240Hz TN Panel mi? 144Hz VA Panel mi?

IPS monitörün yanına TN panelli bir monitör alırsanız, tiksinirsiniz monitörden resmen. Hele bir de yanda duracaksa açı bozulacaktır. Çok net bir şekilde VA panelli bir model almanızı öneririm. Şu sıralar MSI'ın VA panelli monitöründe indirim vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Bahsettiğiniz MSI Optix modelleri. Fakat o modellerde kronik ölü piksel sorunu var, 10 kişiden 6 sında ölü piksel çıkıyor. Ben 2 adet aldım ikisindede ölü piksel çıktı. Karar sizin.

Eskiden hız anlamında 20.yy teknolojisi TN panele rakip panel yoktu. Artık TN panele 21.yy teknolojisi AMVA paneller rakip konumunda. Devasa görüntü kalitesi farkını sayarsak TN panel lig düşüyor aslında.

Neyse burada ki asıl soru 144 mü 240 mı sorusu.

Yenileme hızı arttıkça ekranda görünen her bir karenin süresi ve değişimi de bir o kadar azalıyor.

1 saniye, 1000 milisaniye yapıyor. 30Hz monitörde kare başına düşen süre 33,3ms ile 60Hz'de yarısı, yani 16,6ms.

1000ms/144Hz = 6,9ms
1000ms/240Hz = 4,2ms

Anlatmaya çalıştığım şey şu; yenileme hızı arttıkça kareler o kadar kısa süre kalıyor ki fark edilmesi git gide azalıyor ama illa ki fark olacak. Sadece rakama bakarak, farkın da o kadar olacağı yanılgısına kapılmayın yeter.

30Hz ile 60Hz arasında devasa fark hissedilir. 60 ile 120 arasında fark hissedilir. 120 ile 240 arasında çok az fark hissedilir. Hız iki katına çıksa bile fark hissiyatı iki katına çıkmıyor. Zaten 144Hz gayet süper bir hız iken çöp görüntü kalitesine razı gelip 240Hz diye TN panel almaya değmez.

Şöyle düşünün: 2 yıl vs 1 yıl. 2 hafta vs 1 hafta... 2 saniye vs 1 saniye. 30ms vs 15ms. "6ms vs 4ms."

Göz açıp kapayıncaya kadar 1 saniye geçiyor.

Buğday tanelerini ele alın, bir elinizde 6 adet, diğer eliniz de 4 adet. Gözünüz kapalı ve elinizde kalın eldiven var. Hadi bakalım hangisi hafif bulun?

Hayatında adam gibi VA/IPS panele sahip monitör deneğimini doya doya yaşamamış ve hali hazırda TN panel kullanmakta olan birisi şöyle derse; ben kullanıyorum ve memnunum. İşte bu lafı dikkate almayın. Volvoya bindikten sonra toros nasıl hissettirirse...

Her IPS panel ve her VA panel aynı değil, her birinin bir sürü türevi var.

Son düzenleme:
Ürün tavsiyesi alabilirim ve siz 240 hz TN panel ile değiştirir misiniz? Bunu öğrenebilirim.

İkinci monitör olarak oldukça eski bir monitör kullanıyorum. Emin olmadığım için yanıltmamak adına söylememiştim ama tahminimce TN panel, gerçekten arkadaşların bahsettiği gibi aradaki farkı görmek işten bile değil...

Bütçenizi bilmemekle beraber kendi kullandığım modeli yazayım;

Samsung LC24FG70FQMXUF 23.5" 1ms 144Hz

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı