250 TL'ye R5 5500 için termal macun önerisi

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam biraz İngilizce'niz varsa bu videoyu izleyince anlarsınız. Orijinalini bulmak zor bu macunun. O yüzden önermedim. Sizin attığınızı bilmiyorum orijinaldir belki. MX-6 fazlasıyla yeterli 5500 için. Kendim de kullanıyorum aynı işlemci ile.

@TwoBee

Bu kağıt üstü değerlere bakıp yorum yapmanızı tavsiye etmiyorum. Pratik bilgi olmadan, bizzat deneyimlemeden pek doğru sonuca ulaşamazsınız. Mesela listede orta sıralarda bulunan Kingpin KPX adlı macunu hiçbir macuna değişmem, maalesef ülkemizde bulmak çok zor. Yurt dışında arkadaşa denk geldikçe getirtiyorum, evde 4-5 tüp yarısı kullanılmış KPX var. 4-5 sistemde denedim, hiçbir zaman üzmedi, Kryonaut'tan bile çok daha iyi bir macun yaptığım testlere göre.

Bu değerler çoğu zaman yanlış oluyor. Herkesin yaptığı testler farklı oluyor sonuçlar değişiyor. O yüzden kendiniz denediğiniz zaman yorum yapmak lazım. Pek güvenmeyin yani bunlara.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam biraz ingilceniz varsa bu videoyu izleyince anlarsınız orijinalini bulmak zor bu macunun o yüzden önermedim sizin attığınızı bilmiyorum orijinaldir belki. Mx 6 fazlasıyla yeterli 5500 için kendim de kullanıyorum aynı işlemci ile.

@TwoBee
MX-6 yeterli olacaktır tabii ki, hiç kötü macun değil. Her macunun replikası var şu an piyasada neredeyse, güvenilir satıcılardan ve iyi yorumu olan yerlerden almalı.

Son düzenleme:
Bu kağıt üstü değerlere bakıp yorum yapmanızı tavsite etmiyorum. Pratik bilgi olmadan, bizzat deneyimlemeden pek doğru sonuca ulaşamazsınız. Mesela listede orta sıralarda bulunan Kingpin KPX adlı macunu hiçbir macuna değişmem, maalesef ülkemizde bulmak çok zor. Yurt dışında arkadaşa denk geldikçe getirtiyorum, evde 4-5 tüp yarısı kullanılmış KPX var. 4-5 sistemde denedim, hiçbir zaman üzmedi, Kryonaut'tan bile çok daha iyi bir macun yaptığım testlere göre.

Bu değerler çoğu zaman yanlış oluyor. Herkesin yaptığı testler farklı oluyor sonuçlar değişiyor. O yüzden kendiniz denediğiniz zaman yorum yapmak lazım. Pek güvenmeyin yani bunlara.

MX-6 yeterli olacaktır tabii ki, hiç kötü macun değil. Her macunun replikası var şu an piyasada neredeyse, güvenilir satıcılardan ve iyi yorumu olan yerlerden almalı.

Doğru hocam Teknobiyotik'ten önerdim ben de o yüzden. Resmi distrübütorü Arctic'in.

Bu kağıt üstü değerlere bakıp yorum yapmanızı tavsite etmiyorum. Pratik bilgi olmadan, bizzat deneyimlemeden pek doğru sonuca ulaşamazsınız. Mesela listede orta sıralarda bulunan kingpin kpx adlı macunu hiçbir macuna değişmem, maalesef ülkemizde bulmak çok zor. Yurt dışında arkadaşa denk geldikçe getirtiyorum, evde 4-5 tüp yarısı kullanılmış kpx var. 4-5 sistemde denedim, hiçbir zaman üzmedi, Kryonaut'tan bile çok daha iyi bir macun yaptığım testlere göre.

Hocam videodan alıntı yaptım. Adam deniyordu hepsini teker teker, en sonda böyle bir tablo yapmış. Atayım dedim. Bende de MX6 var memnunum. Çok bir bilgim yok evet ama MX6 F/P olarak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Doğru hocam Teknobiyotik'ten önerdim ben de o yüzden. Resmi distrübütorü Arctic'in.
Zaten Arctic Authentication sayfasına yazınca Tebrikler! ürünün orijinal diyor. Keşke tüm firmalar bunun gibi kazı kazan ve Authentication koysa.

Hocam videodan alıntı yaptım. Adam deniyordu hepsini teker teker, en sonda böyle bir tablo yapmış. Atayım dedim. Bende de MX6 var memnunum. Çok bir bilgim yok evet ama MX6 F/P olarak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Kötü değildir MX-6, alınabilir dediğim gibi. Mesela ben de size farklı bir videodan test atarım, onda Kryonaut alır. Başka test atarım onda da MasterGel Maker alır. O yüzden diyorum o testlere aldanmayın diye. Yoksa MX-6 da gayet alınabilir.

Watt ile pek ilgisi yok, derecelere bakar daha çok. Dediğiniz gibi olsa düşük güç tüketen laptop işlemcilerine diş macunu sürer geçerdik nasılsa macun macundur diye. Kastettiğiniz macunların da diş macununudan farkı yok zaten. Isı iletimi ile Watt arasında nasıl bir ilişki kurdunuz anlamadım.

Evet derecelere bakar doğru diyorsunuz, ben yakın zamanda bu işlemciden sattım. Çok kötü bir işlemci olduğu için normalde satmıyorduk, bir adet kobay olarak almıştık, bir ara test ederiz diye. Yakın bir tanıdığımız web/excel için bilgisayar isteyince bunu kullanmak istedik.

Ben de hazır toplamışken testlerimi yapmak istedim. Normalde sistemlerimizde mx-4 macun kullanıyoruz ama kutusundan soğutucu fabrikada macun uygulanmış çıkarsa, zayıf işlemcilerde bu macuna dokunmuyoruz ama ilk kez kullandığımız bir işlemci olduğu için ben merakıma yenik düşüp bir de mx-4 ile denemiştim. 1kg mx-4 olunca insan biraz savuruyor :)

Test olarak 11 oyunun kendi benchmarkının, yazdığım script tarafından otomatik yapılması kullanıldı ve belirttiğim değerler bu testden sonra alınmıştır, yani arada işlemci hiç nefes almıyor denebilir.

Testime başlamadan önce, cinebench single run'da arctic mx-4 ile 79 dereceyi, stok macun ile 85 dereceyi gördüm. Ancak bilgisayarlarımızı cinebenchde single run test çalıştırmak için kullanmıyoruz değil mi, yeri geliyor saatlerce oyun oynuyoruz.

Stok fan ve macun ile yaklaşık 40 dakika süren yukarıda belirttiğim benchmarkı çalıştırdıktan sonra hwinfo64 loguna göre ulaştığı max sıcaklık 76 derece ve ulaştığı max hız 4.25GHz.
Aynı kasada, stok fan ile arctic mx-4 kullanarak elde ettiğim sonuç, yine benchmarklar sonrası ulaştığı max derece 75 ve max hız 4.25GHz.

AMD 5000 serisi işlemcilerin çalışma prensibinden çok basit bir şekilde bahsetmek istiyorum.
İşlemci 90 derecemi? Hayır mı, hızlandır işlemciyi.
İşlemci 90 derece mi oldu? Hemen yavaşlat işlemciyi.

İki koşuldada işlemcinin max gördüğü sıcaklık 76 derece. Buda amd'ye göre demek oluyor ki PBO veya Manual Overclocku dışlayarak söylüyorum işlemci ulaşabileceği max hıza ulaşmış ve daha fazla hızlanamaz.

Yani bu işlemci 40 derecede bile çalışsa yine 4.25GHz'de çalışacak ve aldığınız performans tam olarak aynı olacak malesef.

Evet derecelere bakar doğru diyorsunuz, ben yakın zamanda bu işlemciden sattım. Çok kötü bir işlemci olduğu için normalde satmıyorduk, bir adet kobay olarak almıştık, bir ara test ederiz diye. Yakın bir tanıdığımız web/excel için bilgisayar isteyince bunu kullanmak istedik.

AMD işlemciler bazen tuhaf oluyor, bilirim. Özellikle OC konusunda hala pek sevemiyorum ve overclock yapmadan pek sistem kullanmaktan keyif almıyorum.

Testime başlamadan önce, cinebench single run'da arctic mx-4 ile 79 dereceyi, stok macun ile 85 dereceyi gördüm. Ancak bilgisayarlarımızı cinebenchde single run test çalıştırmak için kullanmıyoruz değil mi, yeri geliyor saatlerce oyun oynuyoruz.

Öyle tabii ama MX-4 gibi ortalama bir macunla bile 6 derece düşürmüşsünüz sıcaklığı. Macunun öneminin bir ispatıdır bu da.

AMD 5000 serisi işlemcilerin çalışma prensibinden çok basit bir şekilde bahsetmek istiyorum.
İşlemci 90 derecemi? Hayır mı, hızlandır işlemciyi.
İşlemci 90 derece mi oldu? Hemen yavaşlat işlemciyi.

AMD sistemleri OC ve soğutma denemeleri için pek kullanmadım. Evde Ryzen 3 tabanlı bir kasam var ve laptopumda da Ryzen 5 işlemci var. İkisinde de overclock girişimim olmadı. Ancak 7700k tabanlı bir test sistemim var, sırf termal macun denemeleri ve overclock için kullandığım. Eşek gibi overclocklu bir sistem. Sırf termal macun denemeleri yapmak için kullanıyorum dediğim gibi ve piyasadaki çoğu macunu denedim bu sistemde. Özellikle ısınmasını istediğim için sınırları zorlayacak kadar overclock yaptım sisteme. Şu an üstünde Kingpin KPX marka macun sürülü, sıcak olsa da 5 GHz'de stabil çalışıyor kule tipi soğutma ile. Ama buna MX-4 sürdüğümde aşırı ısınıp kapanmıştı mesela. Tabii bu hızlarda kullanmak günlük kullanım için pek doğru değil. Ben bunu biraz öldüresiye kullanıyorum :) Evde denemeyin :p

Yani bu işlemci 40 derecede bile çalışsa yine 4.25GHz'de çalışacak ve aldığınız performans tam olarak aynı olacak malesef.

Demek istediğim böyle bir genelleme ile yaklaşmayın. Serin çalışması her zaman işlemci için iyidir. İşlemci aynı hızda çalışıyor diye ısınmasına göz yummayın, 5 derece 5 derecedir. 5 derece macun, 10 derece soğutucu, 5 derece kasa derken aynı işlemciyi 20-25 derece daha serin çalıştırıp rahat rahat kullanmak varken ucuza kaçıp sistemi zorlamaya gerek yok.

Kryonaut daha iyi tamam ona laf yok ama bu işlemcide ne kadar F/P olursa o kadar iyi. X serisi veya gerçekten ısınan bir işlemci kullansan tamam diyeceğim ama Kryonaut alırsan tek kullanımlık olacak. MX-6 almanı öneririm. 4 gramının 280TL olması büyük avantaj Kryonaut'un 1 gramı 290TL olduğu için. Yanlış anlaşılmasın Kryonaut'u kötülemiyorum kendim de öneririm ama 1 bakır borulu çeyrek fanlı kule tipi koysan 5-10 derece daha soğuk çalışacak (!) bir işlemci için gerek yok diyorum. Umarım anlaşılmıştır.

Yeni konular

Geri
Yukarı