2x8GB ve 2x16GB RAM birlikte kullanılabilir mi?

Anakart ve işlemci destekliyorsa sıkıntı yok.

Benim de merak ettiğim bir konuydu. Şu anda Corsair Vengance RGB Pro 2x8 3200 mhz CL16 değerli ram ve Corsair Vengance RGB Pro 1x16 3200 mhz CL16 bu iki rami birlikte kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum. Lakin şu anda sistemim de 2x8 + 1x16 ram kullanıyor olsam bile 2x8 + 2x16 olarak mı kullansam yoksa 4x8 olarak mı kullansam emin olamadım. Nasıl bir fark olurdu merak ediyorum.

Benim de merak ettiğim bir konuydu. Şu anda Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 3200 MHz CL16 değerli RAM ve Corsair Vengeance RGB Pro 1x16 3200 MHz CL16 bu iki RAM'i birlikte kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum. Lakin şu anda sistemim de 2x8 + 1x16 RAM kullanıyor olsam bile 2x8 + 2x16 olarak mı kullansam yoksa 4x8 olarak mı kullansam emin olamadım. Nasıl bir fark olurdu merak ediyorum.

4x8 GB çok daha sağlıklı çalışır diye düşünüyorum ancak aynı model olmalarına dikkat ediniz. Benimki bi düşünce, daha da araştırabilirsiniz.

Benim de merak ettiğim bir konuydu. Şu anda Corsair Vengance RGB Pro 2x8 3200 mhz CL16 değerli ram ve Corsair Vengance RGB Pro 1x16 3200 mhz CL16 bu iki rami birlikte kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum. Lakin şu anda sistemim de 2x8 + 1x16 ram kullanıyor olsam bile 2x8 + 2x16 olarak mı kullansam yoksa 4x8 olarak mı kullansam emin olamadım. Nasıl bir fark olurdu merak ediyorum.

Ben de şu an CL değerleri - marka modelleri aynı olan (2x16) GB + (2x8) GB olmak üzere toplamda 48 GB RAM kullanmaktayım. Fakat şöyle bir sorun yaşıyorum. Ürünlerin hepsi 3200 MHZ olmasına rağmen bir türlü en son değerde kullanamıyorum. 3000 MHZ veya 3200 MHZ ayarladığımda bilgisayar açılış ekranındayken 4-5 kere boot edip, ardından 2400 MHZ olarak çalıştırmaya devam ediyor. Bunu bir türlü çözemedim. %90 olarak ofis bilgisayarı da kullandığım için pek sorun etmedim şu anlık. Ancak çözümünü bilen birisi yardımcı olabilirse ne mutlu bana :)

Ben de şu an CL değerleri - marka modelleri aynı olan (2x16) GB + (2x8) GB olmak üzere toplamda 48 GB RAM kullanmaktayım. Fakat şöyle bir sorun yaşıyorum. Ürünlerin hepsi 3200 MHZ olmasına rağmen bir türlü en son değerde kullanamıyorum. 3000 MHZ veya 3200 MHZ ayarladığımda bilgisayar açılış ekranındayken 4-5 kere boot edip, ardından 2400 MHZ olarak çalıştırmaya devam ediyor. Bunu bir türlü çözemedim. %90 olarak ofis bilgisayarı da kullandığım için pek sorun etmedim şu anlık. Ancak çözümünü bilen birisi yardımcı olabilirse ne mutlu bana :)
İşlemciniz Intel mi? Anakartınızın modeli nedir?

Bende dediğim gibi 2x8 + 1x16 (CL değeri ve mhz değerleri aynı) kullanmama rağmen bazen sayfa çöktü hatası alıyorum. Varsayılan 2133 mhz çalışıyor bunu MSI 'ın bana varsayılan olarak sunduğu XMP profile ayalrarından birini seçip OC işlemimi yapıyorum buna rağmen sayfa çöktü oluyor. Hatta daha kötüsü Photoshop ve illustrator çalışmayı durduruldu gibi hatalar alıyorum sık sık ctrl+s yapıyorum o yüzden. 1x16 rami 700tl den satıyorum o yüzden :)
İşlemciniz Intel mi? Anakartınızın modeli nedir?

XMP profilini manuel seçin 2991 falan yapılıyordu sanki.

Yeni konular

Geri
Yukarı