250 metre CAT 6 veya CAT 7 kablo önerisi

100 metreden sonra CAT6 kabloda sinyal kayıpları başlar CAT 7E kablo kullanman gerekir ki; bu da çok maliyetli olur.

Şu an kullandığın kablo ne peki?

CAT 3 kullanıyoruz. Türk Telekom sinyal olarak 40 Mbps girmiş. Yaptırınca da sinyali yükseltireceğim.
100 metreden sonra CAT6 kabloda sinyal kayıpları başlar CAT 7E kablo kullanman gerekir ki; bu da çok maliyetli olur.

CAT 6 1 Gbps'e kadar hız veriyor. 100 düşse bile benim zaten altyapı 60 Mbps'ye kadar destek verdiğini söyledi Türk Telekom.

Son düzenleme:
CAT 3 kullanıyoruz. Türk Telekom sinyal olarak 40 Mbps girmiş. Yaptırınca da sinyali yükseltireceğim.

CAT 6 1 Gbps'e kadar hız veriyor. 100 düşse bile benim zaten altyapı 60 Mbps'ye kadar destek verdiğini söyledi Türk Telekom.

CAT6 CAT7 arasında çok fark yoksa CAT7 çekin garanti olsun.

Mantığa bak 😂 1 Mbps destekliyor diyor 100 düşse zaten 60 alıyorum.
Bunu yapmak mantıksız, orada kullanan bir arkadaşa git modem arayüzüne bir bak bence sen. Mesafe uzadıkça hız düşer, ayrıca o kutuya nasıl müdahale edeceksinki? Telekom eski tip saha dolabını açıp CAT6 çakmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantığa bak 😂 1 Mbps destekliyor diyor 100 düşse zaten 60 alıyorum.
Bunu yapmak mantıksız, orada kullanan bir arkadaşa git modem arayüzüne bir bak bence sen. Mesafe uzadıkça hız düşer, ayrıca o kutuya nasıl müdahale edeceksinki? Telekom eski tip saha dolabını açıp CAT6 çakmaz.

Sen konuya uzaksın saha dolabı ile internet kutusu farklı güzel kardeşim. Senin dediğin saha dolabından ankastreye fiber geliyor zaten. Yola çıktımmı bursa fibrer optik kapakları var. Evime fttc sistem geliyor. Bizim burada bahsettiğimiz "ankastre" buraya ben istediğim gibi müdahale edebiliyorum. Ankastreye kadar Türk Telekom sorumlu ondan sonrasında ben sorumluyum. Cevabını verdim sana. Ve altyapı 1Gbps desteklese 36 Mbps gelmez modeme :D.
CAT6 CAT7 arasında çok fark yoksa CAT7 çekin garanti olsun.

Peki var mı CAT 7 250 metreye kadar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen konuya uzaksın saha dolabı ile internet kutusu farklı güzel kardeşim. Senin dediğin saha dolabından ankastreye fiber geliyor zaten. Yola çıktımmı bursa fibrer optik kapakları var. Evime fttc sistem geliyor. Bizim burada bahsettiğimiz "ankastre" buraya ben istediğim gibi müdahale edebiliyorum. Ankastreye kadar Türk Telekom sorumlu ondan sonrasında ben sorumluyum. Cevabını verdim sana. Ve altyapı 1Gbps desteklese 36 Mbps gelmez modeme :D.

Peki var mı CAT 7 250 metreye kadar?

Yanlış bilgi modem arayüzünde Max kaç Mbps hızın olduğu gözüküyor.

Yanlış bilgi modem arayüzünde Max kaç Mbps hızın olduğu gözüküyor.

Bugün ölçüm için geldiler. Gelen internet hızı ankastreye 60 Mbps download/51 Mbps upload olarak gördük. Binama gelen kabloda ek yapıldığını tespit ettiler. Yani ankastrede bulunan kablonun ucunun rengi ile benim evimdeki kablonun uçu bir değil. Bir yerde ek yapılmış onu bir türlü bulamadık. Modeme Max 42 geliyor fakat. Max olarak 60 kaldırıyor altyapı. Uploadda modeme Max 9 olarak gelirken normalde düzgün kablo olsa 51 Mbps geliyor. Kısaca bu altyapıda ben iyi bir kablo olsa 50/50 simetrik bir internet deneyemi yaşayabilirim. Fakat veren yok 50 Mbps uploadı. Bir TürkNet yapa var o da bende yok.

Hocam gördüğüm kadarıyla hat zayıflama değeri epey fazla. Oturduğunuz binadaki kabloları değiştirin.

Kablo olarak nexans önerebilirim.

Değiştirceğim zaten. Ölçüm yapıldı bugün 60Mbps down/51 Mbps upload geldi. Şu an kablo tertemiz eve gelse ben 51 Mbps upload alabiliyorum ki. Şu anki paketim 50 Mbps tamamını alabiliyorum. Ek yapılı olduğu için hızda düşüklük var ve kablo kaliteside kötü.

Geri
Yukarı