2x4 + 4 + 4 GB RAM uyumlu olur mu?

xloney

Hectopat
Merhaba. Şu an 4 RAM slotlu anakartımda 2x4 Dual kit RAM bulunuyor. Aynı modelin satışını internette herhangi bir sitede bulamadım. Diğer konularda da farklı marka olup CL ve MHz değerleri aynı olan RAM kullanımının genelde sorun çıkartmadığı söylenmiş ama Dual kit RAM + 2 Single RAM senaryosuna denk gelmedim.

Mevcut RAM'lerimin aynı CL ve MHz değerlerine sahip fakat farklı marka olan 2 adet 4 GB Single RAM alırsam, 1 adet 2x4 GB Dual kit + 2 adet 4 GB Single RAM'in çalışmasında herhangi bir sorun oluşur mu? Bu şekilde bir kullanım olduğunda Dual kit olan RAM'ler Single olarak mı çalışmaya başlarlar? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalışmaz diye bir şey yok. Uyumlu olursa Dual Channel olarak çalışıyorlar. Fakat az da olsa uyumsuzluk yapabilir.

Bahsettiğiniz uyumsuzluk tam olarak nasıl bir soruna sebep oluyor? Olması gerekenden daha az performanslı olması gibi bir durum mu yoksa mavi ekran gibi mi?
Değerleri aynı olursa performans olarak fark olacağını zannetmiyorum. Hiç açılma da olmayabilir, mavi ekran da verebilir. Maalesef bunun garantisi olmuyor.

Çipleri farklı olacaktır büyük ihtimalle. Aynı MHz'de sorun yaşamayabilirsiniz kesinliği yok ama. Ayrıca XMP açar veya RAM'lerin MHz'sini artırmaya çalışırsanız mavi ekran ve reset yersiniz. 2x8 veya ayrı 4x4 set almak daha sağlıklı olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı