TN vs VA Panel - 144Hz 27"

• Konuyu başlatan Silinen üye 94679
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B
S

Silinen üye 94679

Ziyaretçi
Selamlar,

Bu iki monitörden birini alacağım. MSI VA, ASUS TN panele sahip. Eğer TN daha iyi derseniz ASUS 27" VG278QR 0,5Ms 165Hz Full HD HDMI DP FreeSync/G-Sync Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar bu monitöre yöneleceğim, "165Hz al, diğeri 144Hz" diyen çıkmasın diye şöyle bir not düşmek istedim.

Sorum şu şekilde, IPS 144Hz olan çoğu panel, hem 1ms hem 144Hz desteklemiyor. 1ms'de kullanmak istiyorsanız 120Hz'e inmeniz gerekiyor. Bu durum MSI'ın linkini bırakmış olduğum VA panel için de geçerli midir? 1ms ibaresinin yanındaki MPRT yazısı gözüme çarptı. Yarı profesyonel esporcu olduğum için 1ms olması benim için önemli, ayrıca almışken kaliteli ve iyisini de almak istiyorum tabii.

Son düzenleyen: Moderatör:
MBRT açıklaması için aşağı bir alıntı bırakıyorum. İkisi de 144 Hz ve ikisi de 1 ms o konuda problem yok gibi. Normalde görüntü gerçekçiliği açısından VA panel öneriyoruz ama yarı profesyonel olduğunu belirtmişsin, benim için görüntünün bir önemi yok diyeceksin. İki ürün de kalitelidir ve seni üzmez ve test videolarına göz atabilirsin.

MBR en basit tabiriyle ghosting süresini ölçen bir terimdir. Açılımı da Moving Picture Response Time'dır. Doğrudan ghosting süresini ölçer. G-Sync monitörlerde bulunan ve ghostingi önemli ölçüde azaltan ULMB özelliğinin temelinde de MPRT süresinin 1 ms kadar aşağıya çekilmesi temeline dayanır. Daha fazla özelliği ve yolu da var ama temeli bu. Çoğunlukla GtG tepki süreleri belirtilse de bence ghosting için MPRT daha önemlidir. 85 Hz'ten aşağı monitörlerde bunun etkisi daha az görünüyor (yine görünüyor) ama ondan sonrasında bu süreye dikkat etmekte fayda var. Burada bunun bir testi var: TestUFO: Mprt
Her ne kadar her monitör farklı koşullarda gerçekleştirilse ve sonuçlar kesin olmasa da bir fikir verebilir. O nedenle herkesten monitörünü de belirtip test sonucunun söylemesini istiyorum. Testte Pixels Per Frame dediği kısmı azaltıp ya da arttırarak UFO'nun geçtiği arka planı mükemmel bir satranç tahtası şekline dönüştürmeniz gerek. Eşit büyüklükte siyah ve beyaz kareler olana kadar yani. O zaman altındaki MPRT süresini de buraya yazacaksınız. Şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada sonuçlar büyük ihtimalle GtG sürelerine çok yakın çıkacak.

Şahsen Curved monitör önermem.
Nedeni nedir
MBRT açıklaması için aşağı bir alıntı bırakıyorum. İkisi de 144 Hz ve ikisi de 1 ms o konuda problem yok gibi. Normalde görüntü gerçekçiliği açısından VA panel öneriyoruz ama yarı profesyonel olduğunu belirtmişsin, benim için görüntünün bir önemi yok diyeceksin. İki ürün de kalitelidir ve seni üzmez ve test videolarına göz atabilirsin.
O konuyu 3 kere okuyup tam olarak anlamamıştım ne oldugunu. Yorumunuz için teşekkürler

Selamlar,

Bu iki monitörden birini alacağım. MSI VA, ASUS TN panele sahip. Eğer TN daha iyi derseniz ASUS 27" VG278QR 0,5Ms 165Hz Full HD HDMI DP FreeSync/G-Sync Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar bu monitöre yöneleceğim, "165Hz al, diğeri 144Hz" diyen çıkmasın diye şöyle bir not düşmek istedim.

Sorum şu şekilde, IPS 144Hz olan çoğu panel, hem 1ms hem 144Hz desteklemiyor. 1ms'de kullanmak istiyorsanız 120Hz'e inmeniz gerekiyor. Bu durum MSI'ın linkini bırakmış olduğum VA panel için de geçerli midir? 1ms ibaresinin yanındaki MPRT yazısı gözüme çarptı. Yarı profesyonel esporcu olduğum için 1ms olması benim için önemli, ayrıca almışken kaliteli ve iyisini de almak istiyorum tabii.
Görüntü kalitesi olarak arada dağlar kadar fark var. Sadece 0.5 MS fark var diye iyi görüntü vermeyen bir panel almayın derim.
1 MS olan Asus monitörü karşılaştırmaya bile almıyorum.

@Windows 7

Bilirkişi curved monitör önermediğine göre, hepimiz elimizdeki curved monitörleri satıyoruz arkadaşlar!

Yahu neden önermezsin? Hangi teknik veriye göre, hangi tecrübeye dayanarak önermezsin? Bunlardan da bahsetsene. Önermem deyip, geçiyor. Gerçekten her yer komik insan dolu.

Konuyu açan arkadaşın sorusuna gelecek olursak; iki cihaz arasından MSI olanı tercih etmen daha mantıklı olur. Çünkü seçtiğin ASUS, 6bit + FRC renk derinliğine sahip ve daha çok color banding şikayetin olur fakat şöyle bir şey var ki 1920x1080 çözünürlük için, 27" monitör kullanmak pek keyifli olmuyor. Piksel yoğunluğu az olacağından dolayı, detaylar arasında pikselleri de görürsün. Ek olarak o MSI modelinde, yükseltme/alçaltma ayarı yok.

Ben, MSI Optix MAG241CR 24" almanı tavsiye ederim. Yarı-profesyonel kullanım için verimli bir panel boyutu.

Eğer yükseltme/alçaltma önemli değilse, bu: 23.6 MSI OPTIX MAG241C FHD 144HZ 1MS HDMI+DP SIYAH CURVED GAMING MONITOR: Amazon.com.tr

Bu panelin 27", 2K, 144Hz olan modelini kullanıyorum ve gözüme ghosting ilişmedi (BF V, Escape From Tarkov ve R6 oynuyorum).

@Windows 7

Bilirkişi curved monitör önermediğine göre, hepimiz elimizdeki curved monitörleri satıyoruz arkadaşlar!

Yahu neden önermezsin? Hangi teknik veriye göre, hangi tecrübeye dayanarak önermezsin? Bunlardan da bahsetsene. Önermem deyip, geçiyor. Gerçekten her yer komik insan dolu.

Konuyu açan arkadaşın sorusuna gelecek olursak; iki cihaz arasından MSI olanı tercih etmen daha mantıklı olur. Çünkü seçtiğin ASUS, 6bit + FRC renk derinliğine sahip ve daha çok color banding şikayetin olur fakat şöyle bir şey var ki 1920x1080 çözünürlük için, 27" monitör kullanmak pek keyifli olmuyor. Piksel yoğunluğu az olacağından dolayı, detaylar arasında pikselleri de görürsün. Ek olarak o MSI modelinde, yükseltme/alçaltma ayarı yok.

Ben, MSI Optix MAG241CR 24" almanı tavsiye ederim. Yarı-profesyonel kullanım için verimli bir panel boyutu.

Eğer yükseltme/alçaltma önemli değilse, bu: 23.6 MSI OPTIX MAG241C FHD 144HZ 1MS HDMI+DP SIYAH CURVED GAMING MONITOR: Amazon.com.tr

Bu panelin 27", 2K, 144Hz olan modelini kullanıyorum ve gözüme ghosting ilişmedi (BF V, Escape From Tarkov ve R6 oynuyorum).
Önermem çünkü WEB, oyunlar ve uygulamalar 2 boyutlu olarak tasarlanıyor. Curved monitörde yüze botoks yapılmış gibi bazı düz olması gereken şeyler gözümüze eğri gelebiliyor. Tam hazır değiliz. Siz memnun olun/olmayın beni rahatsız eden bir konu bu ve arkadaşta rahatsız olması diye önerimi yaptım. 7/24 oyun oynayan biri için belki güzel olabilir fakat gündelik kullanıcı için saçma bir şey.

@Windows 7

Ghosting'in hem tam olarak ne oldugunu anlayamadım, hem de hiç örneğini görmedim. Bendeki monitör şu: BenQ 21.5" RL2240HE Eye-Care 1ms Full HD Gaming Led Monitör Sarı/Siyah - Vatan Bilgisayar Yakın zamanda RTX ekran kartı da alacağım için aslında almışken yüksek çözünürlükte bir monitör tercih etmeliyim. 24" normalde yeterli lakin ben CS:GO gibi oyunları bırakalı 2 yıl oldu, yarı profesyonel olarak F1 oynuyorum. O nedenle 27" iyi bir tercih olur diye düşündüm. ASUS'un ayrıca GSync vardı donanımında, gerçi oynarken açmam, gecikmeyi arttırıyor syncler her türlü. O zaman TN'den vazgeçtim, en az 144Hz 1ms ve 27" bir monitör bulmam lazım. Kafanızda önerebileceğiniz bir monitör var mı? Ya da zamanınız varsa biraz vakit ayırıp benim için en fazla 2-3 dakika araştırma yapabilir misiniz? Bütçem maksimum 2.500TL, yalnızca monitör için. Yapmak istemezseniz canınız sağ olsun, güzel yorumunuz için teşekkürler. Ben 3 aydır araştırıyorum.
@Windows 7

Lg 32GK650F-B Gaming Monitör Fiyatı - Vatan Bilgisayar Bir de bu arkadaşı buldum, önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye

LG 32GK650F-B'nin gerçek ms değeri yaklaşık 5ms ve 31,5" bana biraz fazla geldi. Onun yerine kullandığım monitörü tavsiye edebilirim (MAG271CQR) fakat eğer sürekli F1 oynuyorsan, @Batuhan A. ile de konuşabilirsin. O da çok F1 oynuyor ve sana daha farklı bir tavsiye verebilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı