2500 TL'ye AMD Tabanlı Sistem Toplama

Okeanos33

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi 2500 TL bütçem var, max 2750, monitör dahil değil . 2500'e sistem dizip 200 TL'ye aksesuar almayı düşünüyorum. Sistem önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu olabilir:

Dosya Ekleri

• ffs.png
    ffs.png
    86,4 KB · Görüntüleme: 479
@Silinen üye Dostum öncelikle önermiş olduğun sistem kalite bakımından alt seviyelerde. Tekniksel açıdan sorun yaşatacaktır.
Sapphire geri iade oranı yüksek bir marka, Corsair markalı bellekler tavsiye edilmiyor, Seagate markalı harddisklerse 2-2,5 sene içinde sorun yaratıyorlar.
Onun yerine önerdiğim sistemi alırsa arkadaş çok daha iyi malzeme kalitesi ve performansı alacaktır. Sadece işlemciyi AMD FX X8 8350 yapması yeterli olacaktır. Ben monitörün hariç olduğunu unutmuşum o yüzden işlemciyide değiştirmeyi unutmuşum. Kasa olarak ise Zalman Z3 Plus MidT kasanın içi geniş. Ayrıca 700W önermemin sebebi ise 600W ve 500W güç kaynaklarıyla aynı fiyata denk geliyor olması. Ama önerdiğim güç kaynağında kısa devre, yüksek akım gibi korumalar mevcut. Yani tercih edilmesi gereken bir güç kaynağı.

Bu bütçe ile Intel toplasak daha iyi olur ama siz bilirsiniz. :)

Amd FX-8320 3.5GHz Soket AM3+ İşlemci 450 TL
MSI 990FXA-GD65 Amd 990FX 2133MHz DDR3 Soket AM3+ ATX Anakart 350 TL
Kingston HyperX Fury Blue 4GB 1600MHz DDR3 Ram x2 230 TL
WD Black 500GB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3.5'' Sabit Disk 210 TL
MSI GTX970 TIGER GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı 1.200 TL
Zalman ZM-T1 Plus Mini Tower ATX Kasa 90 TL
ZALMAN ZM500-LE SERİSİ 500W GÜÇ KAYNAĞI 135 TL
Deep Cool Gammaxx S40 Soket Intel ve AMD 120x25mm Fanlı İşlemci Soğutucus 105 TL

2.765 TL tutuyor toplamda. İşlemciye OC yapmazsan GTX970 besleyemez. Bu yüzden sogutucuda dahil ettim. Ekran kartını MSI R9 290 Gaming olarak değiştirebiliriz. 1.000 TL civarlarında satılıyor fakat bu seferde güç kaynağımız sıkıntıya girer. 600W lık %80+ verimli bir güç kaynagı ile değiştirmemiz gerekcek. Bu şekilde güzel oldu. İşlemciniz 4.4 GHZ civarlarına çekebilirseniz rahatlıkla GTX970 i besler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arkadaş 4.6 GHZ hızında GTA V adlı oyunda GTX970 ekran kartını %90 ın üzerinde besleyebiliyor.

Ana kartta toplam 4 tane bellek girişi bulunmakta. Ekran kartı girişi sanırım 1 tane. Ne yapacaksınız ekran kartı giriş sayısını ? Tek 1 tane ekran kartı o sisteme fazlasıyla yeter. O ekran kartı da AMD Radeon R9 285. :)

Bu bütçe ile Intel toplasak daha iyi olur ama siz bilirsiniz. :)

Amd FX-8320 3.5GHz Soket AM3+ İşlemci 450 TL
MSI 990FXA-GD65 Amd 990FX 2133MHz DDR3 Soket AM3+ ATX Anakart 350 TL
Kingston HyperX Fury Blue 4GB 1600MHz DDR3 Ram x2 230 TL
WD Black 500GB 7200RPM Sata 3.0 64Mb 3.5'' Sabit Disk 210 TL
MSI GTX970 TIGER GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı 1.200 TL
Zalman ZM-T1 Plus Mini Tower ATX Kasa 90 TL
ZALMAN ZM500-LE SERİSİ 500W GÜÇ KAYNAĞI 135 TL
Deep Cool Gammaxx S40 Soket Intel ve AMD 120x25mm Fanlı İşlemci Soğutucus 105 TL

2.765 TL tutuyor toplamda. İşlemciye OC yapmazsan GTX970 besleyemez. Bu yüzden sogutucuda dahil ettim. Ekran kartını MSI R9 290 Gaming olarak değiştirebiliriz. 1.000 TL civarlarında satılıyor fakat bu seferde güç kaynağımız sıkıntıya girer. 600W lık %80+ verimli bir güç kaynagı ile değiştirmemiz gerekcek. Bu şekilde güzel oldu. İşlemciniz 4.4 GHZ civarlarına çekebilirseniz rahatlıkla GTX970 i besler.

• Nvidia GTX970 ekran kartı yerine AMD Radeon R9 285 veya AMD Radeon R9 290 tercih edilmeli.
  • Güç kaynağı olarak eğer ileride sistemde değişiklik yapılacaksa önerdiğim güç kaynağı tercih edilmeli. Çünkü hem 700 watt hem kısa devre, yüksek akım gibi korumalar mevcut.
  • Harddisk olarak Western Digital 1 TB 64MB Sata 3.0 7200 RPM harddiskler 180 TL civarında. Bence harddisk olarak yanlış seçim yapmışsınız.
  • Kasaya 50 TL daha ekleyip Zalman Z3 Plus MidT kasa alınmalı. Çünkü o kasaya hangi ürünü sığdıracaksınız ?
  • Eğer sisteme overclock yapılmayacaksa işlemci soğutucuya gerek yok.
  • Overclock yapılmayacaksa işlemci olarak AMD FX X8 8320 işlemci yerine AMD FX X8 8350 işlemci tercih edilmeli. Overclock yapılacaksa AMD FX X8 8300 işlemci tercih edilmeli. Çünkü overclock ile 5 GHz ve sonrasını geçebilen bir işlemcidir.
  • Ana kart olarak önerdiğim ana kart tercih edilirse daha iyi olur.
  • Ve gelelim belleklere önerdiğim bellekler alınırsa seneye o belleklerden bir tane daha alınır. Ve böylece sistemde 16 GB bellek olur.
Ben sadece senin sisteminde eksik kalanları yazayım dedim de çok fazla eksik varmış. :D Ve bu fiyata İntel sistem dizmeyi kesinlikle önermiyorum. Önerdiğim sistem ile çok rahat İntel i5 4460-Nvidia GTX 970 performansı yakalanabilir.

Nvidia gerek yazılım gerek barındırdıgı teknolojiler bakımından AMD nin önünde yer alır. GTX970 daha düşük güç tüketerek daha iyi performans veriyor. Buda tercih edilmesi gereken sebeplerden birtanesi.
Önerdiginiz güç kaynagı sisteme fazla. Bütçeyi boş yere harcamaktan öteye gitmez. Tam yük altında 350W harcayan bir sisteme 700W güç kaynagı takılmaz.
HDD olarak bahsettiginiz WD Blue\Green modelleri. Ben Black serisi koydum. Daha fazla okuma ve yazma hızına sahip. WD markasının ürettigi standart satılan modeller arasında en iyisidir. HDD konusunda eksik bilgiye sahipsiniz.
O kasa tüm bileşenler için uygun ve yeterli. Güç kaynagı alt kısımda. Farklı modellerde çıkartılabilinir neden olmasın.
O işlemciye OC yapılmadıgı zaman GTX970 besleyemez. FX 6350 nin yanına R9 285 koyup birde OC yapmadan bu ekran kartını besleyebilmesi demek tamamen hayal ürünü olurdu. AMD işlemciler konusunda eksik bilgiye sahipsiniz.
Önerdiginiz anakart 970 chipsetli bir anakart. Ben 990 chipsetli bir anakart önerdim. Bu daha düzgün ve stabil voltaj demek. Kısacası daha iyi OC demek. Bu cevabı birşeyler ögrenmeniz adına yazdım. :)

O yazdıgın sistem ile yani FX-6350 ve R9 285 ile, İ5 4440 + GTX970 performansı yakala ben yönetime mail atıp sınırsız ban isteyecegim. FX-6350 şöyle dursun FX-8350 bile oyunlarda İ5 in gerisinde kalıyor.

Son düzenleme:
Öncelikle AMD-Nvidia önermiyorum. Ayrıca AMD artık eskisi gibi değil. Ekran kartlarına uzun süreli güncellemeler gönderiyor.
Sanki AMD Radeon R9 285 şehir şebekesinden direk olarak alacak ya elektriği faturaya 100-200 lira yansıyacak ? Güç tüketimi konusunu artık geçin.
Güç kaynağı ileride sistem yükseltilirse bu tercih edilmeli dedim. Ayrıca korumaları var dedim. Önerdiğiniz güç kaynağındaki korumalar nerede ? Yoksa biz mi ekleyeceğiz sonradan ? :D
Önerdiğim harddisk alınırsa yanına bir adet SSD alınır. Windows'u SSD'ye kurup oyunları harddiske kurarsanız büyük bir avantaj olur. Ayrı ayrı harddisk almak zorunda kalmassınız.
Ana kart konusunda haklısınız pek dikkat etmedim. :D Kusura bakmayın.
Overclock yapılmadan çok rahat performans alınabiliyor. AMD FX X6 6350 ve AMD Radeon R9 285 ikilisi ile.

Gtx 960 ile R9 285 karşılaştırısın anlarımda nasıl Gtx 970 karşılaştırıyorsunuz onu anlamadım. Ayrıca bende bu fiyata sistem toplayacağım ama amd yerine intel i5 4460 alıcam sebebi ise mac kurmak. :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı