3. işletim sistemi kurulumunda ön yükleyici kurulmalı mı?

oeufeggei

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar ben bilgisayarıma 3. bir işletim sistemi kurmak istiyorum. Şu an Windows 10 ve KDE neon bulunuyor ve biraz da Arch kısmına göz atmak istiyorum. Bugün diskimden yeterli alan ayırıp Arcolinux kurmaya kalkıştım ancak kurulumu hatalı yapmış olmalıyım ki bilgisayarı yeniden başlattığımda GRUB ekranında Arcolinux'u seçsem de açılmıyor, sol üstte bir çizgi yanıp sönüyordu sadece. Ben de Windows 10'dan diski biçimlendirdim ancak bu sefer de GRUB RESCUE ekranına düştü bilgisayar. İlk defa karşılaştığımdan ne yapacağımı bilemedim ama internete bakıp çözdüm neyse ki. Bu sefer Manjaro XFCE kurmayı deneyeceğim ancak sorularım şöyle:

Kurulum ekranında önyükleyici yeniden kurmalı mıyım?
Kurmam gerekmiyorsa gruba eklemek için ne yapabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

Çizgi yanıp sönmesi durumu genelde ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor, yani grub ile alakası yok. Keşke biçimlendirmeden önce araştırsaydınız biraz.

Yeni bir dağıtım kurunca GRUB'u tekrar kurmalısınız. Zaten Manjaro gibi dağıtımlarda kurmama gibi bir seçenek yok diye biliyorum.

Grub kullanan bir Linux dağıtımınız varsa, yanına başka bir Linux dağıtımı kurduğunuzda Grub önyükleyicisini kurmaya gerek, kurucuda bunu engelleyecek bir seçenek varsa uygulayabilirsiniz.

Ben de Windows 10'dan diski biçimlendirdim ancak bu sefer de GRUB RESCUE ekranına düştü bilgisayar.

Şu an ki sorun önyükleyicinin son kurduğunuz dağıtımın kök dizinideki grub.cfg dosyasını bulamamasında kaynaklanıyor. KDE Neon duruyorsa, bunun ISO dosyası/kurulum ortamı mevcutsa, bununla boot repair kullanarak önyükleyiciyi onarabilirsiniz.

Grub kullanan bir Linux dağıtımınız varsa, yanına başka bir Linux dağıtımı kurduğunuzda Grub önyükleyicisini kurmaya gerek, kurucuda bunu engelleyecek bir seçenek varsa uygulayabilirsiniz.

Şu an ki sorun önyükleyicinin son kurduğunuz dağıtımın kök dizinideki grub.cfg dosyasını bulamamasında kaynaklanıyor. KDE Neon duruyorsa, bunun ISO dosyası/kurulum ortamı mevcutsa, bununla boot repair kullanarak önyükleyiciyi onarabilirsiniz.

KDE neon duruyor ve zaten önyükleyici sorunumu düzeltmeyi başarabildim.

İnternette araştırıp GRUB ekranında birkaç komut girdikten sonra KDE neonun GRUB ekranına girdim ve girdikten sonra terminale "grub-update" ve "install-grub /dev/sda" (İkisinden de emin değilim şuan ancak buna benzer şeylerdi.) komutlarını girince o ekrana bir daha düşmedim.

Manjaroyu önyükleyicisiz kurduktan sonra KDE neondan grub-update yaparsam Manjaro gruba eklenir mi acaba?

Manjaroyu önyükleyicisiz kurduktan sonra KDE neondan grub-update yaparsam Manjaro gruba eklenir mi acaba?

Eklenir, ama Manjaro ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar, Manjaro'nun özelleştirmeleri sebebiyle önyükleyicide sorunlara sebep oluyor. Örneğin KDE Neon'un yanına, Manjaro'yu kurup Grub'u kurmasanız dahi, sonradan update-grub komutuyla eklenen Manjaro'yu açarken sorunlar yaşanıyor, linux imaj dosyaları bulunamıyor. İlla Arch tabanlı bir dağıtım olacaksa, bence farklı bir tanesini deneyin.

Çizgi yanıp sönmesi durumu genelde ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor, yani grub ile alakası yok. Keşke biçimlendirmeden önce araştırsaydınız biraz.

Yeni bir dağıtım kurunca GRUB'u tekrar kurmalısınız. Zaten Manjaro gibi dağıtımlarda kurmama gibi bir seçenek yok diye biliyorum.
Biçimlendirirken sorunun GRUB'da olduğunu düşünerek biçimlendirme yapmadım ki. Biçimlendirip yerine başka dağıtım yüklerim diyordum ancak biçimlendirdikten sonra grub rescue ekranı geldi.

Aynı durumu yeniden yaşamamak için nasıl bir kurulum yapmalıyım veya başka bir dağıtım yükleyip onu silmek isteyince biçimlendirirsem yine grub rescue ekranına gelmemek için ne yapmalıyım acaba?
Manjaro ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar, Manjaro'nun özelleştirmelri sebebiyle önyükleyicide sorunlara sebep oluyor. Örneğin KDE Neon'un yanına, Manjaro'yu kurup Grub'u kurmasanız dahi, Manjaro'yu açarken sorunlar yaşanıyor, linux imaj dosyaları bulunamıyor. İlla Arch tabanlı bir dağıtım olacaksa, bence farklı bir tanesini deneyin.
Manjaro'yu henüz denemedim ancak ondan önce Arcolinux'u denerken bunları yaşadığım için caydım biraz. Daha önce hiç Arch tabanlı bir dağıtım kullanmadım ve başka konularda hiç Arch kullanmayanlara Manjaro önerildiğini gördüğüm için kurmayı düşünüyordum. Başka bir dağıtım öneriniz var mıdır?

Aynı durumu yeniden yaşamamak için nasıl bir kurulum yapmalıyım veya başka bir dağıtım yükleyip onu silmek isteyince biçimlendirirsem yine grub rescue ekranına gelmemek için ne yapmalıyım acaba?

Arcolinux kurulumunda ekran kartınıza uygun ve işlemcinize uygun seçenekleri seçmelisiniz. Boş bırakırsanız, veya yanlış seçenekleri seçerseniz bu gibi sorunlar çıkabilir.

Arcolinux kurulumunda ekran kartınıza uygun ve işlemcinize uygun seçenekleri seçmelisiniz. Boş bırakırsanız, veya yanlış seçenekleri seçerseniz bu gibi sorunlar çıkabilir.
İşlemci :Intel(R) Core(TM) i3-2330M CPU @ 2.20GHz 2.20 GHz
RAM : 4,00 GB

Ve bildiğim kadarıyla ekran kartım Nvidia GT 410m olması lazım. Yükleme ekranında Nvidia ile ilgili olan kutucuğu işaretlemiştim ancak oradakileri ekran kartlarıyla ilgili şeyler olduğunu düşündüğümden intel ile ilgili olan kutucuğu işaretlememiştim. O zaman yeniden Arcolinux kurmayı deneyip bu sefer o kutucuğu da işaretleyeyim.

Bugün yeniden Arcolinux kurmayı denedim ve intelle ilgili olan seçeneği de tikledim. Ancak kurulumdan sonra grubdan Arco’yu seçince karşıma “kernel panic not syncing vfs unable to mount root fs on unknown-block” hatası çıktı. Ben de yeniden başlatıp Arcolinux için diğer seçenekler kısmından farklı kernelleri denedim. 2. denediğim seçenekte Arco açıldı ancak bu sefer de 4:3 görüntü seçenekleri vardı sadece. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum ancak şuan da Manjaro XFCE yazdırıyorum USB belleğime. Bu sefer bunun kurulumunu deneyeceğim.

@Dengesiz Kokarca @46imt @gen2
@349398 @Zurnadürüm
@runit

Kusura bakmayın rahatsız ediyorum ancak bilginiz olabilir mi nasıl düzeltebileceğim hakkında veya farklı bir dağıtım öneriniz var mı 😞?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı