30 litre akvaryumda ne tür balıklar beslenebilir?

Askılı filtre ısıtıcı alsam başka bişey kalmıyor demi bide nerite salyangozu hızlı üremiyor demi üremesse alırım.
Bide elma salyangozu hakkında bilgin varmı hızlı ürerlermi?
Hocam salyangozlar çok üremiyor. Adi ve rasborn salyangozlar hariç, onları kontrole almak zor ve tercih edilmiyor. Elma salyangozuda nerite gibi üremiyor. Askı filtre, ısıtıcı evet kalmıyor fakat bitki bakmayacak isen. Bitki bakacaksan aydınlatma ve kum gibi faktörleride almak lazım.

Tek beta veya iki dişi bir erkek lepistes. Bilinen balık dışındaki karides, çöpçü, cüce vatoz vs. tercih edebilirsiniz. Japon asla olmaz. Benim kişisel tercihim ve en güzel bulduğum; bol bitkili bir akvaryum ve erkek beta balığı hava pompası vs. ihtiyaç duymaz. Akvaryumda filtre varsa yeterli olur, yoksa küçük hava taşlarından alabilirsiniz. O akvaryuma en güzel ve sağlıklı tercih beta balığıdır. Üstelik beta keyifli bir balıktır, ayna tutarsanız cama kendiyle dövüşmeye çalışır. 😂

Bi sorum daha var bunlara ilaç ne önerirsiniz hasta olmasını engellemek için yani vitamin kısaca markasıyla yazarsanız iyi olur su düzenliyicisi gibi.

Bi sorum daha var bunlara ilaç ne önerirsiniz hasta olmasını engellemek için yani vitamin kısaca markasıyla yazarsanız iyi olur su düzenliyicisi gibi.
Hocam böyle bir şey yok. Su değişimlerinde klordan arındırılmış su kullanmanız yeter. Yani çeşme suyunu su değişimi yapacağınız kadar şişeye koyun (%20 yapılıyor genelde sizde öyle yapabilrisiniz) onu 3-4 gün kapağı açık bir şekilde bir yerde bekletip su değişimi sırasında bu şekilde yapabilirsiniz. Akvaryumdaki oksijen miktarı fazla olmalı, hangi filtre türünü alacaksınız? Vitamin falan yok hastalık olmadı bende 2 aydır.

Akvaryumu kurarken bakteri kültürü alabilirsiniz sera markasının ucuza var, yetecektir. İsterseniz Seachem markasının su düzenleyicilerinden alabilirsiniz ama şart değil o.

Hocam böyle bir şey yok. Su değişimlerinde klordan arındırılmış su kullanmanız yeter. Yani çeşme suyunu su değişimi yapacağınız kadar şişeye koyun (%20 yapılıyor genelde sizde öyle yapabilrisiniz) onu 3-4 gün kapağı açık bir şekilde bir yerde bekletip su değişimi sırasında bu şekilde yapabilirsiniz. Akvaryumdaki oksijen miktarı fazla olmalı, hangi filtre türünü alacaksınız? Vitamin falan yok hastalık olmadı bende 2 aydır.

Akvaryumu kurarken bakteri kültürü alabilirsiniz sera markasının ucuza var, yetecektir. İsterseniz Seachem markasının su düzenleyicilerinden alabilirsiniz ama şart değil o.
Bakteri kültürü ne işe yaramakta nasıl kullanılmakta yararlı bakterimi çıkarıyor şelale filtre düşünmekteyim bizim evde arıtma suyu var onudamı dinlendirmek gerek.

Bakteri kültürü ne işe yaramakta nasıl kullanılmakta yararlı bakterimi çıkarıyor şelale filtre düşünmekteyim bizim evde arıtma suyu var onudamı dinlendirmek gerek.
Bakteri kültürü yararlı bakterilerin oluşmasını hızlandırıyor. Normal bir suya balığı atarsan ölecek o içinde bakteri yok. Bakterilerde şu işe yarıyor kısaca anlatayım. Balıklar dışkı yapıyor bunlar amonyak. Suyun içindeki amonyak arttı, amonyağı azaltmak için yararlı bakteriler onu nitrite dönüştürüyor buda zararlı nitrata dönüşüyor eğer akvaryumda bitki olursa nitratıda onlar kullanacak fakat bitki olmazsa balıklar ölmez. Şelale filtre bence en uygunu hocam görünüş ve kullanış açısından. Arıtma suyu çoğu evde var fakat osmos falan diyorlar ben anlamadığım ve bu konuda kesinlik olmadığı için dinlendiriyorum çeşme suyunu.

Bakteri kültürü yararlı bakterilerin oluşmasını hızlandırıyor. Normal bir suya balığı atarsan ölecek o içinde bakteri yok. Bakterilerde şu işe yarıyor kısaca anlatayım. Balıklar dışkı yapıyor bunlar amonyak. Suyun içindeki amonyak arttı, amonyağı azaltmak için yararlı bakteriler onu nitrite dönüştürüyor buda zararlı nitrata dönüşüyor eğer akvaryumda bitki olursa nitratıda onlar kullanacak fakat bitki olmazsa balıklar ölmez. Şelale filtre bence en uygunu hocam görünüş ve kullanış açısından. Arıtma suyu çoğu evde var fakat osmos falan diyorlar ben anlamadığım ve bu konuda kesinlik olmadığı için dinlendiriyorum çeşme suyunu.
Peki bişey dicem bu şelale filtresini nasıl temzilemek lazım içini vs?

Ve bakteri kültürünü suyu dinlendirirkenmi koyuluyor akvaryuma koyulduktan sonramı marka önerin varmı?

Peki bişey dicem bu şelale filtresini nasıl temzilemek lazım içini vs?

Ve bakteri kültürünü suyu dinlendirirkenmi koyuluyor akvaryuma koyulduktan sonramı marka önerin varmı?
Hocam ben şelale filtreyi her 10 günde bir temizliyorum, aslında daha uzun zamana da yayılabilir fakat filtrenin gücünü azaltıyor. Bakteri kültürünü akvaryuma ilk suyu koyduğunda koymaya başla. Zaten içinde az var benim bakteri kültürü 7 günde bitmişti. Buda yetti. Hocam aslında filtreyi çalıştırarakta bu döngü oluşur fakat bakteri kültürü hızlandırıyor, 1 ay ise 10 günde yapıyor. Filtre temizleme detayını kaçırmışım. Benim şelalenin içinde elyaf var. Elyafları su değişim zamanları yıkıyorum, üstündeki bakteriler gitmesin diye su değişiminde dökeceğim suda temizliyorum. Filtre çok kirlenince kendisi yosunlaşmaya falan başlayınca kürdan ile peçete ile giriyorum temizliyorum çok uğraşmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı