26.000 ₺ sistem önerisi

Olsun yine de 2K rahat oynatıyor. 4060 da oynatıyor ama orta ayarlarda. Soket olayını anladım açıkladığınız için teşekkür ederim. Yine de oyun bilgisayarı için ölü soket + %25 performans daha mantıklı geldi çünkü 5 sene sonra söylediğiniz gibi sadece ekran kartını değiştir bitti gitti olacağını sanmıyorum. DDR5 de alsanız 5 sene sonra işlemci, anakart ve ram de çöp olur. Her türlü değişmesi gerekir.

5 sene sonra ne yaparsın çıktığında atıyorum Ryzen 9600 işlemci alırsın, RTX 7000 serisi ekran kartı alırsın takarsın bu kadar. Anakartının desteği var, RAM'ler de varlığını koruyacak. DDR4 kullanırken millet 6-7 sene 2x8 GB RAM kullandı bir şey oldu mu? Olmadı.

Peki 4060 Ti ve DDR4 13400F alırsa ne yapacak? 5 sene sonra işlemci, anakart, RAM, ekran kartı komple gidecekler. Ki DDR4'ün 3-4 sene sonrasını kurtarma lüksü de pek yok, iyice sürünmeye başlayacaksın. Çünkü Unreal 5 motorlu oyunlar olsun, diğer açık dünya oyunlar olsun işlemcilerin tepesine kabus gibi çöküyor.

Güçlü işlemci ve taban ekran kartından daha önemlidir. Sen bugün "keşke 3060 yerine 3060 Ti alsaydım" diye başını taşlara vuran birisini görüyor musun? Göremezsin. NVIDIA RTX 4000 serisini çıkarınca ikisini de aynı çöpe fırlattı.

5 sene sonra ne yaparsın çıktığında atıyorum Ryzen 9600 işlemci alırsın, RTX 7000 serisi ekran kartı alırsın takarsın bu kadar. Anakartının desteği var, RAM'ler de varlığını koruyacak. DDR4 kullanırken millet 6-7 sene 2x8 GB RAM kullandı bir şey oldu mu? Olmadı.

Peki 4060 Ti ve DDR4 13400F alırsa ne yapacak? 5 sene sonra işlemci, anakart, RAM, ekran kartı komple gidecekler. Ki DDR4'ün 3-4 sene sonrasını kurtarma lüksü de pek yok, iyice sürünmeye başlayacaksın. Çünkü Unreal 5 motorlu oyunlar olsun, diğer açık dünya oyunlar olsun işlemcilerin tepesine kabus gibi çöküyor.

Güçlü işlemci ve taban ekran kartından daha önemlidir. Sen bugün "keşke 3060 yerine 3060 Ti alsaydım" diye başını taşlara vuran birisini görüyor musun? Göremezsin. NVIDIA RTX 4000 serisini çıkarınca ikisini de aynı çöpe fırlattı.
5 sene sonra nasıl şimdiki anakart ve ram kullanılabilir kalacak

5 sene sonra nasıl şimdiki anakart ve ram kullanılabilir kalacak.

5 sene önce çıkan anakart ve RAM'ler bugün nasıl kullanılabilir kalıyorsa aynı şekil.

2018'de çıkan B450 anakartları 6 sene sonra kullanan, 5800X3D gibi işlemcilerle kullananlar her yerde. 3200Mhz CL16 RAM'lerin de tarihi 7+ senelik.

Şunu belirteyim şu an kullandığım sistem gayet yaşlı bir sistem benimle beraber yıllardır gidiyor. i5 4440 ve gtx 650 li bir sistem kullanıyorum. Gayet güçlü ve gerçekten hala bir çok oyunu oynatıp yayın bile yaptırabiliyor. Ama benim de gerçekten iyi sistemlere geçme zamanım geldi bu zaman gelmişken gerçekten hem iyi hem de ileriye dönük olmasına özen göstermek istiyorum. Hepinize teşekkür ederim. Daha sipariş vermediğim için pazartesiye kadar beklemeyi düşünüyorum bu sırada biraz daha okuyup bakabilirim belki daha iyi hazır sistem çıkabilir.
Yalan. O yukarıda atılan ve özelleştirmede bulunan 899 TL'lik hava soğutucu bile rahatça soğutuyor 7500F'i.

O lafın olayı AMD stok fanlarının bit kadar olması. 400-500 TL'lik soğutucular bile 10-15 derece düşürüyor stok fana kıyasla.
Gayet yardımcı oldunuz teşekkür ederim. Dediğim gibi siparişi en geç pazartesi vermeyi planlıyorum biraz daha düşünüp tartıp ona göre karar verip sipariş vereceğim.
İşlemcinin ekran kartını besleyebilmesi ve doğarbaz yapmaması sizin maksimum gereksiminiz değil mi? İşlemci'yi düşüp oyun performansını arttırmak neden sizin için kötü bir şey?
Hocam şöyle ki i5 13400f zaten 12400f den daha iyi bir işlemci. İşlemcide düşmek mantıklı gelmiyor bana. Evet 4060 ti, 4060 dan daha iyi ama işlemciden de düşmeyi çok mantıklı bulamıyorum fakat siz de dediğiniz de haklısınız.
4060 Ti 2K kartı değil, 8 GB VRAM'i yeri 1080P'dir. Soket gayet basit attığın linke de bakarsan "DDR4" yazıyor ama şu anda hem AMD hem de Intel 1+ senedir DDR5 donanımlar üretiyorlar.

Ben mesela Ryzen 5600'lü bir DDR4 sistem kullanıyorum buradan ötesi DDR5'e geçmem oluyor. Onun için de gideceğim 7500F alacağım, B650 anakart alacağım, 2x16 GB DDR5 RAM alacağım. Bilgisayar tamamen sıfırlanacak, BIOS ayarları yapacağım, format atacağım.

Ama ekran kartı öyle mi? Sökerim bunu takarım başkasını bitti gitti. 7500F'im olsa işlem yetersiz kalsa yine aynı şekil yeni çıkanı bekler alır takarım bitti. 4060 zaten şu anda da her ihtiyaca yetiyor "kötü" bir kart değil. Bu sebeple bugün DDR5 bir bilgisayar tercih etmek ileride rahatlık için önemli.
Benim de aklımı kurcalayan nokta burası ddr5 daha önü açık, 3-5 sene sonra bir şey değiştirmek istediğinde daha rahat ettireceği göz önünde olan bir şey.

Bu noktada şunu merak ediyorum. Sunrise 7500f ddr5 li sistem ile i5-13400f ddr5 li sistem arasında ki fark nedir?

Anladım teşekkürler.

Rica ederim.

Bu noktada şunu merak ediyorum. Sunrise 7500f ddr5 li sistem ile i5-13400f ddr5 li sistem arasında ki fark nedir?

İlk sayfada yazmıştım onu 7500F'in oyun performansı, 13400F'in render performansı daha iyi.

Fakat 1 fark daha var. Intel şu anda bu soketi DDR5'te de son olarak kullanıyor. Yani ileride ben 15. nesil Intel alayım dediğinde anakartın da gidecek. Son destek 14. nesil.

Fakat Ryzen 8000/9000 serisi çıktığında sadece 7500F'i söküp aynı anakarta takabileceksin.

Rica ederim.

İlk sayfada yazmıştım onu 7500F'in oyun performansı, 13400F'in render performansı daha iyi.

Fakat 1 fark daha var. Intel şu anda bu soketi DDR5'te de son olarak kullanıyor. Yani ileride ben 15. nesil Intel alayım dediğinde anakartın da gidecek. Son destek 14. nesil.

Fakat Ryzen 8000/9000 serisi çıktığında sadece 7500F'i söküp aynı anakarta takabileceksin.
4-5 sene sonra am5 de çöp olacak, 4-5 sene sonra sistem değişeceğin zaman elindeki sistemi satıp yenisini al, upgrade ile uğraşma diyorlar

4-5 sene sonra am5 de çöp olacak, 4-5 sene sonra sistem değişeceğin zaman elindeki sistemi satıp yenisini al, upgrade ile uğraşma diyorlar

Ya boş boş konuşuyor Allah'ın cahilleri. AM4 soket tam 7 sene önce çıktı piyasaya şu anda 5800X3D'nin bir performansına bak. Aynı taban nereden nereye geldi.

AM5 soket ise daha taze önü çok açık, şu anda en güçlü işlemcisi 7800X3D ve bu yaz Ryzen 8000 serisi çıkıyor. Yani affedersin bu devirde AM4 ya da Intel DDR4 bir taban almanın mantıklı bir yanı olabilir mi? Şurada 2 sene sonra DDR4 kullananların alayı yana yana daha güçlü işlemci arayacak ve tek çare komple DDR5'e geçmek olacak.

Ya boş boş konuşuyor Allah'ın cahilleri. AM4 soket tam 7 sene önce çıktı piyasaya şu anda 5800X3D'nin bir performansına bak. Aynı taban nereden nereye geldi.

AM5 soket ise daha taze önü çok açık, şu anda en güçlü işlemcisi 7800X3D ve bu yaz Ryzen 8000 serisi çıkıyor. Yani affedersin bu devirde AM4 ya da Intel DDR4 bir taban almanın mantıklı bir yanı olabilir mi? Şurada 2 sene sonra DDR4 kullananların alayı yana yana daha güçlü işlemci arayacak ve tek çare DDR5'e geçmek olacak.
Sen 2 sene sonra sistem yenilenecek diye düşündüğün için anlaşamadık galiba. Minimum 4 sene sonra sistem değiştirilecek. AMD 2026'ya kadar söz vermiş.

Sen 2 sene sonra sistem yenilenecek diye düşündüğün için anlaşamadık galiba. Minimum 4 sene sonra sistem değiştirilecek. AMD 2026'ya kadar söz vermiş.

Bunlar tamamen söylentiden ibaret, AM4 soket için de kimse toplamda 4 jenerasyon işlemci çıkacağını düşünmüyordu ama çıktı. O 2026 çok rahat 2028 olabilir.

DDR4'ün devri ise 2024'te sıfır almak için kapandı. Nedir bütçen 20K altındadır falan alırsın gideri var ama 25K gibi bütçelerde ekran kartı biraz performanslı olsun diye o topun altına girilmez. Bir açık dünya oyunu çıkar, işlemci bayılır dersin bu oyun niye akıcı değil. Yarın öbür gün GTA VI çıktığında 7500F ve 4060 kullananın alacağı akıcılık 5600 ve 4060 Ti kullanandan daha iyi olacak misal.

Çünkü önemli olan maksimum FPS değil, %1 low ve %0.1 low FPS'tir. Bunda da işlemcinin tekli çekirdek gücü, önbelleği, mimarisi, RAM hızları en önemli etken.

Geri
Yukarı