250-300 TL SATA SSD önerisi

Bütçe
250
@STR4NGE Siz sorun yaşamadınız diye başkaları da yaşamayacak anlamına gelmiyor hocam. Kötü bir SSD ve sorun çıkartma ihtimali yüksek ileride. Tercih edilmemeli. %100 sorunsuz olması önemli değil zaten. 870 EVO bile sorun çıkartabilir ama çıkartma ihtimali çok az. Kingston A400 ise her an sorun çıkartabilecek bir SSD. 2D NAND ölü bir teknoloji artık. Artık minimum 64 katman ve üzeri 3D NAND SSD'ler tercih edilmeli.
Kendim sorun yaşamadığım için kusursuz bir SSD demedim. Zaten forumda artan sorunları da görüyoruz. Genelde bir üründe hata çıkınca bazı kullanıcılar bir anda kötülemeye başladığı için 3 sisteme taktım ve hata ile karşılaşmadım dedim. Bilgilendirme için de teşekkürler 😊

Fiyatını hak etmeyen kötü bir SSD. 2D NAND kullanıyor. Verimsiz ve dayanıksız bir NAND çeşidi. Biraz daha dikkatli olalım SSD önerirken.

Açıkçası Patriot yerine bütçeye biraz daha ekleyip bunu almak daha mantıklı bence hocam. Hem daha uzun ömürlü hem de daha performanslı bir SSD. 860 EVO ile 870 EVO'nun arasında tam olarak. DRAM barındırdığı için öneriyorum özellikle. 120 GB olarak ıntenso top modeline de bakabilirsiniz.
Kontrolcüsü eski ama DRAM barındırıyor. Hız olarak biraz daha geride Patriot Burst'tan. DRAM bulunduğu için alınabilir yine de.

Hocam sizin yorumunuza güvenip Barracuda aldım.

Teşekkür ederim hocam. PC'de Corsair MP510 var okuma normal yazma 577 de neden böyle sizce?
Eğer önbellek dolduysa normal hocam. Sürekli o hızlarda ise bir sıkıntı olabilir. MP510'un değiştirilmiş bir model olduğunu düşünürsek normal. SX8200 Pro gibi daha kötü kontrolcü ve NAND yongaları ile başka versiyonlarını piyasaya sürmüşlerdi.

@Azulaa Neden "hahaha" attığını sorabilir miyim? Yanlış bir şey söylemedim çünkü. A400 alınmaması gereken bir model.

@Azulaa Çünkü öyle. Fiyatını hak etmiyor. 2D NAND kalmadı piyasada artık. Katman sayısı bile olmayan bir SSD'yi neden savunayım ki? Ben sorun yaşamadım o zaman herkes yaşamaz tezini bırakalım artık be hocam. Teknoloji şans işi. Senin şansın yaver gider ama işi şansa bırakmamak gerekiyor. Çok daha iyi SSD'ler var. A400 240 GB 80 TBW sunarken, Patriot Burst 240 GB 180 TBW ömür sunuyor. Aynı kontrolcü ve 3D NAND ile Patriot Burst varken A400 alınmaz.

Ha Barracuda 120 ve 870 EVO gibi modeller tekrar 300 TL altına düşünce Patriot Burst falan da alınmaz. A400 2D NAND olduğu için fiyatını hak etmiyor. 3D NAND versiyonu yakın bir zamanda çıktı ama ülkemizde yok. Ülkemize 3D NAND versiyonları gelene kadar A400 tercih edilmemeli.

@Azulaa Çünkü öyle. Fiyatını hak etmiyor. 2D NAND kalmadı piyasada artık. Katman sayısı bile olmayan bir SSD'yi neden savunayım ki? Ben sorun yaşamadım o zaman herkes yaşamaz tezini bırakalım artık be hocam. Teknoloji şans işi. Senin şansın yaver gider ama işi şansa bırakmamak gerekiyor. Çok daha iyi SSD'ler var. A400 240 GB 80 TBW sunarken, Patriot Burst 240 GB 180 TBW ömür sunuyor. Aynı kontrolcü ve 3D NAND ile Patriot Burst varken A400 alınmaz.

Ha Barracuda 120 ve 870 EVO gibi modeller tekrar 300 TL altına düşünce Patriot Burst falan da alınmaz. A400 2D NAND olduğu için fiyatını hak etmiyor. 3D NAND versiyonu yakın bir zamanda çıktı ama ülkemizde yok. Ülkemize 3D NAND versiyonları gelene kadar A400 tercih edilmemeli.
Rehberi yapan arkadaş ısınıyor falan demiş de 30 derece üstünü görmek nasip olmadı 🤨. Tekrar bir kontrol etsin.

Rehberi yapan arkadaş ısınıyor falan demiş de 30 derece üstünü görmek nasip olmadı 🤨. Tekrar bir kontrol etsin.
Zaten ısınma şikayetleri var diyor. Herkesin A400'ü ısınıyor demiyor. :)
1599773756132.png

Göreceğiniz üzere kimilerinde 58 dereceleri bile görüyor. Sürpriz yumurta gibi SSD. SSD Plus kadar kötü olmasa da yine de kötü. 2D NAND kullanan hiçbir SSD'yi önermiyorum ve alanları da uyarıyorum. 2D ve 3D NAND'ın farkını da okuyabilirsiniz alıntıdan.
• 2D NAND adından da anlaşılacağı üzere düzlemsel bir yapıda, 3D NAND ise daha geniş, katmanlı bir yapıda. Bunu bir görselle anlatacak olursak;
1610971873556.png

Ek olarak hücrelerin sığdırılması için kısıtlı bir alan bulunuyor, daha fazla depolama için bu hücreleri küçültmek ve birbirine yakınlaştırmak gerekiyor. Bu yüzden özellikle yüksek depolamada kararsızlık oluşturabiliyor.

• Bunun yanında 3D NAND teknolojisinin düşük güç tüketimi, yüksek performans ve daha uzun ömür gibi avantajları var.
Burada gördüğünüz her şeyden yoksun A400. Verimsiz ve eski bir NAND teknolojisi 2D.

Geri
Yukarı