2D Oyun Yapmak İçin Uygun Yazılım?

tolu2001

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar, 2d oyun yapmakta kararlıyım iyi bir oyuncuyum. Öyle hemen profesyonel bir oyun yapamayacağımın bilincindeyim. Başka oyun motorlarınıda kullanmak istemiyorum açıkçası. Uzun lafın kısası yazılımları araştırmadım pek fazla kodlar ile yapacağım oyunu. Java, c++ gibi yazılımlar varmış. Bilgili arkadaşlar beni bilgilendirin lütfen. Kullanımlarını öğrenirim ama hangisini kullanacağım.

Kütüphane kullanmamak işini çok zorlaştırır. Javascript ile de yapabilirsin.
Bunlar javascript oyun motoru ile yapılmış oyunlar:
impactjs.com: Impact Games
http://melonjs.org/gallery.html
www.pandajs.net: Panda.js - Showcase

Bunlarda js için oyun kütüphaneleri:
html5gameengine.com: HTML5 Game Engines - Find Which is Right For You

Javascript ile yaparsan telefonlara da uyarlaman kolay olur.

Neden nesne tabanlı olmayan bir dil öneriyorsunuz? Bence unity de C# ile yapmak çok daha mantıklı.

Neden nesne tabanlı olmayan bir dil öneriyorsunuz? Bence unity de C# ile yapmak çok daha mantıklı.

Önermemin nedeni basitliğinden dolayı. Üstelik arkadaş zaten basit oyunlar yapacak anlaşılan.
Kaldı ki arkadaş C# bilmiyor büyük ihtimal. Hatta programlama bilgisi var mı onu da bilemiyorum. C#'ı , JS'ye nazaran daha zor öğreneceğini düşünüyorum.

Önermemin nedeni basitliğinden dolayı. Üstelik arkadaş zaten basit oyunlar yapacak anlaşılan.
Kaldı ki arkadaş C# bilmiyor büyük ihtimal. Hatta programlama bilgisi var mı onu da bilemiyorum. C#'ı , JS'ye nazaran daha zor öğreneceğini düşünüyorum.

Aslında oyun yapmak nesne tabanlı programlama mantığı öğrenmek için en iyi ortamlardan biri. Hani belki tıkladığı butonun vs nesne olduğunu o kadar rahat algılayamaz yeni başlayan biri ama kedi,köpek,masa,silah ne bileyim insan gibi hakikaten elle tutulur kavramlar olunca bunlar nesnedir. Bunların ismi vardır her birinin kendine has özellikleri vardır gibi biraz daha kafasında mantık kurabilir hale gelir diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı