26.000 ₺ sistem önerisi

Hocam amd gerçekten çok ısınıyor, videolarda vs. de izlediğimde de bunu görüyorum. Kimileri hava soğutucu dahi yetmez sıvı soğutucu almalısın gibi şeyler söylüyor. Galiba biraz da önyargım mevcut.

Yalan. O yukarıda atılan ve özelleştirmede bulunan 899 TL'lik hava soğutucu bile rahatça soğutuyor 7500F'i.

O lafın olayı AMD stok fanlarının bit kadar olması. 400-500 TL'lik soğutucular bile 10-15 derece düşürüyor stok fana kıyasla.

@Ensiance ekran kartı Ti olsun diye ölü sokete yürünmez. İşlemciler arası performans farkı uçurumken ve DDR5'e harici olarak yükseltmenin masrafı ortadayken mantıklı değil.

RTX 4070 falan olur o vakit dersin ölü sokete geçtim ama kartlar arasında da ciddi fark var diye.
Ölü soket ne demek bilmiyorum. DDR5'e vereceğin para yerine DDR4 + daha iyi ekran kartı alıp %25 daha iyi oyun performansı alınabiliyor bu bütçede. Oyun içinse onu öneriyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim emek verip okudunuz fikir belirttiniz.

Hocam amd gerçekten çok ısınıyor, videolarda vs. de izlediğimde de bunu görüyorum. Kimileri hava soğutucu dahi yetmez sıvı soğutucu almalısın gibi şeyler söylüyor. Galiba biraz da önyargım mevcut.

Bu sistem ise gerçekten iyi gibi duruyor. Buna biraz daha sıcağım.

Hocam soğutucu yeterli midir?

Evet ssd konusunda size katılıyorum, özelleştirme yaparken SSD özelleştiremediğim bütçemi aşan her sistemden kaçtım. En kötü oyunun 80-90 gb olduğu yerde 480-500 gb ssdlerle uğraşmak gerçekten istemiyorum.

Hocam benim alacağım sistem de ddr4 zaten, ti farkıyla işlemcide 12400f e düşmeyi çok mantıklı bulamıyorum açıkçası, önerdiğiniz sistemde işlemciyi 13400f yapsam ve ssd yükseltsem bu sefer de bütçemi aşmış oluyor.
İşlemcinin ekran kartını besleyebilmesi ve doğarbaz yapmaması sizin maksimum gereksiminiz değil mi? İşlemci'yi düşüp oyun performansını arttırmak neden sizin için kötü bir şey?

@Ensiance tüm rekabetçi oyunlarda ise 7500F %25+ daha iyi performans veriyor. Ölü soket demek ileride işlemcin yetersiz kalırsa anakart ve RAM dahil satıp komple yenilerini almak demek.

4060'ın 5 sene götürdüğü yerde 4060 Ti 10 sene götürmeyecek. İkisi de zaten 8 GB'lık kartlar. İleride daha iyi bir ekran kartı alıp takması komple soketi değiştirmekten daha kolay.

@Ensiance tüm rekabetçi oyunlarda ise 7500F %25+ daha iyi performans veriyor. Ölü soket demek ileride işlemcin yetersiz kalırsa anakart ve RAM dahil satıp komple yenilerini almak demek.

4060'ın 5 sene götürdüğü yerde 4060 Ti 10 sene götürmeyecek. İkisi de zaten 8 GB'lık kartlar. İleride daha iyi bir ekran kartı alıp takması komple soketi değiştirmekten daha kolay.
Soket dediğiniz parça hangisi nereden bakıyorsunuz? Rekabetçi oyunlar istisna, onlar için işlemciye önem vermek daha iyi haklısınız. Diğer oyunlarda 4060 ti %25 daha iyi performans + 2K oynama imkanı sunuyor.

Soket dediğiniz parça hangisi nereden bakıyorsunuz? Rekabetçi oyunlar istisna, onlar için işlemciye önem vermek daha iyi haklısınız. Diğer oyunlarda 4060 ti %25 daha iyi performans + 2K oynama imkanı sunuyor.

4060 Ti 2K kartı değil, 8 GB VRAM'i yeri 1080P'dir. Soket gayet basit attığın linke de bakarsan "DDR4" yazıyor ama şu anda hem AMD hem de Intel 1+ senedir DDR5 donanımlar üretiyorlar.

Ben mesela Ryzen 5600'lü bir DDR4 sistem kullanıyorum buradan ötesi DDR5'e geçmem oluyor. Onun için de gideceğim 7500F alacağım, B650 anakart alacağım, 2x16 GB DDR5 RAM alacağım. Bilgisayar tamamen sıfırlanacak, BIOS ayarları yapacağım, format atacağım.

Ama ekran kartı öyle mi? Sökerim bunu takarım başkasını bitti gitti. 7500F'im olsa işlem yetersiz kalsa yine aynı şekil yeni çıkanı bekler alır takarım bitti. 4060 zaten şu anda da her ihtiyaca yetiyor "kötü" bir kart değil. Bu sebeple bugün DDR5 bir bilgisayar tercih etmek ileride rahatlık için önemli.

4060 Ti 2K kartı değil, 8 GB VRAM'i yeri 1080P'dir. Soket gayet basit attığın linke de bakarsan "DDR4" yazıyor ama şu anda hem AMD hem de Intel 1+ senedir DDR5 donanımlar üretiyorlar.

Ben mesela Ryzen 5600'lü bir DDR4 sistem kullanıyorum buradan ötesi DDR5'e geçmem oluyor. Onun için de gideceğim 7500F alacağım, B650 anakart alacağım, 2x16 GB DDR5 RAM alacağım. Bilgisayar tamamen sıfırlanacak, BIOS ayarları yapacağım, format atacağım.

Ama ekran kartı öyle mi? Sökerim bunu takarım başkasını bitti gitti. 7500F'im olsa işlem yetersiz kalsa yine aynı şekil yeni çıkanı bekler alır takarım bitti. 4060 zaten şu anda da her ihtiyaca yetiyor "kötü" bir kart değil. Bu sebeple bugün DDR5 bir bilgisayar tercih etmek ileride rahatlık için önemli.
Hocam peki performans farkı oluyor mu?

Ben mesela Ryzen 5600'lü bir DDR4 sistem kullanıyorum buradan ötesi DDR5'e geçmem oluyor. Onun için de gideceğim 7500F alacağın, B650 anakart alacağım, 2x16 GB DDR5 RAM alacağım. Bilgisayar tamamen sıfırlanacak, BIOS ayarları yapacağım formar atacağım.

Ama ekran kartı öyle mi? Sökerim bunu takarım başkasını bitti gitti. 7500F'im olsa işlem yetersiz kalsa yine aynı şekil yeni çıkanları bekler alır takarım bitti. Bu sebeple bugün DDR5 bir bilgisayar tercih etmek önemli.
Olsun yine de 2K rahat oynatıyor. 4060 da oynatıyor ama orta ayarlarda. Soket olayını anladım açıkladığınız için teşekkür ederim. Yine de oyun bilgisayarı için ölü soket + %25 performans daha mantıklı geldi çünkü 5 sene sonra söylediğiniz gibi sadece ekran kartını değiştir bitti gitti olacağını sanmıyorum. DDR5 de alsanız 5 sene sonra işlemci, anakart ve ram de çöp olur. Her türlü değişmesi gerekir.

Geri
Yukarı