30 litre akvaryumda ne tür balıklar beslenebilir?

Hocam ben şelale filtreyi her 10 günde bir temizliyorum, aslında daha uzun zamana da yayılabilir fakat filtrenin gücünü azaltıyor. Bakteri kültürünü akvaryuma ilk suyu koyduğunda koymaya başla. Zaten içinde az var benim bakteri kültürü 7 günde bitmişti. Buda yetti. Hocam aslında filtreyi çalıştırarakta bu döngü oluşur fakat bakteri kültürü hızlandırıyor, 1 ay ise 10 günde yapıyor. Filtre temizleme detayını kaçırmışım. Benim şelalenin içinde elyaf var. Elyafları su değişim zamanları yıkıyorum, üstündeki bakteriler gitmesin diye su değişiminde dökeceğim suda temizliyorum. Filtre çok kirlenince kendisi yosunlaşmaya falan başlayınca kürdan ile peçete ile giriyorum temizliyorum çok uğraşmıyorum.
Bikaç sorum daha var suyu 3 gün dinlendirirken içine sinek vs düşmezmi yada yumurtlamazmı pislenmezmi kısaca?
Ayrıca bu 3 gün dinlendirdigimiz suyu akvaryuma koyunca bakteri kültüründen nekadar kullanacağız marka önerin varmı?
Akvaryum temizliği için tüm suyu haftada 1 temizlesem yetermi ve bu bakteri kültürü her su değişiminde yapacağız değilmi örneğin ben haftada 1 suyun hepsini boşaltıp 3 gün dinlenmiş suyu koyuyorum içine bakteri kültürü koyacağız değilmi?

Bikaç sorum daha var suyu 3 gün dinlendirirken içine sinek vs düşmezmi yada yumurtlamazmı pislenmezmi kısaca?
Ayrıca bu 3 gün dinlendirdigimiz suyu akvaryuma koyunca bakteri kültüründen nekadar kullanacağız marka önerin varmı?
Akvaryum temizliği için tüm suyu haftada 1 temizlesem yetermi ve bu bakteri kültürü her su değişiminde yapacağız değilmi örneğin ben haftada 1 suyun hepsini boşaltıp 3 gün dinlenmiş suyu koyuyorum içine bakteri kültürü koyacağız değilmi?
Yok hocam siz beni yanlış anladınız, ben kendimden tarif edeyim en iyisi, linklerle açıklayayım. Bu bakteri kültürü bana yetti (sizede yetecek merak etmeyin) ben bunu aldım ve akvaryum kurmaya hazırım. Bir odada 60 litre su beklettim 10-15 kap şişede falan ve akvaryumu kurdum, suyu doldurdum. Filtreyi ve ısıtıcıyı çalıştırdım suyu koyduktan sonra ve bakteri kültürünü buradaki talimatlara göre döktüm (bana 7 gün yetti bu mlye göre) ve bakteri kültürü bitti, aldığım yemlerden 2-3 tane attım bu döngüyü iyice hızlandırsın diye. Sonra ben her hafta %20 su değişimi yaptım dinlendirdiğim sular ile. Sinek falan düşmez hocam zaten suyun üstü tozlanıyor deodorant parfüm falan sıkıyorum odamda illaki orayada gidiyordur ama filtre var. Filtre suyu gücüne göre döndürüyor zaten buda temizliyor. Yani su kirlenmez bekletme sırasında.

Yok hocam siz beni yanlış anladınız, ben kendimden tarif edeyim en iyisi, linklerle açıklayayım. Bu bakteri kültürü bana yetti (sizede yetecek merak etmeyin) ben bunu aldım ve akvaryum kurmaya hazırım. Bir odada 60 litre su beklettim 10-15 kap şişede falan ve akvaryumu kurdum, suyu doldurdum. Filtreyi ve ısıtıcıyı çalıştırdım suyu koyduktan sonra ve bakteri kültürünü buradaki talimatlara göre döktüm (bana 7 gün yetti bu mlye göre) ve bakteri kültürü bitti, aldığım yemlerden 2-3 tane attım bu döngüyü iyice hızlandırsın diye. Sonra ben her hafta %20 su değişimi yaptım dinlendirdiğim sular ile. Sinek falan düşmez hocam zaten suyun üstü tozlanıyor deodorant parfüm falan sıkıyorum odamda illaki orayada gidiyordur ama filtre var. Filtre suyu gücüne göre döndürüyor zaten buda temizliyor. Yani su kirlenmez bekletme sırasında.
Peki hocam şey sorcam 50 lt akvaryumu camcı kaça yapar sizce 50 lt akvaryum için uzunluk genişlik yükseklik olarak söylermisiniz?

Peki hocam şey sorcam 50 lt akvaryumu camcı kaça yapar sizce 50 lt akvaryum için uzunluk genişlik yükseklik olarak söylermisiniz?
bu siteden kendi kafanıza göre arttırabilir azaltabilirsiniz. 50x35x30 olabilir, 40x35x35 olabilir. Camcıya yaptırmanızı önermem. Banada öyle dendi petshopları gez özel akvaryum yaptır dediler ben bayağı petshop gezdim 1000e, 700e yaparız dendi fakat kendi akvaryumumu 350ye yaptırdım, sizde 250-300 arası bulmaya çalışın.

Hocam şeyi sorcam kulanım talimatlarına baktım Sera Bio Nitrivec

1 saat sonra 100 litre akvaryum suyuna 20 ml Sera nitrivec ilave edilir.
24 saat sonra balıklar yerleştirilir.
10 gün süre ile her gün, 100 litre suya 10 ml Sera nitrivec ilave edilir. Bu işleme 7. günde ölçümlerede nitrite rastlanmasa bile 10. güne kadar devam edilir.

Şimdi biz bu bakteri kültürünü 3 gün aşılama suyunamı koyacağız akvaryumunamı ve 10 gün her gün diyor ama ordada 24 saat sonra balıklar yerleştirilir diyor kafam karıştı kusura bakmayın çok soru sordum.

Hocam şeyi sorcam kulanım talimatlarına baktım Sera Bio Nitrivec

1 saat sonra 100 litre akvaryum suyuna 20 ml Sera nitrivec ilave edilir.
24 saat sonra balıklar yerleştirilir.
10 gün süre ile her gün, 100 litre suya 10 ml Sera nitrivec ilave edilir. Bu işleme 7. günde ölçümlerede nitrite rastlanmasa bile 10. güne kadar devam edilir.

Şimdi biz bu bakteri kültürünü 3 gün aşılama suyunamı koyacağız akvaryumunamı ve 10 gün her gün diyor ama ordada 24 saat sonra balıklar yerleştirilir diyor kafam karıştı kusura bakmayın çok soru sordum.
Hocam akvaryuma dinlendirilmiş suyu koyduktan sonra başlayacağız. Yani herşeyi hazırladıktan sonra, kumu, taşların dizaynını, bitkileri diktikten sonra suyu doldunca buna başlayın. Hocam orası akvaryum.comdaki deneyimliler tarafından yapılmamalı deniyor. Ben bakteri kültürü bitene kadar balık eklemedim. Siz genede önlemi alın, bakteri kültüründeki bakteri bitene kadar akvaryuma uygulayın onu dozajında ve bitince koyun balıkları.

Hocam bir japon balığı çok güzel gider. Yada karides akvaryumu yapabilirsiniz ama onlar hassas canlılar, bir yanlış hamlede maalesef ölüyorlar. İç ve dış filtrenin farklarını açıklamak gerekirse, iç filtre akvaryum içinde duran ve filtrelemesi güzel olmayan, saat/litresi az olan; dış filtrede akvaryumun görüntüsünü bozmayan, filtreleme kalitesi ve haznesi büyük olduğu için filtreleme detaylarının fazla olduğu saatte/litreyi çok döndürmesi olduğu için. Sadece bunlarla sınırlı değil, şelale/askıda var. Isıtıcı 25-50 W yeter, ucuz olduğu için ve kullananların memnun kaldığı için bunu öneririm. Filtre olarak pipo filtre yeterli olur, onun içinde hava motoru lazım. Hocam aslında akvaryum.com sitesinden ansiklopedi ye tıklayarak tatlı su canlılarını seçerek ordan canlıdoğuran (molly, plati ve lepistes) labirentlilerden Beta (çok güzel renkleri var) bunlar olabilir 30 litreye hocam. Benim tercihim beta alıp asil bir balık bakmak, renkleride çok çeşit ve bitkili bir akvaryuma gayet yakışır.
Hocam o ısıtıcı elektirik vs gidince sorun yaratırmı.

Yeni konular

Geri
Yukarı