21 yaşında mezuna kalmak mantıklı mı?

emirhan033

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 2024 Kasım ayında 21 yaşına gireceğim 18 19 yaşlarında farklı bir işin peşinden koştuğum için sınava girmedim. O işi hallettikten sonra bu sezon sınava gireceğim ama AYT fendeki zayıflığım yüzünden tahminimce 55 60k gibi istediğim bölüme bayağı uzak sıralama yapacağım. Okumak istediğim bölüm tıp veya diş hekimliği sizce bu yaşta mezuna bırakmalı mıyım? Etrafımdakiler yaşın gecikecek diyor ama eğer mezuna bırakmazsam büyük ihtimal mühendislik veya eczacılık gibi istemediğim bir mesleği okumak ve yapmak zorunda kalacağım. Fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Not: Genelde netlerim şu şekil oluyor (OBP 75).

AYT matematik 32 -33 net.
AYT fizik 2 ya da 3 net.
AYT kimya 9 net.
AYT biyoloji 6 net.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben 2024 Kasım ayında 21 yaşına gireceğim 18 19 yaşlarında farklı bir işin peşinden koştuğum için sınava girmedim. O işi hallettikten sonra bu sezon sınava gireceğim ama AYT fendeki zayıflığım yüzünden tahminimce 55 60k gibi istediğim bölüme bayağı uzak sıralama yapacağım. Okumak istediğim bölüm tıp veya diş hekimliği sizce bu yaşta mezuna bırakmalı mıyım? Etrafımdakiler yaşın gecikecek diyor ama eğer mezuna bırakmazsam büyük ihtimal mühendislik veya eczacılık gibi istemediğim bir mesleği okumak ve yapmak zorunda kalacağım. fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

AYT fizik 2 ya da 3 net.
AYT kimya 9 net.
AYT biyoloji 6 net.

Ben mezuna kaldığım halde AYT mat yapamıyorum lise yılların iyi geçmiştir diyeceğim de OBP 75 miş nasıl başardınız bunu anlatır mısınız?

Merhaba, ben 2024 Kasım ayında 21 yaşına gireceğim 18 19 yaşlarında farklı bir işin peşinden koştuğum için sınava girmedim. O işi hallettikten sonra bu sezon sınava gireceğim ama AYT fendeki zayıflığım yüzünden tahminimce 55 60k gibi istediğim bölüme bayağı uzak sıralama yapacağım. Okumak istediğim bölüm tıp veya diş hekimliği sizce bu yaşta mezuna bırakmalı mıyım? Etrafımdakiler yaşın gecikecek diyor ama eğer mezuna bırakmazsam büyük ihtimal mühendislik veya eczacılık gibi istemediğim bir mesleği okumak ve yapmak zorunda kalacağım. Fikirlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

AYT fizik 2 ya da 3 net.
AYT kimya 9 net.
AYT biyoloji 6 net.
Ben de 2018'de 18 yaşımdayken 60k sıralama yapmıştım. Çok da istemeyerek inşaat mühendisliği yazdım. Sonra mesleği sevmediğimi farkettim 1 yıl hazırlık 2 yıl da bölümde okuduktan sonra endüstri mühendisliğine yatay geçiş yaptım. O süreçte ya yatay geçişle de geçemezsem korkusu oluştu bende. İnşaat 2. sınıfta bıraktım endüstri 2. sınıf başladım. 1 yıl kaybım oldu ama mezuna kalmışım gibi hesap ettim. Yani bilmiyorum yaş evet 21, 3 sene geç kalmışsın yine evet ama pişman olmayacağın bir meslekte çalışacaksan değer. Kendine güveniyorsan, çalışırım ve yapabilirim diyorsan yaparsın...

Mesleğin bütün hayatını etkileyecek. Sevdiğin işi yapmanı öneririm.
1 sene geç başla mesleğine onlarca yıl mutlu şekilde yap.

Hocam bende öyle düşünüyorum ama annem babam ne kadar arkamda dursalarda hafif homurdanıyorlar özellikle ilk 2 sene sınava bile girmediğim için yaş gecikti falan diyorlar onlar diş kazanmamı bekliyorlardı ama kazanamıyacağım gibi gözüküyor sizce onların arada bir homurdanmalarına ve konuşmalarına rağmen mezuna kalmalı mıyım (dil bilgisi kurallarına uymadan yazdım kusura bakmayın)

Herkesin zamanı farklı günümüzde yaşın da pek önemi kalmadı zaten. Ne istiyorsan, nasıl mutlu olacaksan öyle yap. İnan senden önemli değil çünkü gelecekte zaten yaptıkların seni bir yerlere getiriyor. Aldığımız kararlara göre hayatımız belli oluyor tabii ama hayatın ne getireceği de tam belli değil belki bambaşka bir meslek grubunda olacaksın. Bu yüzden hiçbir zaman istediklerinin yolundan şaşma bence sen elinden geleni yap devamı gelir.

Ben mezuna kaldığım halde AYT mat yapamıyorum lise yılların iyi geçmiştir diyeceğim de OBP 75 miş nasıl başardınız bunu anlatır mısınız?
çok fazla mesai harcadım matematiğe ve geometriye hocam sınavı kazanamama nedenimde bu oldu fene çok az yatırım yaptım ve cezasını çekicem gibi gözüküyor bide lise eğitimimde berbat ve temelim zayıf olduğu için burdan döndürmekte zor açıkcası

nasıl yaptığımı merak ediyorsanız

çok sağlam bir tyt temelim oldu özellikle üslü köklü çarpanlara ayırmaya çok zaman ayırmıştım ( mutlak değerim ne kadar çalışsamda hala iyi seviyede değil mesela) ve elimde pc ye takılan grafik tablet olduğu için(ugee m708) çok fazla çeşitte kitabı soruyu bilgisayardan çözebildim özellike geo da sabahları en az 1.5 saat soru çözdüm ki bu çok zaman yedi ve fonksiyonlarda herhalde bir 15 20 gün zaman geçirmişimdir gibi geliyor çünkü öğrenmesi zor ve çabuk unutuyodum

Ben de 2018'de 18 yaşımdayken 60k sıralama yapmıştım. Çok da istemeyerek inşaat mühendisliği yazdım. Sonra mesleği sevmediğimi farkettim 1 yıl hazırlık 2 yıl da bölümde okuduktan sonra endüstri mühendisliğine yatay geçiş yaptım. O süreçte ya yatay geçişle de geçemezsem korkusu oluştu bende. İnşaat 2. sınıfta bıraktım endüstri 2. sınıf başladım. 1 yıl kaybım oldu ama mezuna kalmışım gibi hesap ettim. Yani bilmiyorum yaş evet 21, 3 sene geç kalmışsın yine evet ama pişman olmayacağın bir meslekte çalışacaksan değer. Kendine güveniyorsan, çalışırım ve yapabilirim diyorsan yaparsın...
kesinlikle öyle düşünüyorum hocam belki 2 3 sene kaybetmiş olacam ama eğer yaşarsam belki 40 50 yılı kurtarmış olacam diye düşünüyorum

Herkesin zamanı farklı günümüzde yaşın da pek önemi kalmadı zaten. Ne istiyorsan, nasıl mutlu olacaksan öyle yap. İnan senden önemli değil çünkü gelecekte zaten yaptıkların seni bir yerlere getiriyor. Aldığımız kararlara göre hayatımız belli oluyor tabii ama hayatın ne getireceği de tam belli değil belki bambaşka bir meslek grubunda olacaksın. Bu yüzden hiçbir zaman istediklerinin yolundan şaşma bence sen elinden geleni yap devamı gelir.
teşekkürler hocam fikriniz için. tek çekincem ailemin kazanamayınca 1 yıl kadar konuşacak ve homurdanacak olması yoksa onlarda istemediğim bir mesleği okumamı istemez ama galiba dediğinizi yapacam gibi gözüküyor hayatımın kalanını yapmaktan hoşlanmadığım bir meslekle sürdürmek zor olur

Benim de OBP 72 ama TYT'de 30-35 AYT'de 25-30 mat yapıyorum.

Bende AYT mat TYT matdan daha iyi durumda çoğu zaman. Özellikle tyt matematikte mutlak değer sorularında saçma sapan şekilde yeni nesil sorunun çeşidine bağlı olarak her iki denemeden birinde soru kaçırıyorum.

Son düzenleme:
Hocam fen çalışmak için önerdiğiniz bir hoca çalışma tarzı vs varmı fen netimi bir türlü arttırmiyorum temel sebebi tabi ki yeteri kadar çalışmamak ama matematik gibi çalıştığımin karşılığını aldığımı düşünmüyorum. Tytde 5 aytde 5 tane falan yapıyorum

Geri
Yukarı