2K ve 144-180Hz monitör önerisi

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
İyi günler. Arkadaşıma 2K ve 144-180Hz arası bir monitöre ihtiyacımız var. Alınabilecek en ucuz 2K'lara bakıyoruz. Dolayısıyla VA panele razı olmamız gerekiyor gibi.

Daha çok görüntü kalitesi önemli çünkü FPS oyunları oynuyor ancak sık ve rekabetçi değil. Genellikle keyfi. Bu yüzden ghosting'den kör etmeyecek, bulanık göstermeyecek düzeyde hızlı olsa yeter. Görüntü kalitesi olarak da temel kriterimiz tek özelliği 2K ve yüksek HZ olmaması, yani verdiğimiz paranın altındaki monitörlerin görüntü kalitesiyle yarışmaması. En azından biraz renk gamutu olsun, parlaklık en dip 200-250 nit olmasın.

Öneriler için şimdiden teşekkürler. Ocak başına kadar almamız lazım aralık indirimlerinde.

@BerkayZ87 @Saint Lucia

İncelemesi olan en dip VA modeller bunlar.

Odyssey G5 incelemesi var ama berbat bir model. O monitörü kullanan birisi ghosting alerjisi kazanır.

Şahsen ucuz VA'lardan uzak dururdum. Yukarıda atmış olduğum monitörler, incelemesi olup da kötünün iyisi olan modeller. Asla kendime tercih etmem.

En azından şu modeli almaya çalışırdım. Evet, kontrast olarak yerlerde sürünüyor ama ghosting, maksimum parlaklık ve renk gamutu bakımından başarılı bir model. Kontrastı 800:1, maksimum parlaklığı 400cd+ civarı, renk gamutu ise %95 DCI-P3'e dayanan bir model.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ise diğerine nazaran biraz daha pahalı ancak daha oturaklı bir model. Bunun paneli de biliniyor. İncelemelerde 1250:1 kontrast, 380cd parlaklık ve %95 DCI-P3 sunuyor. Eğer Xiaomi kısıtlama koymadıysa 10-bit'i 165 Hz bir şekilde de alabiliyor olman gerek, çünkü DP 1.4 koymuşlar buna. G27Q'da da aynı panel var ancak onda DP 1.2 olduğu için 10-bit 144 Hz veremiyor, 120 Hz limiti var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

7.5 fazla hocam ya.

Bu modeller hakkında düşünceniz nedir? Philips'in incelemesini ben bulamadım ama MSI'ın var. MSI kasımda 5.8k'ya kadar düşmüş.

AOC'un da CQ27G2SE modeli var diğer özellikleri bayağı iyi fakat 200nit parlaklık ölçmüşler. Çok düşük olduğu için eledim.
Yine Viewsonic VX2718'e bakmadım çünkü renk gamutu çok standart gözüktü.

Koorui markasını Monitors Unboxed incelemelerinde falan görmüştüm yanlış değilsem. Gamepower gibi bir marka olmasa gerek o zaman. Tabii ne kadar ekmek o kadar köfte ama yine de bir sorayım dedim. Bu alınmaz değil mi?

SİLİNDİ.

Son düzenleme:
7.5 fazla hocam ya.

Bu modeller hakkında düşünceniz nedir? Philips'in incelemesini ben bulamadım ama MSI'ın var. MSI kasımda 5.8k'ya kadar düşmüş.
MSI'ın incelemesi varsa atabilir misin?
Koorui markasını Monitors Unboxed incelemelerinde falan görmüştüm yanlış değilsem. Gamepower gibi bir marka olmasa gerek o zaman. Tabii ne kadar ekmek o kadar köfte ama yine de bir sorayım dedim. Bu alınmaz değil mi?
Burada incelenmiş. Gecikme bakımından kötü, 11.6ms ortalama GtG ölçülmüş ancak kontrast ve renk gamutu bakımından normal. Maksimum parlaklığı da 296cd ölçülmüş.

6999'a HDR400, 10 bit, 1250:1 ancak satıcı farklı site ve 2019 model gözüküyor. Bilginiz var mı nasıl bir monitör?
Acer'ın modelleri çorba. 1 harf değiştiriyorlar bambaşka monitör oluveriyor. O yüzden fikrim yok.

MSI'ın incelemesi varsa atabilir misin?

Bu model için RTİNGS berbat uniformity derken Tomshardware övmüş. Rtings o kadar gömmüş ki biraz çekindim. Yoksa fena durmuyor çünkü ikisi de çok hızlı demişler. Kontrast 3300:1, parlaklık 350, %80 DCI-P3 falan.
Burada incelenmiş. Gecikme bakımından kötü, 11.6ms ortalama GtG ölçülmüş ancak kontrast ve renk gamutu bakımından normal. Maksimum parlaklığı da 296cd ölçülmüş.
Yani ghosting partisi mi?
Zaten bu terimleri de anlamış değilim.
Ghosting, smearing ve trailing herhalde arkada çıkan siyah iz?
Inverse ghosting veya overshoot ise ghosting'in önde olan hali?
Motion blur dedikleri görüntünün bulanıklığı?
Bir iki şey daha vardı sanki parlak ghosting diyorlardı herhalde. Onu da hatırlamıyorum.
Edit: off off ne çok terim var. Çok denedim bir türlü anlamadım arkadaş.

En azından şu modeli almaya çalışırdım. Evet, kontrast olarak yerlerde sürünüyor ama ghosting, maksimum parlaklık ve renk gamutu bakımından başarılı bir model. Kontrastı 800:1, maksimum parlaklığı 400cd+ civarı, renk gamutu ise %95 DCI-P3'e dayanan bir model.
Evet bu özellikler çok iyi duruyor ama siz de biliyorsunuz 800:1 de çok kötü. Siyah olmayacak resmen. Bu yüzden diğer özellikler de bir işe yaramayacak gibi.

Son düzenleme:

Bu model için RTİNGS berbat uniformity derken Tomshardware övmüş. Rtings o kadar gömmüş ki biraz çekindim. Yoksa fena durmuyor çünkü ikisi de çok hızlı demişler. Kontrast 3300:1, parlaklık 350, %80 DCI-P3 falan.
MAG271CQR ile G271CQR aynı monitör değil. Dolayısıyla incelemesi yok kabul ediyorum o modeli de.
Ghosting, smearing ve trailing herhalde arkada çıkan siyah iz?
Black Smearing;

uhz0y5svymj61-min.gif

Kalan terimleri tek görselde ifade edecek olursak;

1702128960029.png

Evet bu özellikler çok iyi duruyor ama siz de biliyorsunuz 800:1 çok kötü. Siyah olmayacak resmen. Bu yüzden diğer özellikler de bir işe yaramayacak gibi.
Kontrast uğruna pek çok şeyi feda ediyorsun, bunu da düşünmek gerek. Diğer tarafta ise sadece nispeten siyahları kaybediyorsun. Evet, kontrastın görüntü kalitesine etkisi büyük ama renk gamutu, parlaklık, ghosting ve black smearing gibi önemli etkenler de var.

@BerkayZ87 Şimdi hocam, 7K altında 2 MSI, 1 Philips, 1 AOC model var. Bunlardan önerdiğiniz yok mu?

7-7.2k arasında 2 MSI, Dell ve IPS Viewsonic var. Ama açıkçası 6.5k'nın üstünü verebilir mi bilmiyorum.

Kasım indiriminde bu civara düşen güzel monitör olmadı mı? Belki aralıkta da düşer.

Bir de 2K için önerdiğiniz min. monitör nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı