27 inç 2K monitörde 1080P video izlemek hakkında

Daha fazla  
Meslek
Arıcılık
27 inç 2K monitör almayı düşünüyorum. Oyundan daha çok web ve YouTube'da video izlemek için. Tecrübe ettiğim kadarıyla ve normal olarak 1080P videolar 2K ve 4K videolara oranla çok daha fazla. Benim sorum 27 inç 2K olan bir monitörde tam ekran olarak 1080P ya da 720P bir video izlediğinde görüntü nasıl olur? Bulanık mı olur, piksel piksel mi görünür, ya da rahatsız edici bir şey olmaz mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
27 inç 2K monitör almayı düşünüyorum. Oyundan daha çok web ve YouTube'da video izlemek için. Tecrübe ettiğim kadarıyla ve normal olarak 1080P videolar 2K ve 4K videolara oranla çok daha fazla. Benim sorum 27 inç 2K olan bir monitörde tam ekran olarak 1080P ya da 720P bir video izlediğinde görüntü nasıl olur? Bulanık mı olur, piksel piksel mi görünür, ya da rahatsız edici bir şey olmaz mı?
Ben izliyorum. Şahsen bi sıkıntı olmaz. Öyle "NATIVE" çözünürlük dışında monitörü kullanırsan olur. Bi deneyin görün. DSR falan yap bak nası görüntü bulanıklaşıyor. İsterse 720p monitör olsun. 720p kullanırsan çok net gözükür herşey. NATIVE herşey...

Ofiste 32" 2k monitör kullanıyorum. 1080P videoları full ekran izlemeyi sevemedim bir türlü. 1080P monitörde 720P izliyor hissiyatı ile aynı hissiyatı veriyor.

2K monitörde oyun oynarken 1080P'ye çekerseniz bulanık oluyor ve netlikte sıkıntı oluyor, çamur gibi oluyor , doğrudur. Fakat Youtube, Twitch gibi platformlarda 2K monitörde 1080P video izlerken oyunlardaki kadar bulanık olmuyor, evet biraz bulanıklaşıyor ve netlik düşüyor fakat oyunlardaki kadar değil. Yani 1080P ekranda 1080P video izlemek kadar net ve güzel olmuyor 2K'da 1080P video ama yine de çok fazla üzmez sizi. Yukarıda da yazılmış native çözünürlükte izlemek her zaman daha iyidir.

27” 1440p alabiliyorsan tabikide ondan al neden 1080p alasin ki? Hatta tamamen video film izlemeyi dusunuyorsan 4K 60Hz bir monitorde dusunebilirsin ama oyun da oynayacaksan en mantiklisi 1440p 144Hz.

Ben 27" 2K monitor kullanıyorum. Youtube ya da başka videolarda herhangi bir pikselleşme yok.

İkincisi 720P, diğeri 2k ekran görüntüsü.
2k.JPG
hfd.JPG

Jpeg olduğundan pek farkı anlayamazsın ama en azından kötü olmadığını çok net görebilirsin.
Sorun sadece kaynak kötü ise yani gerçek 720P olmayıp öyleymiş gibi olan videolarda, ki onları FHD ekranda izlesen de kötü olur.

Son düzenleme:
anlaşılıyor :D
Ben 27" 2K monitor kullanıyorum. Youtube ya da başka videolarda herhangi bir pikselleşme yok.

İkincisi 720P, diğeri 2k ekran görüntüsü.Eki Görüntüle 495882Eki Görüntüle 495883
Jpeg olduğundan pek farkı anlayamazsın ama en azından kötü olmadığını çok net görebilirsin.
Sorun sadece kaynak kötü ise yani gerçek 720P olmayıp öyleymiş gibi olan videolarda, ki onları FHD ekranda izlesen de kötü olur.

Geri
Yukarı