2K gerekli mi?

Bütçe
3000
Hikayeli oyun oynuyorsan Hz değerini önemsemeyin derim. Zaten ekran kartın ve işlemcin orta seviye iken ilerde hiç 90 üstü alamazsın.
Yüksek renk gamı hacmi(sRGB değil diğerleri) ve 2K çözünürlük kombinasyonu en harika deneyim olur senin için. Film izlediğinizi de göz önünde bulundurursak black barların çirkin durmaması için iyi bir black Uniformaty sağlayabilen monitör kullanmanızı öneririm.
Hatta siz kesin Samsung Odyssey G5 düşünmüşsünüzdür, sakın düşünmeyin! Edge arka aydınlatma ve bu kadar berbat bir monitör.

Mesela montaj uygulamalarında ön izleme veya timeline'da daha büyük bir alana sahip oluyorsun.
Hocam teşekkürler öncelikle yorumun için ve evet G5 modeline de bakmıştım fakat bir arkadaşım çok beğenmediğinden biraz arka plana atmıştım o modeli, 2k monitör almaktan kesin emin olsam, şu anda aklıma en çok yatan monitör LG27GL83A-B , hem ips hem 2k 144hz vesaire yani dediğim gibi aslında kafamdaki soru daha çok 2k nın gerekli olup olmamasında.

3000TL bütçesi var ise 1080p 144hz almanın mantığı yok ileride RTX 3060-3070 gibi bir kart takabilir.
FPS takıntısı yoksa alınabilir. 2-3 sene sonra ekran kartı değiştirecek diye kendine işkence etmesi yersiz biraz. Bugün için konuşuyoruz.

FPS takıntısı yoksa alınabilir. 2-3 sene sonra ekran kartı değiştirecek diye kendine işkence etmesi yersiz biraz. Bugün için konuşuyoruz.

2K monitör alınca 1080p de oynayabiliyor geleceğe yatırım olarak söyledim.
Hocam teşekkürler öncelikle yorumun için ve evet G5 modeline de bakmıştım fakat bir arkadaşım çok beğenmediğinden biraz arka plana atmıştım o modeli, 2K monitör almaktan kesin emin olsam, şu anda aklıma en çok yatan monitör LG27GL83A-B, hem IPS hem 2K 144Hz vesaire yani dediğim gibi aslında kafamdaki soru daha çok 2K'nın gerekli olup olmamasında.

Bunla çok fark yok arasında.

Bu da alınabilir bütçe artar ise.
hocam teşekkürler fakat 32 inç deneyimleyebildim ve gözümü ciddi yoruyor 24-27 ideal diyelim

Hocam teşekkürler fakat 32 inç deneyimleyebildim ve gözümü ciddi yoruyor 24-27 ideal diyelim

O zaman LG alın hocam.

Önceki kartım RTX 2060 idi. BF5'te 1080P 144 HZ için yetersizdi. Onu satıp 6-7 ay sonra RTX 2070'e geçtim. RTX 2060'ı 2K için kullanırsan 2 yıl sonra değiştirmen gerekebilir veya epey grafik ayarı kısmak zorunda kalabilirsin. 24 inch 1080P 144 HZ 8 BIT ( 16.7 milyon renk veriyor) TN panel olan Viewsonic XG2401 monitörümü 27 inch 1080P 144 HZ 10 BIT ( 1 milyar renk veriyor) IPS panel olan MSI OPTIX MAG274R ile değiştiriyorum.
Seçimimde etkili olan düşüncelerim:
-Uzun süre ekran kartımı değiştirmek istemiyorum.
-Yüksek FPS ve yüksek grafik kalitesinin akıcılık ve kalitesine alıştım
-Masamın derinliği fazla ve bunu ben istemiştim. Monitöre en fazla 80 CM yakınlaşıyorum. Oyunları yüksek FOV ile oynuyorum ve bu yüzden 24 inch ekranda görüntü uzaklaşıyor. Ekrana olan uzaklığımdan 24 inch küçük geliyor bana. Bu sebeplerden 1080P ve 27 inch monitörde pikselleşmeyi göremem. Bu hususta sorun olmaz
-Vatan Bilgisayar'da 10 BIT olan bu monitörü 2400 TL civarında görünce internette satışı olmayan, mağazada olmadığı halde başka mağazadan sipariş yaptırdım.
-Renk gamutu SRGB %132, DCI P3 %95.

Hocam teşekkürler öncelikle yorumun için ve evet G5 modeline de bakmıştım fakat bir arkadaşım çok beğenmediğinden biraz arka plana atmıştım o modeli, 2k monitör almaktan kesin emin olsam, şu anda aklıma en çok yatan monitör LG27GL83A-B , hem ips hem 2k 144hz vesaire yani dediğim gibi aslında kafamdaki soru daha çok 2k nın gerekli olup olmamasında.
Ben 19inç 960p'den 15.6 inç 1080P'ye geçince ahım şahım bir değişim yaşamadım. Sevdiğim tek şey daha minimalist yazılar ve dediğim gibi montaj için daha yararli olması idi.
27GL83A-B modelini de beğenmiyorum (ben mi çok kafaya takıyorum bu değerleri, anlamadım gitti).
Rec. 2020 gibi geniş bir renk gamından kırmızı ve mavi çok iyi olsa da açık mavi ve yeşilleri iyi değil.
Ayrıca Odyssey G5 gibi kötü Black Uniformaty sağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı