30.000 TL Civarında Otomobil Önerisi

JiJi

Hectopat
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522332273
Başlıkta dediğim gibi 30.000 TL bütçem var. Ehliyeti yeni aldım. Sadece 1,5 gün kursun eğitiminde araba kullandım. Pratik yapmam ve ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kullanılacak. İşin gerçeği arabanın tipini önemsiyorum :D Biliyorum bütçe düşük ancak genel olarak tipi fena sayılmayacak araçlar da bulunabiliyormuş (tabii ki artılarını eksilerini bilmiyorum). Çok fazla araç bilgim yok. Ancak babam ile beraber alacağım için onunda fikirlerini aldım. Dizel bir araç istiyoruz. Ağır hasarlı, çok fazla boyalı, taksi çıkması araç istemiyoruz. Mümkünse piyasası olan bir araç olsun elimden çıkarmak istediğimde çok zorlanmak veya beklemek istemiyoruz. Küçük araç istemiyoruz. Yani A ve B segmentlerden önermeyin. C segmentinde de birkaç küçük araç gördüm. Onlar dışında C segment ve üstü olsun. Daha önce araç kullanmadığım için yakıt konusunda daha önce araç kullanmadığım için ve muhtemelen cebim yanmadığı için bir fikrim yok. Sizin kötü bir şey önereceğinizi sanmıyorum.
Mantıklı açıklamaları yapılırsa ve benzinli avantaj sağlayacak ise açıklamasıyla birlikte onun da önerileri olabilir.
Rica ediyorum fanboyluk için önermeyin sadece. Araç çok iyi olursa 35.000 TL'ye kadar zorlarım bütçemi. Ancak dediğim gibi ilk hedef 30.000 TL.
Gördüğüm arabalar
  • 2006-2008 Ford Focus
  • 2008-2010 Citroën C4
  • 2006-2008 Citroën C5
  • 2008-2012 Renault Clio
  • 2006-2008 Renault Megane
  • 2010-2012 Renault Fluence
  • 2008-2010 Kia Rio
  • 2008-2010 Hyundai Accent Era
  • 2006-2008 Toyota Corolla
  • 2005-2006 Hyundai Tucson (çok yakacağını biliyorum ama babam da ben de büyük araba sevdiğimiz için aklımız kalacak :D)
Şeklinde daha da arttırılır biliyorum. Önereceğiniz ya da uzak dur diyeceğiniz önerileri bekliyorum. Yaklaşık 1 ay sonra almayı planlıyoruz. Araştırma kontroller filan derken anca olur diye düşünüyorum.
Önerilerinizi bekliyorum. Eksik açıkladığım bir şey varsa söylerseniz açıklarım. Mümkünse önerilerinizin linklerini de atarsanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdıklarından Focus ve C4'e bakabilirsin. Haricinde Opel Astra bakabilirsin. Eğer yaş çok önemli değil dersen Mercedes ve BMW'lerin tüplülerini öneririm.
Teşekkür ederim önerin için. Önerdiğin araçları kullandın mı acaba? Maalesef bir yakınımızın eski model Mercedes'e yapmak zorunda kaldığı masraflardan sonra o tip araba düşünmüyoruz. Gözümüz korktu işin gerçeği 30.000 TL arabaya verip devamında 10.000 TL de bakım yaptırmak istemiyoruz. Bir de Opel ile alakalı bir kaç kötü yorum okudum da ne kadar doğru bilmiyorum. Opel tekrar el değiştirdiği için tavsiye etmemişlerdi. Sizin bir bilginiz var mıdır?

Bence Hyundai Accent Era düşünmelisin. Tipi çok iyi değil fakat yakıt konusunda gayet tasarruflu bir araç. İlk kez kullanacağınız için haliyle ufak tefekte çarpmalar meydana gelecektir. (Umarım böyle bir şey olmaz.) Dizel Hyundai accent era düşünebilirsiniz. Benzinli araçlar biraz fazla yakıyor. Bunun dışında kasa olarak daha sağlam Toyota Corolla olabilir. Parçaları pahalıdır ama kasa ve motor olarak Hyundai'den daha iyi bir araçtır. Geriye kalan saydığınız araçları çok tavsiye etmem. Özellikle eski modellerden BMW ve ya Mercedes kesinlikle tavsiye etmem. 2008 üstü araç alın ki kasko yaptırabilesiniz. Gerçekten kasko şu dönemde şart oldu.

Bence Hyundai Accent Era düşünmelisin. Tipi çok iyi değil fakat yakıt konusunda gayet tasarruflu bir araç. İlk kez kullanacağınız için haliyle ufak tefekte çarpmalar meydana gelecektir. (Umarım böyle bir şey olmaz.) Dizel Hyundai accent era düşünebilirsiniz. Benzinli araçlar biraz fazla yakıyor. Bunun dışında kasa olarak daha sağlam Toyota Corolla olabilir. Parçaları pahalıdır ama kasa ve motor olarak Hyundai'den daha iyi bir araçtır. Geriye kalan saydığınız araçları çok tavsiye etmem. Özellikle eski modellerden BMW ve ya Mercedes kesinlikle tavsiye etmem. 2008 üstü araç alın ki kasko yaptırabilesiniz. Gerçekten kasko şu dönemde şart oldu.
Geçen hafta Accent Era'yı elimizden kaçırdık. 2008 model hiç kazası olmayan hiç boyası olmayan arabayı 28.000 TL ye satmış bizim tanıdık (ihtiyaçtan dolayı). Sattıktan sonra haberimiz oldu maalesef. Güzel bulursak aradıklarım arasında var Era. İşin gerçeği bu arabaları kime saydıysa Focus ve C4 ikisi diğerlerinden bir adım önde diyor. Onlar olmazsa da yüksek modelli Clio dediler. Dediğim gibi bilmiyorum çok ama diğer seçenekler değerlendirilmeyecek kadar kötü mü? Bu arada bütçe çarpma ihtimalinin yüksek olması yüzünden düşük :D İnşallah çarpmam :D

Geçen hafta Accent Era'yı elimizden kaçırdık. 2008 model hiç kazası olmayan hiç boyası olmayan arabayı 28.000 TL ye satmış bizim tanıdık (ihtiyaçtan dolayı). Sattıktan sonra haberimiz oldu maalesef. Güzel bulursak aradıklarım arasında var Era. İşin gerçeği bu arabaları kime saydıysa Focus ve C4 ikisi diğerlerinden bir adım önde diyor. Onlar olmazsa da yüksek modelli Clio dediler. Dediğim gibi bilmiyorum çok ama diğer seçenekler değerlendirilmeyecek kadar kötü mü? Bu arada bütçe çarpma ihtimalinin yüksek olması yüzünden düşük :D İnşallah çarpmam :D

Umarım çarpmazsınız. Yaklaşık 12 yıldır araba kullanırım. 6 ay valelik yaptım artık az çok araçların tipinden bile anlayabiliyoruz :) Citroen ve Fordun eski kasaları arıza verdi mi sanayicelerle kanka olursun :) Renault araçlar çok uygundur hem yakıt konusunda hemde parça fiyatı olarak ama gerçekten hiç güvenilir değiller. Sonuçta siz bu araçta ailenizi ve kendi canınızı taşıyacaksınız. 3 kuruş için onların canına bir şey gelmesini istemeyiz. Şuan aktif olarak VW Polo 2012 araç kullanıyorum. 3 sene önce 29 bin TL'ye aldım. Sahibinden.com üzerinden bir bakının derim.

Umarım çarpmazsınız. Yaklaşık 12 yıldır araba kullanırım. 6 ay valelik yaptım artık az çok araçların tipinden bile anlayabiliyoruz :) Citroen ve Fordun eski kasaları arıza verdi mi sanayicelerle kanka olursun :) Renault araçlar çok uygundur hem yakıt konusunda hemde parça fiyatı olarak ama gerçekten hiç güvenilir değiller. Sonuçta siz bu araçta ailenizi ve kendi canınızı taşıyacaksınız. 3 kuruş için onların canına bir şey gelmesini istemeyiz. Şuan aktif olarak VW Polo 2012 araç kullanıyorum. 3 sene önce 29 bin TL'ye aldım. Sahibinden.com üzerinden bir bakının derim.
Ben de ilk Polo lara baktım ne yalan söyliyim :D Çekincem şu Mesela babam arkada otururken Fiesta da olduğu gibi kafasını eğmek zorunda kalır mı? O yüzden büyük araç diye belirttim. Başkasının arabasında tamam eyvallah ama insan kendi arabasında da boynu bükük oturmak istemiyor doğal olarak :D

Ben de ilk Polo lara baktım ne yalan söyliyim :D Çekincem şu Mesela babam arkada otururken Fiesta da olduğu gibi kafasını eğmek zorunda kalır mı? O yüzden büyük araç diye belirttim. Başkasının arabasında tamam eyvallah ama insan kendi arabasında da boynu bükük oturmak istemiyor doğal olarak :D

Babanızın boyu çok önemli :) Ben 1.79'um arkada ister istemez darlanıyorum ama o benim birazda pskolojimle alakalı :) Bence VW Polo gayet ideal bir araç. O fiyata dizel bulmanız biraz zor ama araştırısanız Benzin & LPG bir araç bulabilirsiniz.

Babanızın boyu çok önemli :) Ben 1.79'um arkada ister istemez darlanıyorum ama o benim birazda pskolojimle alakalı :) Bence VW Polo gayet ideal bir araç. O fiyata dizel bulmanız biraz zor ama araştırısanız Benzin & LPG bir araç bulabilirsiniz.
Şimdi baktım da 2006-2008 modeller bulunabiliyor. O da limitleri 35.000 TL ye kadar zorlayınca. Biraz bütçeyi aşıyor maalesef. :(

Teşekkür ederim önerin için. Önerdiğin araçları kullandın mı acaba? Maalesef bir yakınımızın eski model Mercedes'e yapmak zorunda kaldığı masraflardan sonra o tip araba düşünmüyoruz. Gözümüz korktu işin gerçeği 30.000 TL arabaya verip devamında 10.000 TL de bakım yaptırmak istemiyoruz. Bir de Opel ile alakalı bir kaç kötü yorum okudum da ne kadar doğru bilmiyorum. Opel tekrar el değiştirdiği için tavsiye etmemişlerdi. Sizin bir bilginiz var mıdır?
Biz ailecek 2006 1.6 HB Astra, 2008 1.3 CDTI Sedan Astra ve 2011 (aynı kasa) 1.6 TDCI Focus HB kullandık, hepsinden de memnunduk. Sadece Sedan Astra'da motorun 1.3 90 BG olmasından dolayı dik yokuşlarda biraz zorlanıyordu araç, ama ötekilerde öyle olmadı. El değiştirme olayına gelince de o daha yeni olay, bu yıllarda Opel GM'nin elindeydi, bu Peugeot-Citroen grubuna geçeli daha 1-2 yıl oldu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı