2K sıralama ile hangi üniversite tercih edilebilir?

Yazılım mühendisliği istiyorum aslında fakat en iyi bölüm Bahçeşehir Üniversitesinden 7 bin sıralama ile başlıyor ve akreditesi de olmadığı için uygun bir seçeneğim var gibi görünmüyor. Bu yüzden bilgisayar mühendisliğine yönelmek durumunda kaldım lakin sonucuma göre önde gelen Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Koç üniversitelerine yerleşemiyorum bu da beni büyük kararsızlığa itti. Acaba seneye tekrar mı denemeliyim?
Bence bir yıl daha sınav eziyetini çekmeyin. Yazılım ile ilgili bir bölüm ya da size bu alanda fayda sağlayacak bir bölüm seçin. Bilkent özelinde şunu söyleyebilirim, okuldan çıktığınızda çok iyi ingilizceniz olur ve hakkını vererek okursanız herhangi bir bölümden daha önemli olan “bir şeyi nasıl araştıracağınızı, öğreneceğinizi” bilirsiniz. Zaten sektörde gördüğüm kadarıyla Türkiye’deki 3-5 iyi üniversiteyi diğer okullardan ayıran şey bu. Son olarak, Bilkentte CTIS diye bir bölüm daha var, çok bilgim yok ama yazılım üzerine bir bölüm bu da.

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü araştırabilirsiniz. Bence güzel bir seçenek bu sıralamalarda.

@atior4ti'nin istediğinden biraz daha farklı bir iş elektronik ve haberleşme. Ciddi elektronik odağı var, daha çok sinyal analiziyle alakalı anladığım kadarıyla. Türkiye'de nasıl olduğunu ilk elden deneyimlemedim ama mesela normalde bilgisayar mühendisleri ve elektrik-elektronik mühendislerini lisans seviyesinde ayıran noktalardan biri de bilgisayar mühendislerinin görece olarak çok daha az elektromanyetik teorisi öğrenmesidir. Elektronik ve haberleşmedeyse elektromanyetizma ve sinyal analizine ağırlık veriliyor olabilir. Üniversiteden üniversiteye değişir sanırım, mesela VLSI gibi şeylere odaklanıyorsa İTÜ'deki bu bölüm düşünülebilir. Biraz araştırmak lazım.

Bir yıl daha sınava çalışmanız bence çok gereksiz, hiç kendinizi yorup zaman kaybetmeyin derim. Akreditasyon konusunda da ABET akreditasyonu önemli, doğrudur. Olmaması diplomanızın derecesini sıfıra indirmez tabii ama olması kesinlikle daha iyidir. Özellikle ileride yurt dışında çalışmak istemeniz durumunda. Yine de yazılım sektöründe önemi biraz daha azalıyor diğer mühendisliklere göre. Benim elektroniğe ilgim yok, bilgisayarların donanım seviyesinde nasıl çalıştığını minimum seviyede öğrenmem yeter diyorsanız yazılım mühendisliği bölümü seçmeniz daha iyi olur ama bilgisayar mühendisliğine de negatif olmayın derim. Bunların nasıl öğretildiği de üniversiteden üniversiteye değişiyor. Kimi üniversite bilgisayar mühendisliğinde elektroniğe doğru kayarken kimi yurt dışında "computer science" olarak bilinen yazılım odaklı bölüme kayıyor. Bu noktada üniversiteleri ve bölümleri araştırmanız, orada okuyanlarla konuşmanız daha iyi olur.

Bir üniversiteye takılıp kalmayın. Siz istediğiniz üniversiteyi yine yazın bu arada tercihlerinizi, zaten olmaz demeyin bence. Onun dışında geçen yılın sıralamalarına baktığımda İTÜ'nün bilgisayar mühendisliği bölümüne girebilirsiniz gibi gözüküyor. ABET akreditasyonu da var. Sırf İTÜ yerine Bilkent'e gitmek için bir yıl daha harcamak ve riske girmeye bence gerek yok. Uzun vadede bu farkın bir şey değiştireceğini de sanmıyorum. Önemli olan siz kendinizi geliştirmeye odaklanın.

@atior4ti'nin istediğinden biraz daha farklı bir iş elektronik ve haberleşme. Ciddi elektronik odağı var, daha çok sinyal analiziyle alakalı anladığım kadarıyla. Türkiye'de nasıl olduğunu ilk elden deneyimlemedim ama mesela normalde bilgisayar mühendisleri ve elektrik-elektronik mühendislerini lisans seviyesinde ayıran noktalardan biri de bilgisayar mühendislerinin görece olarak çok daha az elektromanyetik teorisi öğrenmesidir. Elektronik ve haberleşmedeyse elektromanyetizma ve sinyal analizine ağırlık veriliyor olabilir. Üniversiteden üniversiteye değişir sanırım, mesela VLSI gibi şeylere odaklanıyorsa İTÜ'deki bu bölüm düşünülebilir. Biraz araştırmak lazım.

Bir yıl daha sınava çalışmanız bence çok gereksiz, hiç kendinizi yorup zaman kaybetmeyin derim. Akreditasyon konusunda da ABET akreditasyonu önemli, doğrudur. Olmaması diplomanızın derecesini sıfıra indirmez tabii ama olması kesinlikle daha iyidir. Özellikle ileride yurt dışında çalışmak istemeniz durumunda. Yine de yazılım sektöründe önemi biraz daha azalıyor diğer mühendisliklere göre. Benim elektroniğe ilgim yok, bilgisayarların donanım seviyesinde nasıl çalıştığını minimum seviyede öğrenmem yeter diyorsanız yazılım mühendisliği bölümü seçmeniz daha iyi olur ama bilgisayar mühendisliğine de negatif olmayın derim. Bunların nasıl öğretildiği de üniversiteden üniversiteye değişiyor. Kimi üniversite bilgisayar mühendisliğinde elektroniğe doğru kayarken kimi yurt dışında "computer science" olarak bilinen yazılım odaklı bölüme kayıyor. Bu noktada üniversiteleri ve bölümleri araştırmanız, orada okuyanlarla konuşmanız daha iyi olur.

Bir üniversiteye takılıp kalmayın. Siz istediğiniz üniversiteyi yine yazın bu arada tercihlerinizi, zaten olmaz demeyin bence. Onun dışında geçen yılın sıralamalarına baktığımda İTÜ'nün bilgisayar mühendisliği bölümüne girebilirsiniz gibi gözüküyor. ABET akreditasyonu da var. Sırf İTÜ yerine Bilkent'e gitmek için bir yıl daha harcamak ve riske girmeye bence gerek yok. Uzun vadede bu farkın bir şey değiştireceğini de sanmıyorum. Önemli olan siz kendinizi geliştirmeye odaklanın.
Sanırım haklısınız. En iyi seçenek İTÜ denemek gibi görünüyor. Tabii ilk önceliklerimi de yazacağım ama realistik düşünmek de lazım. Teşekkürler.

Ben de 531 puanla 2850'deyim ve ayni durumu yasiyorum. İstedigim bolum bilgisayar muhendisligi ama İTÜ veya ODTÜ gelmiyor. Cevrem tipa gitmemi öneriyor, cok kararsizim.

Ben de 531 puanla 2850'deyim ve ayni durumu yasiyorum. İstedigim bolum bilgisayar muhendisligi ama İTÜ veya ODTÜ gelmiyor. Cevrem tipa gitmemi öneriyor, cok kararsizim.
Aramızdaki 4 puana 800 kişi girmiş, olaya bakar mısın.
Başka üniversitelere bakıyorum, sen de seçeneklerini değerlendir. Mühendislik gibi teknik bir şeyden puan dolayısıyla tamamen alakasız olan tıpa atlamak muhtemelen kötü bir karar olur.

Aramızdaki 4 puana 800 kişi girmiş, olaya bakar mısın.
Başka üniversitelere bakıyorum, sen de seçeneklerini değerlendir. Mühendislik gibi teknik bir şeyden puan dolayısıyla tamamen alakasız olan tıpa atlamak muhtemelen kötü bir karar olur.
Peki mühendislik icin teknik üniversite olmasa cok sıkıntı olur mu egitim acisindan su an siralamama en iyi ozyegin unide bilgisayar geliyor ama vakif universitesi veya onun yerine muhendislik alaninda baska bir bölüm mu secsem odtu veya itu ya gitmek icin diger bir ihtimal ise istanbul universitesi eski adiyla çapa oluyor galiba oraya mi gitsem

Arkadaşlar ben de 1700 sıralamadayım. Arada kaldığım için ben de düşünüyorum ODTÜ ee tercih edeceğim. Bilkentten bir abiyle. Konuştum şu an yüksek lisans yapıyor. Kendisi elektrik elektronik çoğu sektörü arkasında bırakır istihdam açısından dedi. Benim biraz ilgim var zaten. Bir de mühendislik için Ankara üniversitelerini önerdi. Yurt dışı için ODTÜ ve bilkent çok değerli diye de ekledi. Endüstri ben de düşünüyordum hala da düşünüyorum ama her şeyden azar azar bildikelri içğn Türkiye'de bir karşılığı var mıdır bilemiyorum. ODTÜ ee bitirp yüksek lisansımı belli endüstri ya da işletmeden yapacağım.

Bu sabah YKS sonuçları açıklandı. Ben ilk 500 beklerken 534 puanıma rağmen 2 bin sıralama gördüm ve açıkçası biraz yıkıldım. Hedefim Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği idi ama 432'den almış bu bölüme şu an girmem imkansız gibi. Aklımda birkaç şey var. Bu sıralama ile Özyeğin gibi başka üniversitelerde yazılım mühendisliği mi bakmalıyım yoksa Bilkent'te endüstri mühendisliği mi okumalıyım? Bilkent'i gerçekten istiyorum ve çok seçkin bir üniversite. Endüstri mühendisliği okuyup yazılıma yönelmem kolay olur mu? Yazılımcı gibi çalışabilir miyim? Kafam çok karışık, yardımcı olursanız harika olur.
Boğaziçi veya Galatasaray Üniversitelerinden birini tercih et eğer istediğin bölüm varsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı