3.000 TL'ye iPhone 7 vs 6.000 TL'ye iPhone 8

tahtakapı

Decipat
Daha fazla  
Abilerim, kardeşlerim, sayın forum sakinleri,

Şimdi bu kardeşinizin 1 gram altını, 1350 TL nakiti ve tecno spark 8C gibi kıytırık bir telefonu var. (telefonu satacağım.)

Bu kardeşiniz büyük telefon almak istemiyor. (deneyimledim "Plus" adı altındaki telefonlar düzlere göre 1000 mAh daha fazla batarya kapasitesine ve çözünürlüğe sahip olması dışında başka bir değişkenliği yok.) Ben şimdi bu 2 telefondan 1'ini alırsam arkadaşımın önerisi ve benim de "mı" markasından mutlu olduğundan dolayı Amazon'da satılan şu ürünle kullanmaya başlayacağım. Mantıklı, aynı fiyata, bilindik ve önerilen marka bundan küçük uzun olabiliyorsa öneri alabilirim yoksa ürün sağlamdır diye düşünüyorum.

Ürün bu: https://www.amazon.com.tr/Xiaomi-Mi...cphy=9056758&hvtargid=pla-1244996066555&psc=1

Telefondan beklentilerim nelerdir? Her iki telefonunda kamerası bu telefondan iyidir diye düşünmekle beraber aralarında XS, iPhone 11 gibi büyük fark var mıdır, yoksa dünden bugüne gelmek mi?

Yani anlayacağınız üzere kamera ilk önceliğim. Sonrasında akıcılık, hiçbir şekilde oyun oynamayacağım. Oynarsam Max coc, Mobile Legends. (1-2 el atıp çıkarım.) Genel olarak mesajlaşma, kamera, akıcı, ve bu 3K'lık hadi temizi için yine 4 verelim. "iPhone 7'ye abi cidden verilir yaaa." denilebilecek bir para var mı?

Güncelleme konusunda her ikisi de zaten sınıfta kalıyor, biliyorum. Uyarmanıza gerek yok.

Son olarak şunu söyleyeyim, telefon bendemin 1, Max 2 yıl sorun çıkarmayacak şekilde bu dediğim işlevleri iyi düzeyde sağlarsa seneye, seneye sınava çalışırsam kuzenim gibi sınavlar bittikten sonra üniversiteye başlamadan hem de 18 yaşında da olduğum için güzel bir yere girip çalışıp artık paramız neye yeterse 11-12 patlamayı düşünüyorum. Bunu da göz önünde bulundurarak yorum yaparsanız sevinirim. Buraya kadar okuyup iyi niyetinizle bana yardımcı olmaya çalışan güzel insanlara da selam olsun. Ooo telefon iyiymiş değil de 7 de kullandım 8 de kullandım 11 de kullandım tarzda insanlar gelirse müteşekkir olurum...

Son düzenleyen: Moderatör:
İki katı fiyat farkı biraz fazla olmuş fakat pil ömrü cihaz durumu vs de önemli IPhone'lerde. Benim tavsiyem ne kadar güncele yakın alabilirsen onu al. 8 pil ömrü falan iyiyse alınabilir. 3K bedava gibi gözüküyor fakat eksikleri varsa 8 al geç para kazandıktan sonra satman da bir tık kolay olur değiştirirsin.
6s-7 falan efsane iPhone modellerinden sayılabilir. 8 sayılmaz bak mesela.

6 yıl iPhone7 kullandım sekiz aydır başka bir cihaz kullanıyorum. Alacağınız cihaz eski bunu zaten biliyorsunuz.
Eski telefonum hala duruyor yedek olarak kullanıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse iPhone 7'nin sevmediğim yönlerini ben sıralayım sen karar ver.

1) Batarya yani ekran süresi çok kısa bataryayı yenilesen dahi günü zor çıkarır. (4, 5 ortalama kullanma süresi verir.

2) Hafıza 32 GB ise yeterli olmuyor. Kendi dosyaları hariç hafıza çabuk şişiyor. Fotoğraf video falan çabuk şişirir.

3) Yazılım desteği var. Ve uyguluma üreticileri hala destek vermeye devam ediyorlar. Yanlış bilmiyorsam 6 ve öncesi cihazlarda bazı yazılımlar desteği kesmiş. Ne kadar daha desteği devam eder bilemiyorum.

Bunlar harici güzel telefon ve 3000 TL'ye ne olduğu belli olmayan Android telefon kullanmaktansa iPhone7 kullanmayı yeğlerdim. 8 alınır mı? Biraz daha hızlı olması haricinde bir artısı olan cihaz değil kendisi. Bütçeye göre düşünüyorsanız 7 alın geçin derim.

Son olarak kamera konusunda bence hala yeterli bir cihaz sonuçta yeni telefonlardaki birçok özellik bu cihazlarda yok ama doğrusunu söylemek gerekirse 3000 TL herhangi cihazdanda bu kadar performans alınabilir.

Not: Telefonu çok sık kullanacaksanız powerbankinizi yanınızdan ayırmayın linketeki ürün güzel kullanılabilir.

İki cihaz da fiyatlarını hak etmiyor. Aralarında en belirgin fark fast-charging ve daha iyi çip. 6000 liraya 2 nesil ötede olan XS'in dengi S10 varken iPhone 8'e bu parayı vermek hiç mantıklı değil. Ayrıca zorlarsanız 6000 liraya SE 2 bulunabilir, neden iPhone 8?
Hocam bilmiyorum 8 mi iyi se mi ama kasa olarak aynilar özelliklerini bilemiyorum. 1 hafta daha beklersen +1k daha para gelcek dediğiniz modele yonelebilirim belki. Pil 100 falan ürünler görüyorum sahibinden de Kadıköy'de falan satan telefonculardan.

Arkadaşlar kondisyonu iyi 7 için yine 4-4.5 falan gider gibi duruyor.

İki cihaz da fiyatlarını hak etmiyor. Aralarında en belirgin fark fast-charging ve daha iyi çip. 6000 liraya 2 nesil ötede olan XS'in dengi S10 varken iPhone 8'e bu parayı vermek hiç mantıklı değil. Ayrıca zorlarsanız 6000 liraya SE 2 bulunabilir, neden iPhone 8?
Ayrıca s10 un namını, hatta izlediğim videoya göre XS Max tan yer yer önde çektiği fotoğrafları biliyorum da Apple kullanma isteğim var citirindan da olsa. .d

Artık Apple tarafından bile ölüme terk edilmiş yazılım güncellemesi almayan cihazları hala kullanmak ne kadar mantıklı olur bilemiyorum. İşletim sisteminde oluşan bir açık her şeyi berbat edebilir fakat sizin takdirinize kalmış bir şey diye düşünüyorum.
Arkadaşın dayısında 6s var. Ben kendimi bildim bileli, aldığından beri bunu kullanıyor adam, telefon değişmedi diyor. Onun dışında 3 yıl (pil ve hafıza harici) kuzenim kullandı kardeşine verdi hiç sorun çıkardığını duymadım, diğer kuzenim 3 belki 4. Yılı hâlâ 7 de sorunsuz. 2 Eniştem'de 5 belki daha fazla yıldır kullanıyor, yine onların telefonları 7 onlar da sorunsuz. Benim zaten işimi 1-2 yıl görsün ben hiç değilse xs e geçerim hocam.

6 yıl iPhone7 kullandım sekiz aydır başka bir cihaz kullanıyorum. Alacağınız cihaz eski bunu zaten biliyorsunuz.
Eski telefonum hala duruyor yedek olarak kullanıyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse iPhone 7'nin sevmediğim yönlerini ben sıralayım sen karar ver.

1) Batarya yani ekran süresi çok kısa bataryayı yenilesen dahi günü zor çıkarır. (4, 5 ortalama kullanma süresi verir.

2) Hafıza 32 GB ise yeterli olmuyor. Kendi dosyaları hariç hafıza çabuk şişiyor. Fotoğraf video falan çabuk şişirir.

3) Yazılım desteği var. Ve uyguluma üreticileri hala destek vermeye devam ediyorlar. Yanlış bilmiyorsam 6 ve öncesi cihazlarda bazı yazılımlar desteği kesmiş. Ne kadar daha desteği devam eder bilemiyorum.

Bunlar harici güzel telefon ve 3000 TL'ye ne olduğu belli olmayan Android telefon kullanmaktansa iPhone7 kullanmayı yeğlerdim. 8 alınır mı? Biraz daha hızlı olması haricinde bir artısı olan cihaz değil kendisi. Bütçeye göre düşünüyorsanız 7 alın geçin derim.

Son olarak kamera konusunda bence hala yeterli bir cihaz sonuçta yeni telefonlardaki birçok özellik bu cihazlarda yok ama doğrusunu söylemek gerekirse 3000 TL herhangi cihazdanda bu kadar performans alınabilir.

Not: Telefonu çok sık kullanacaksanız powerbankinizi yanınızdan ayırmayın linketeki ürün güzel kullanılabilir.
Değerli yorumun için teşekkür ederim. Uzun uzun okudum, power bank meselesinde de yardımınız için ekstra teşekkür ederim. 2900 e falan dolapta değişensiz bulmuştum. Pilini degistirtirim, fakat orjinal batarya nerden alabilirim? Bir imkanı var mıdır?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı