3 ayda şişman birinin karın kasları belli olabilir mi?

Dostum bunun sencesi bencesi yok. Yağ yakmak kas ile kilo almaktan çok daha kolay. Sabah akşam karbonhidrat yemek mi daha kolay yoksa sabah akşam koşu ile kalori yakmak mı saba kolay? Cevap belli gibi.
:D Dostum ben yağ yakmak daha zor diye bir şey dediğimi hatırlamıyorum ama. Şişkoyken kilo verince gökten inmiyor kaslar birden. Hem yağ yakıp hem kas kütlesi kazanmak gibi bir göreviniz var şişman biriyseniz, zayıfsanız kas kütlesi alma göreviniz var. Bunun da tartışılacak pek yanı yok gibi.

Bazı arkadaşlar çok gereksiz ve yanlış bilgiler vermiş. Öncelikle bu işe adım atacak kişiden öğrenilmesi gereken bilgiler;

kaç kilosun?
Yağ oranın kaç?
Boyun kaç?
Spor geçmişin var mı?
(varsa hangi spor ve ne kadar süre?)
hastalığın var mı? (özellikle kalp, böbrek, ciğerler ve hormonal)
beslenmeye engel olabilecek durumlar? (maddi ya da alerjik)
Hocam ben zamanında 3 ayda sadece yürüyüş yaparak, diyetisyen kontrolünde 120'den 85e düşmüştüm. Sonra da 6 ayda hepsini geri aldım. Kısaca normal şartlarda çok hızlı alıp hızlı veriyordum ama son zamanlarda yavaşladı bu.
Şimdi tekrar sıkı bir diyet yapıp bu sefer ağırlık kaldırarak kas da koymak istiyorum.
Kilom 120
Yağ oranım %25-30 arası
Boyum 187
Spor geçmişi olarak 1 yıl önce 3 ay fitness, 1 ay boks yapmıştım.
Hastalık yok
Beslenmeye engel sadece ara ara yeterli proteinin alamama olabilir. Onu da eksik kısmı lor peyniriyle falan halledebilirim belki anca.

Bu durumda en azından vücudun toparlanması için ne kadar süre ayarlanmalı sizce?

Hocam ben zamanında 3 ayda sadece yürüyüş yaparak, diyetisyen kontrolünde 120'den 85e düşmüştüm. Sonra da 6 ayda hepsini geri aldım. Kısaca normal şartlarda çok hızlı alıp hızlı veriyordum ama son zamanlarda yavaşladı bu.
Şimdi tekrar sıkı bir diyet yapıp bu sefer ağırlık kaldırarak kas da koymak istiyorum.
Kilom 120.
Yağ oranım %25-30 arası.
Boyum 187.
Spor geçmişi olarak 1 yıl önce 3 ay fitness, 1 ay boks yapmıştım.
Hastalık yok.
Beslenmeye engel sadece ara ara yeterli proteinin alamama olabilir. Onu da eksik kısmı lor peyniriyle falan halledebilirim belki anca.

Bu durumda en azından vücudun toparlanması için ne kadar süre ayarlanmalı sizce?

1. konu yaş ilerledikçe metabolizmanda aynı şekilde yavaşlamaya devam eder. Eskisi gibi kilo verememenin sebebi bundan kaynaklı olabilir.

2. konu ise her insanin vücut yapısı farklıdır. Kimi insan 3 ayda yarışmaya hazırlanacak kadar define olabilirken, kimi insan 2 yıldı define olamaz (biraz da cahillikten).

3. konu spor geçmişin yok denilecek kadar az.

4. konu eğer amacın güzel bir görüntüye kavuşmaksa ilk yapman gereken süre konusunu kafandan çıkarmak. Çünkü sporu benimseyemezsen, 3 ayda belki dediğin ve hayal ettiğine ulaşırsın. Ama sevemediğin için bırakıp 6 ay içinde tekrar 120 kilo olacağını unutmamalısın. O yüzden şu an tek yapman gereken yakınında bulunan bir spor salonu ile görüşüp dileklerini bildirip ona göre bir planlama çizmeniz.

Benim sana burada vereceğim bilgiler teknik bilgiyi fazla kapsayamaz. Onun için çok uzun süre konuşmamız lazım.

Ama kendinde söylediğin gibi 3 ayda 35 kilo vermişsin sadece yürüyerek. Şu an için konuşuyorum bunun yanına planlı bir ağırlık antrenmanı ve güzel bir cardio sistemi ile desteklemiş olursan gayet iyi sonuçlar alırsın.

Ama dediğim gibi süreyi kafandan çıkar sporu sevmeyi dene o zaman göreceksin çok daha iyi sonuçlar alacaksın. Ve bırakma :)

Yeni konular

Geri
Yukarı