ASRock AB350M sistemde 2666 MHz RAM 2400 MHz'de çalışıyor

Salmanskt

Kilopat
Daha fazla  
2017 Ağustos ayında bir sistem toplamıştım. Sistem özellikleri kısaca Ryzen 1600, ASRock AB350M anakart, Sapphire RX580 Nitro+ 4 GB ekran kartı, Team Dark 2666 MHz Gaming RAM TM4TD266681RD. RAM'in çalışma hızını hiç merak etmemiştim dikkatimi de çekmemişti. Fakat gördüm ki 2133MHz'de çalışıyorlar. Ben de BIOS'tan 2666 MHz yapmaya çalıştım. Fakat PC kendini 5 6 defa kapatıp kapatıp açıyor en son PC ayarlar resetlenmiş bir şekilde kendini açıyordu. 2400' getirdiğimde sorun yaşamadım şu an da böyle kullanıyorum.

Neden 2666 MHz'de çalıştıramıyorum? Yanına aynı MHz ve CL değerinde farklı marka RAM alsam çift kanal çalışır mı? Bu RAM'i tamamen çıkarıp yerine 3200 MHz 2x8 16 GB RAM alsam yine MHz konusunda sıkıntı yaşar mıyım? Bilgili arkadaşları tartışmaya davet ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hem anakartının desteklemesi hem de bu değerlere OC olarak mı yükseltiyor ? Bunu öğrenmen gerekli eğer overclock değerlerini manuel olarak girmen gerekiyorsa bundan dolayı anakartın desteklediği değere otomatik çekiyor olabilir.

Merhabalar. Anakartımın sitesinden baktığımda desteklediğini görüyorum. XMP profile 1 ve oto şeklinde 2 profili var ikisinde de 2400'de sıkıntı çıkmazken 2666 MHz'de sorun yaşıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı