2K monitörde 1080P oyun ve videoda bulanıklaşma olur mu?

soner23

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar .2K 27" monitör düşünüyordum hatta bu konuyu açtım alınır mı diye ama edindiğim bazı bilgiler ışığında 2K monitörlerde 1080p oyun ve videolarda bulanıklaşma oluyormuş. 2K 27" kullanan arkadaşların bu konuda deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Yakında oturuyorsanız pixeller rahatsız eder 27 inç için. 1080p yapıp 2X MSAA'yı açarsanız FPS fazla etkilemez ama görüntü net olur.

Ekran.

Bu çözüm oyunlar için video seyretmek istersek nasıl bir çözüm gerekir.

Videoda izlerken zaten 2K ekranı kullanırsınız, YouTube'dan 2K görüntü ayarını seçmek lazım.

Yakında oturuyorsanız pixeller rahatsız eder 27 inç için. 1080p yapıp 2X MSAA'yı açarsanız FPS fazla etkilemez ama görüntü net olur.
MSAA açacağına native 2K açsın oyunu. Çalışma prensipleri %80 aynı zaten, alacakları FPS de keza öyle.

MSAA açacağına native 2K açsın oyunu. Çalışma prensipleri %80 aynı zaten, alacakları FPS de keza öyle.

2X MSAA FPS'yi fazla etkilemiyor, çok fazla bir etkisi olmuyor ama oyundaki pixelleşmeyi azaltıyor. Oyunu 2K açarsan 2K açacak ekran kartı işlemci gerekli. Birisi ekranda gördüğün pixeller arasına filtre atarak daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Diğeri ekrandaki pixel sayısını arttırıp daha net gözükmesini sağlıyor. %80 aynı değil yani. 1280x720'de 2xmsaada Little Nightmares oynuyorum görüntü 1080'de bir tık daha net ama yakından bakarsan 2xmssaa daha düzgün işliyor. Ayrıca 1080'de oyunda kasmalar yaşanırken 720 de yaşanmıyor.

@Windows 7 @DTB Arkadaşlar sistemim şu şekilde ekran kartımı 3080 ile güncelleyebilirim kısa süre içinde 2K mı alayım yoksa Fhd karar veremiyorum.

• İşlemci i7 11700K
  • Gigabyte Aorus Rtx 3070 ti Master
  • Anakart ASUS ROG STRIX Z590-F
  • SSD Samsung NVMe 980 Pro 1TB
  • G.Skill-32 GB-2x16 GB-Trident-Z-RGB-4000MHz
  • Arctic Liquid Freezr II 360 A-RGB
  • 2Tb 7200rpm Hdd
  • Xpg Core Reactor 850W Gold

2X MSAA FPS'yi fazla etkilemiyor, çok fazla bir etkisi olmuyor ama oyundaki pixelleşmeyi azaltıyor. Oyunu 2K açarsan 2K açacak ekran kartı işlemci gerekli. Birisi ekranda gördüğün pixeller arasına filtre atarak daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Diğeri ekrandaki pixel sayısını arttırıp daha net gözükmesini sağlıyor. %80 aynı değil yani. 1280x720'de 2xmsaada Little Nightmares oynuyorum görüntü 1080'de bir tık daha net ama yakından bakarsan 2xmssaa daha düzgün işliyor. Ayrıca 1080'de oyunda kasmalar yaşanırken 720 de yaşanmıyor.
Çözünürlük ile işlemcini alakası yok. Takılmalar da sistemin tam sınırda diye muhtemelen.
@Windows 7 @DTB Arkadaşlar sistemim şu şekilde ekran kartımı 3080 ile güncelleyebilirim kısa süre içinde 2K mı alayım yoksa Fhd karar veremiyorum.

• İşlemci i7 11700K
  • Gigabyte Aorus Rtx 3070 ti Master
  • Anakart ASUS ROG STRIX Z590-F
  • SSD Samsung NVMe 980 Pro 1TB
  • G.Skill-32 GB-2x16 GB-Trident-Z-RGB-4000MHz
  • Arctic Liquid Freezr II 360 A-RGB
  • 2Tb 7200rpm Hdd
  • Xpg Core Reactor 850W Gold
Monitör uzun süreler boyunca kullanabileceğin bir parça, 2K alman iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı