nm kesinlesti fakat AMD cephesinde 20nm'ye gecisle ilgili ufak sorunlar varmis. Ayrica GPU'lar Directx 12 ready olarak gorunuyor. Sanirim tam destegi bu kartlarda vermeyecek. Simdi bize sunulan GPU'larin ozelliklerine gecelim.

Nvidia Cephesi:

GTX 880

• 20nm GM204 silicon
  • 7.9 billion transistors
  • 3,200 CUDA cores
  • 200 TMUs
  • 32 ROPs
  • 5.7 TFLOP/s single-precision floating-point throughput
  • 256-bit wide GDDR5 memory interface
  • 4 GB standard memory amount
  • 238 GB/s memory bandwidth
  • Clock speeds of 900 MHz core, 950 MHz GPU Boost, 7.40 GHz memory
  • 230W board power
Amd Cephesi:

3702

GPUCodenameCoreStream Processors*Texture Units*ROPs*Core Clock*Memory Clock*Memory Bandwidth*
R9 370XTreasure IslandTreasure Island XTX15369648~900Mhz~5Ghz256Bit
R9 380XFijiFiji XTX307219272~900Mhz~6Ghz384Bit
R9 390XBermudaBermuda XTX422426496~1000Mhz~7Ghz512Bit
[TBODY] [/TBODY]

Son düzenleyen: Moderatör:
Bermuda... Güzel isimmiş. Tabi eğer kart tam çıkacağı zaman kaybolursa işte o zaman bomba patlar. :) Ayrıca 880 230W güç tüketimine sahip ki bu oldukça fazla 20nm için.

Bermuda'ya düşen oyunlar düşünsün. :D Evet, güç tüketimi benim de dikkatimi çekti. Ama enerji verimliliği, daha az ısı ve gürültü gibi şeylerde değişme varsa da kabul edilebilir.

GTX 880, 6pin güç konnektörüne sahip olmayacak mıydı? 230W doğruysa bu durum kartın PCB'sinde 2 adet ARM işlemcisi bulunmasından mı kaynaklanıyor?

AMD'nin R9 390X'deki shader sayısına bakarsak 8.4 TFLOPS civarı bir ürün geliyor. Kağıt üzerinde nVidia'yı epey sollamış gibi gözükse de anladığım kadarıyla mimari bazında nVidia kadar büyük bir değişikliğe gitmiyor. Maxwell hem kart üzerindeki GPU'larla iletişim kurarak sistemin CPU'suna bağımlılığını azaltıyor hem de Unified Virtual Memory(İsmini biliyorum ama ne olduğunu tam bilmiyorum) denen şeyi getiriyor. Radeonlar CPU dar boğazını Mantle ile aşmaya çalışacak.

Ayrıca AMD'deki yeni ürünlerinin kod adları da karizmatikmiş. Bermudalar, hazine adaları falan. Şirket son yıllarda tarz, PR gibi şeylere daha fazla önem vermeye başladı.

GTX 880, 6pin güç konnektörüne sahip olmayacak mıydı? 230W doğruysa bu durum kartın PCB'sinde 2 adet ARM işlemcisi bulunmasından mı kaynaklanıyor?

AMD'nin R9 390X'deki shader sayısına bakarsak 8.4 TFLOPS civarı bir ürün geliyor. Kağıt üzerinde nVidia'yı epey sollamış gibi gözükse de anladığım kadarıyla mimari bazında nVidia kadar büyük bir değişikliğe gitmiyor. Maxwell hem kart üzerindeki GPU'larla iletişim kurarak sistemin CPU'suna bağımlılığını azaltıyor hem de Unified Virtual Memory(İsmini biliyorum ama ne olduğunu tam bilmiyorum) denen şeyi getiriyor. Radeonlar CPU dar boğazını Mantle ile aşmaya çalışacak.

Ayrıca AMD'deki yeni ürünlerinin kod adları da karizmatikmiş. Bermudalar, hazine adaları falan. Şirket son yıllarda tarz, PR gibi şeylere daha fazla önem vermeye başladı.
Uzun lafın kısası nVidia Maxwell ile Mantlenin donanımsal sürümünü piyasaya sürdü. :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı