2K vs 1080p günlük kullanımda çok fark eder mi?

gmaschine

Hectopat
Yer
İzmir
Ben 1600p veya 2K ekranlı bir laptop almayı planlıyorum. Ana amacım yazılım için olacak yazılımda sizce çok fark eder mi?
2K alırsam oyun performansı 1080p modellere göre düşük olacak ama monitöre bağlayıp oynarım oyun oynayınca diye düşündüm.
Günlük ders/programlama tarzı işlerde fark az ise 1080p alacağım ancak Reddit'e vs birçok kişi 2K ekran yazılım için çok daha iyi olur demiş. Sizce?

30 inç boyutunda 1080p Ultrawide çözünürlüğe sahip bir monitör kullanıyorum. İnç başına düşen piksel değeri 93 PPI. Hiçbir şikayetim yok.
Hem yazılım, tasarım hem film, oyun hem de rekabetçi oyun oynayabiliyorum. Çok memnunum.
İş dünyası için özellikle yazılım için Ultrawide monitör almalısınız. Çok farkediyor.

Teşekkür ederim. 2560x1600 ve 16:10 ekran bir ürün düşünüyordum hem ekrana daha çok şey sığıyor diye hem de görüntü kalitesi için. Oyun oynarken monitöre bağlayıp 1080P'de oynayacağım zaten. Ama cidden dediğiniz gibi neredeyse fark yok gibiyse 1080p modellere de bakabilirim. Diğer yandanda yabancı kaynaklarda özellikle yazılım alanında çok fark ettiğini 1600PNIN bariz daha iyi olduğunu yazmışlar kafam karıştı…

Teşekkür ederim. 2560x1600 ve 16:10 ekran bir ürün düşünüyordum hem ekrana daha çok şey sığıyor diye hem de görüntü kalitesi için. Oyun oynarken monitöre bağlayıp 1080P'de oynayacağım zaten. Ama cidden dediğiniz gibi neredeyse fark yok gibiyse 1080p modellere de bakabilirim. Diğer yandanda yabancı kaynaklarda özellikle yazılım alanında çok fark ettiğini 1600PNIN bariz daha iyi olduğunu yazmışlar kafam karıştı…
Çoğu yazılımcı monitörünü dikey kullanır. O yüzden boy oranı ne kadar artarsa o kadar iyi olur mantığıyla yazmış olabilirler. Ancak, ben enlemesine geniş bir ekranda daha rahatım.

Asıl kullanım kolaylığı farkı yüksek çözünürlükten ziyade görüntü oranından dolayı olacaktır. Gördüğüm kadarıyla tasarım, kodlama gibi işlerle uğraşan kişiler 16:10 monitörlere bayılıyorlar. 16:10 1920x1200 ekranlı laptoplara bakabilirsiniz.

Yüksek çözünürlüğün avantajı daha net, temiz ve keskin görüntü sunması. Küçük ekranlarda kullanım mesafesinden ve insan gözü limitlerinden dolayı yüksek çözünürlüğe gerek yok.

Bazı yerlerde 4k 1080p arası fark çok ama 2k 1080p arası o kadar değil denmiş.Bazıları da almışken 2k al demiş.Neyse fazladan zarar gelmez zaten oyun oynarken her türlü monitöre bağlıyorum.2k alacağım en azından günlük işlerde daha kaliteli bir ekrana sahip olurum.Teşekkürler hepinize

24" 1080p monitör de kullandım, şimdi 27" 1440p monitör kullanıyorum arada bariz fark var.

Masaüstü kullanımında 1440p kullanacaksan alabilirsin, performans sıkıntısı filan olmaz. Oyunlarda zorlayacaktır fakat 1080p monitör alıp ona takacağım diyorsunuz, o zaman onda da problem yok. Hayırlı olsun şimdiden.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı