2666 MHz RAM 2400 MHz'de çalışıyor

kısacası sisteminde uyumsuz (kısmen) donanım var gibi.
ASUS TUF H310 Gaming Plus
i3 8100
Corsair Vengeance 8 GB 2666 MHz
R7 370 4gb Nitro
120 gb ssd
600 watt psu
Sistem tam olarak bu dostum anakartı da araştırdım 2666 destekliyor
Xmp ile deneyebilirsin yada üstteki arkadaşın da dediği gibi anakartın en fazla desteklediği hız o olabilir.
Denedim xmpyi olmadı

Aslında işlemcinin 2400 desteğiyle tam olarak alakası yok, jedec standartları dikkate alındığında geçerli bir durum. Normalde xmp kısmından frekansınızı düzeltebilirsiniz. Öte yandan intel işlemciler yüksek frekanslarla beklenildiği kadar ölçeklenemiyor aslında. Bu yüzden 2400 ve 2666 MHz arasında neredeyse hiçbir fark olmayacaktır. Tek kanal ram kullanmakta performansınızı bir nebze düşürebilir.

2666 MHz RAM 2400'te çalışıyor. Anakart 2666 MHz destekliyor ve BIOS'tan 2666'ya aldığımda ekrana görüntü gelmiyor. Ancak kapat aç yapınca açılıyor ve RAM'ler 2133'te çalışıyor. BIOS'tan maximum 2400'e çekebiliyorum. Yoksa 2666'da çalışıyor da 2400 mü yazıyor?

Anakart: ASUS TUF H310 Gaming Plus
İşlemci: i3 8100
RAM: Corsair Vengeance 8 GB 2666 MHz

Eki Görüntüle 339999Eki Görüntüle 340000Eki Görüntüle 340001

Dostum aynı sorun bende de var, MSI Z170A gaming pro anakartım var ve Kingston Hyperx Pradator 2666 mhz Ramlarim. 2666 mhz ye çektiğim zaman 5-10 saniye çalışıyor ve reset atıp 2133 mhz ye çekiyor, bu demektirki uyum sorunu var ramler ile anakartın. Bende ne yaptım elle 2600 mhz ye getirdim ve en stabil halini buldum. Sende 2400 değilde 2600 ü denersen büyük ihtimal sende de çalışacaktır. Bazı anakartlar ile Ramler böyle sorunlar çıkarabiliyor ne yazikki :(

Benim de Kingston 16gb 3000mhz ram stok hızı 2400mhz ile çalışıyor msi z370-a pro anakartta. Xmp açınca 3000mhz oluyor. Biosu son sürüme güncelledikten sonra seninkine benzer bir sorun yaşadım ve ram frekansını değiştirince bilgisayar açılmadı. Forumdan bir arkadaşın tavsiyesi ile bir eski bios sürümünü yükleyince sorunum çözüldü. Bence sen de bir denemelisin bios güncellemeyi belki ondandır.

Benim de Kingston 16gb 3000mhz ram stok hızı 2400mhz ile çalışıyor msi z370-a pro anakartta. Xmp açınca 3000mhz oluyor. Biosu son sürüme güncelledikten sonra seninkine benzer bir sorun yaşadım ve ram frekansını değiştirince bilgisayar açılmadı. Forumdan bir arkadaşın tavsiyesi ile bir eski bios sürümünü yükleyince sorunum çözüldü. Bence sen de bir denemelisin bios güncellemeyi belki ondandır.
Dostum bios güncellemek mi yoksa eski sürüme geri dönmek mi? Eski sürüme geri dönmeyi deneyeceğim.
Dostum aynı sorun bende de var, MSI Z170A gaming pro anakartım var ve Kingston Hyperx Pradator 2666 mhz Ramlarim. 2666 mhz ye çektiğim zaman 5-10 saniye çalışıyor ve reset atıp 2133 mhz ye çekiyor, bu demektirki uyum sorunu var ramler ile anakartın. Bende ne yaptım elle 2600 mhz ye getirdim ve en stabil halini buldum. Sende 2400 değilde 2600 ü denersen büyük ihtimal sende de çalışacaktır. Bazı anakartlar ile Ramler böyle sorunlar çıkarabiliyor ne yazikki :(
Deneyeceğim teşekkürler.
IMG_20181110_201604.jpg

Xmpde böyle gözüküyor görev yöneticisinde 2400 mhz.

Son düzenleme:
Dostum bios güncellemek mi yoksa eski sürüme geri dönmek mi? Eski sürüme geri dönmeyi deneyeceğim.

Deneyeceğim teşekkürler.
Eki Görüntüle 342969
Xmpde böyle gözüküyor görev yöneticisinde 2400 mhz.

Hiç güncelleme yapmadıysan biosu son sürüme güncelle, güncelleme yaptıysan bir eski versiyonu indirip bir daha güncelleme yapıp dene bence kardeşim.

Nedense her güncelleme kısıtlama yada performans etkisi oluyor O yüzden güncelleme yapmayın üreticelerin tek derdi para her çıkana almamızı istiyor tıpkı apple
Samsun gibi 1 gün gelecek recep abi güncelleme yapmayın diyecek.

Merhaba
Hp Marka çok miktarda masaüstü ve laptopumuz var bunlar ddr4 2400 mhz ramla çalışıyor ram alacağız 2666 mhz alsak çalışırmı acil yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı