26.000 ₺ sistem önerisi

tbozdag

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Toplamda sistem için 26.000 gibi bir para harcayacağım, sistemden beklentim Rainbow Six: Siege gibi oyunları oynayıp yayın yapmak, yayın harici de kendim RDR, GoW gibi oyunları oynamayı hedefliyorum. Sıfırları tek tek toplamak ya da 2. el almak gibi bir düşüneceğim yok. Hazır sistemi direkt almak ya da özelleştirerek alma düşüncesindeyim. Bu bağlamda aslında birçok forumdan ve videodan yararlandım ve en son bir karar kıldım. Biliyorum AM5'ya da DDR5 sistemler geleceğe daha dönük oluyorlar fakat ddr5/am5 sistemler en az 28-30 bin aralığında kalıyor bu da bütçemi hayli hayli aşıyor. Ben de aşağıda ki gibi bir sistem almayı düşünüyorum. Bu noktada sorum ve bilgi almak istediğim nokta sizlerin fikirleri ve bu sistemde herhangi bir şeyin diğerine uyup uymadığını, herhangi bir soğutucu gerekip gerekmediğini ya da istediklerimi yaparken sorun yaratıp yaratmayacağını merak ediyorum.

İşlemci: Intel Core i5 13400F 2.5GHz 20 MB önbellek 10 çekirdek soket 1700 10nm işlemci.
Ekran kartı: ASUS GeForce RTX 4060.
Anakart: ASUS Prime B660M-K 5333MHz(OC) DDR4 soket 1700 M.2 HDMI D-Sub mATX anakart.
RAM: G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single kit RAM.
SSD: Kingston 1TB NV2 GEN4x4 NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 2100 MB yazma)
Kasa ve PSU: Vento VG15FE RGB tempered glass USB 3.0 mesh ATX mid Tower kasa + FSP 650W 80Plus PSU.

Bu haliyle 26.471 TL ediyor. Dediğim gibi fiyat olarak bu 26.000 ve 26.000 küsur şeklinde kalmam gerekiyor.

Ekstra olarak ASUS Prime H610M-A D4-CSM 3200MHz DDR4 anakart ile sistemde seçtiğim anakart arasında gerçekten fark yaratacak noktalar mevcut mu onu merak ediyorum. İkisi arasındaki seçimde fiyat farkı neredeyse olmadığı için aklıma takıldı.

Bunu SSD yükseltip, soğutucu takıp al. 26K bütçede DDR4 sistem nedir evlerden ırak.

Bu nasıl?

Bunu SSD yükseltip, soğutucu takıp al. 26K bütçede DDR4 sistem nedir evlerden ırak.

Sitenin sunduğu bütçeye uygun ve mantıklı olan tek SSD ADATA Legend 850 1TB veya Samsung 980 1TB (Adata daha mantıklı). Adata firması ülkemizde çok bilinmediği için pek tercih edilmiyor ama güzel bir SSD ve bütçeye uygun. Aslında sistemde hazırda bulunan WD Blue SN580 ikisinden de güzel ancak alanı yetersiz gelebilir. SSD olarak Adata ve soğutucu olarak Thermalright Assassin X 120 Refined SE ARGB eklerse toplam fiyat 26,298 TL.

Sitenin sunduğu bütçeye uygun ve mantıklı olan tek SSD ADATA Legend 850 1TB veya Samsung 980 1TB. Adata firması ülkemizde çok bilinmediği için pek tercih edilmiyor ama güzel bir SSD ve bütçeye uygun. Aslında sistemde hazırda bulunan WD Blue SN580 ikisinden de güzel ancak alanı yetersiz gelebilir. SSD olarak Adata ve soğutucu olarak Thermalright Assassin X 120 Refined SE ARGB eklerse toplam fiyat 26,298 TL.

Tek M.2 yuvalı anakartlara artık en az 1 TB alınmalı günümüzde. SATA'lar f/p olarak bayağı dezavantajlılar günümüzde.

Tek M.2 yuvalı anakartlara artık en az 1 TB alınmalı günümüzde. SATA'lar f/p olarak bayağı dezavantajlılar günümüzde.
Artık en kötü oyun bile 80-90, iyi oyunlar 120-250 GB olmuş iken haklısınız. 500 GB artık yetmiyor. Ben bile 1.5 TB kullanıyorum, çok yetersiz geliyor.

Hepinize çok teşekkür ederim emek verip okudunuz fikir belirttiniz.

Hocam amd gerçekten çok ısınıyor, videolarda vs. de izlediğimde de bunu görüyorum. Kimileri hava soğutucu dahi yetmez sıvı soğutucu almalısın gibi şeyler söylüyor. Galiba biraz da önyargım mevcut.

Bu sistem ise gerçekten iyi gibi duruyor. Buna biraz daha sıcağım.
Sitenin sunduğu bütçeye uygun ve mantıklı olan tek SSD ADATA Legend 850 1TB veya Samsung 980 1TB (Adata daha mantıklı). Adata firması ülkemizde çok bilinmediği için pek tercih edilmiyor ama güzel bir SSD ve bütçeye uygun. Aslında sistemde hazırda bulunan WD Blue SN580 ikisinden de güzel ancak alanı yetersiz gelebilir. SSD olarak Adata ve soğutucu olarak Thermalright Assassin X 120 Refined SE ARGB eklerse toplam fiyat 26,298 TL.
Hocam soğutucu yeterli midir?
Artık en kötü oyun bile 80-90, iyi oyunlar 120-250 GB olmuş iken haklısınız. 500 GB artık yetmiyor. Ben bile 1.5 TB kullanıyorum, çok yetersiz geliyor.
Evet ssd konusunda size katılıyorum, özelleştirme yaparken SSD özelleştiremediğim bütçemi aşan her sistemden kaçtım. En kötü oyunun 80-90 gb olduğu yerde 480-500 gb ssdlerle uğraşmak gerçekten istemiyorum.
4060 Ti'lı bir sistem almanı öneririm.
12400F seçip alabilirsin. MESUT CEVIK-FORCE/Intel Core i3 13100F/GIGABYTE GeForce RTX 4060 Ti EAGLE OC 8GB/16GB DDR4/480GB NVME M.2 SSD/Geforce RTX RayTracing PC |ITOPYA.COM

Hocam benim alacağım sistem de ddr4 zaten, ti farkıyla işlemcide 12400f e düşmeyi çok mantıklı bulamıyorum açıkçası, önerdiğiniz sistemde işlemciyi 13400f yapsam ve ssd yükseltsem bu sefer de bütçemi aşmış oluyor.

Geri
Yukarı