240 Hz gereksiz mi?

144 ya da 165Hz öneririm diğerleri biraz daha profesyonele kaçıyor

Teşekkür ederim herkese ön.

Arkadaşlar merhaba. Önümüzdeki günler içerisinde sıfırdan bir setup kuracağım. Hazır bir sistem alacağım ve RX 6700XTLI bir sistem. Sistem için bir de monitör alacağım. 3000 TL bütçem var. Taş çatlası 3500. benim sorum şudur: CS:GO ve Valorant çok ağırlıklı olarak oynuyorum daha doğrusu oynayacağım, fakat profesyonel değilim. Monitör olarak 144 veya 165 Hz yeterli olacak mıdır? 240 Hz gerçekten fark yaratan bir değer mi? Yoksa tamamen abartmadan mı ibaret. Ben 3-4 yıldır düşük FPS de oynuyorum o yüzden sanki 144 bile bana az gelir gibime geliyor. Bu konuda bende biraz abartmışım sanırım. Yardımcı olursanı sevinirim. Ve ek olarak monitör önerisinde bulunursanız güzel olur.

Monitörde istediklerim:
  • 1 ms.
  • 23-24 inç (şart değil 27 de olabilir ama 23 tercihim.)
  • Pivot özelliği.
  • Kavisli olmaması.

Teşekkür ederim öncelikle herkese. Konuyu bir soruyla toparlamak istiyorum. 165 veya 144 yerine 240Hz tercih edersem bana net olarak avantaj sağlar mı acaba?

Teşekkür ederim öncelikle herkese. Konuyu bir soruyla toparlamak istiyorum. 165 veya 144 yerine 240Hz tercih edersem bana net olarak avantaj sağlar mı acaba?
240Hz daha iyi ancak 240Hz değil de 144-165Hz diye başaramayacağınız şeyleri yaşamanız için profesyonel ve profesyonellikte en üst seviyelerde olmanız gerekiyor.
144-165Hz alıp keyfinize bakın.

Hayır sağlamaz, karşına 60Hz monitörle oynayan XANTARES gelirse kaybeden yine sen olursun.
Sadece daha akıcı bir görüntü alırsın.

Rekabetçi bir canavar insan aban Hz'e hikayeli oyunlar ise aban çözünürlüğe denklem çok basit aslında

Düzenli olarak her gün Valorant oynayan birisiyim. İlk başlarda 144 Hz monitör kullanmanın yeterli olduğunu düşünmüş ve 240 Hz bir monitöre yönelmeyi gereksiz bulmuştum. Zamanla oyunu ciddiye alıp, rank atlamak daha iyi yerlerde olmak için 240 Hz monitör alsam daha iyi olabilir mi dedim ve aldım. Peki ne değişti dersen eğer, FPS oyunlarında akıcılık ve peek anlamında bayağı farklar oluyor. Rakipten önce rakibi görmen, daha hızlı refleks göstermen seni her zaman bir adım önde tutuyor. Şöyle de bir gerçek var ki, eğer iyi bir oyuncuysan 60 Hz de 360 Hz de sana fark etmez. Yani şu an profesyonel bir oyuncuya 60 Hz monitör ver yine vurur. Ama 240 Hz ve üstünde, sana şans vermez. Bu tarz Hz farklılıkları oyunda saniselik şanslar tanıyor fikrimce. Almışken, neden daha iyisi olmasın. Şimdi ki aklım olsa 144 Hz yerine direk 240 Hz alırım.

Bence gereksiz bende 3070 var yeni çıkan çoğu oyunda 144 Hz bile alamıyor ama tabii 2K da. Grafikleri kıssam 144 alır ama kötü gözüktükten sonra 144 alsam ne yazar.

Geri
Yukarı