+300 FPS alınmasına rağmen bilgisayar kasıyor

Synura

Hectopat
Bilgisayarda bu aralar sadece Valorant oynamaktayım. Ortalama 300-400 FPS almama rağmen bilgisayarımda acayip bir takılma oluyor. Fakat şöyle bir durum var takılma olayı her zaman olmuyor. Örneğin 3 saat Valorant oynadım bu süre zarfında hiç kasmıyor sonrasında bir anda bir anda takılmaya başlıyor. İşin garip tarafı oyun takılmaya başlayınca oyundan çıkıyorum, oyundan çıktıktan sonra masaüstünde bile takılmaya, kasmaya devam ediyor. Format atayim düzelir dedim fakat bir düzelme olmadı problem hala devam ediyor. İnternette o kadar araştırmama rağmen hala net bir sonuç bulamadım. Bilgisayarımdaki 5 fandan 3'ü çalışmıyor. Bu yüzden kasanın kapağını açıyorum. Valorant oynarken ortalama sıcaklık değeri 69-73 civarlarında, masaüstünde iken sıcaklık değeri 50-55 civarlarında seyrediyor. Başta sıcaklıktan dolayı mı oluyor diye düşündüm fakat bu sıcaklık değerleri yüksek değil. Acaba bilmediğim bir şey mi var diye de belirtmek istedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

PC özellikleri.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: RTX 2060.
RAM: 8+8 16 GB 3000 MHz.

Bilgisayarda bu aralar sadece Valorant oynamaktayım. Ortalama 300-400 FPS almama rağmen bilgisayarımda acayip bir takılma oluyor. Fakat şöyle bir durum var takılma olayı her zaman olmuyor. Örneğin 3 saat Valorant oynadım bu süre zarfında hiç kasmıyor sonrasında bir anda bir anda takılmaya başlıyor. İşin garip tarafı oyun takılmaya başlayınca oyundan çıkıyorum, oyundan çıktıktan sonra masaüstünde bile takılmaya, kasmaya devam ediyor. Format atayim düzelir dedim fakat bir düzelme olmadı problem hala devam ediyor. İnternette o kadar araştırmama rağmen hala net bir sonuç bulamadım. Bilgisayarımdaki 5 fandan 3'ü çalışmıyor. Bu yüzden kasanın kapağını açıyorum. Valorant oynarken ortalama sıcaklık değeri 69-73 civarlarında, masaüstünde iken sıcaklık değeri 50-55 civarlarında seyrediyor. Başta sıcaklıktan dolayı mı oluyor diye düşündüm fakat bu sıcaklık değerleri yüksek değil. Acaba bilmediğim bir şey mi var diye de belirtmek istedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

PC özellikleri.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
Ekran kartı: RTX 2060.
RAM: 8+8 16 GB 3000 MHz.

Büyük ihtimal yazılımsal değil de donanımsal bir hata var. HDD kullanıyor isen kaç yıllık yazar mısın ?

Büyük ihtimal yazılımsal değil de donanımsal bir hata var. HDD kullanıyor isen kaç yıllık yazar mısın ?
5 yıllık. Aynı zamanda ssd'de var o da 5 yıllık aynı vakitte almıştım. Bu arada HDD diyince birkaç ay önce format attığımda hdd'yi 2 ye bölüp 500 500 olarak kullanmaya başlamıştım. Bunun herhangi bir dezavantajı var mı?

5 yıllık. Aynı zamanda SSD'de var o da 5 yıllık aynı vakitte almıştım. Bu arada HDD deyince birkaç ay önce format attığımda HDD'yi 2'ye bölüp 500 500 olarak kullanmaya başlamıştım. Bunun herhangi bir dezavantajı var mı?

HDD bölünmesinden olacağını düşünmüyorum. Önerim HDD'yi sökmeniz ve sadece SSD kullanmanız. HD Tune programı kurup diskleri test edin. Sorun gözükmez ise D.O.C.p kapayıp tekrar deneyin. Gene çözülmez ise SSD ve RAM'leri söküp sarı kısımlarını silgi ile silin. BIOS pilini çıkarıp tekrar takın. BIOS güncelleyin.

HD Tune kurup testleri yaptım fakat bir problem çıkmadı. O bahsettiğin D.O.C.p 'u kapatıp problem çözüldüğü takdirde ne yapmam gerekir? Artı olarak bugün ilk defa monitörümde şöyle bir ekranla karşılaştım. Kabloları çıkar tak yaparak problemi çözdüm. Acaba bu takılma olayının monitörle alakası olabilir mi?

Dosya Ekleri

• sadasd.jpg
    sadasd.jpg
    350 KB · Görüntüleme: 12
HD Tune kurup testleri yaptım fakat bir problem çıkmadı. O bahsettiğin D.O.C.p'u kapatıp problem çözüldüğü takdirde ne yapmam gerekir? Artı olarak bugün ilk defa monitörümde şöyle bir ekranla karşılaştım. Kabloları çıkar tak yaparak problemi çözdüm. Acaba bu takılma olayının monitörle alakası olabilir mi?

Monitörden olacağını sanmam benzer görüntü problemini bende yaşamıştım kablolarla alakalı.D.O.C.p kapatıp tekrar deneyin. Tam donma anlarında ekranı kaydederseniz MSI Afterburner açıkken daha kolay yardımcı olabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı